Балакришнан Ражагопал Ўзбекистонга ташрифи давомида мамлакатимиздаги уй-жой ҳуқуқини ҳимоя қилиниши борасидаги қонунчилик ва унинг ижроси, жумладан, уй-жойнинг арзонлиги ҳамда яроқлилиги, хизматлардан фойдаланиш имкониятлари ва мажбурий кўчириш масалаларини ўрганмоқда.
2024 йилнинг 20 август куни Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) Феруза Эшматова Махсус маърузачи Балакришнан Ражагопал ҳамда махсус маърузачи котибиятининг бошлиғи Гуннар Тейссен билан учрашди. Мазкур учрашувда шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори Акмал Саидов, Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Тадбиркорлик субъектларининг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш бўйича вакил ўринбосари Жамшид Урунов, Олий Мажлиснинг Бола ҳуқуқлари бўйича вакили (Болалар омбудсмани) бўлим бошлиғи Саттор Рахматов, Ўзбекистоннинг Женевадаги БМТ бўлими ва бошқа халқаро ташкилотлардаги доимий вакили Элдиёр Тошматовлар иштирок этишди.
Учрашувда Ўзбекистонда фуқаролар ҳуқуқ ва манфаатларини ҳимоя қилиш, улар мурожаатларини кўриб чиқиш бўйича аниқ механизмлар яратилганлиги ва бу борадаги қонунчилик доимий равишда такомиллаштирилиб борилаётганлигига алоҳида эътибор қаратилди.
Таъкидланишича, 2020-2023 йиллар давомида Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакилига (омбудсманга) турар-жой билан боғлиқ масалаларда фуқаролардан 5 мингдан ортиқ мурожаат келиб тушган. Мазкур мурожаатларнинг кўриб чиқилиши натижасида фуқаролар фойдасига 1 млрд 305 млн сўм компенсация маблағлари ундирилган.Ўзаро мулоқот давомида ушбу йўналишда аҳолининг ҳуқуқий билимлари ва хабардорлигини ошириб бориш зарурлиги таъкидланди. Шу муносабат билан республика бўйлаб, фуқароларнинг ҳуқуқий хабардорлигини оширишга қаратилган “Омбудсман мактаби” тадбирларининг муҳимлиги қайд этилди.
Учрашувда Ўзбекистон Республикаси Президенти ҳузуридаги Тадбиркорлик субъектларининг ҳуқуқлари ва қонуний манфаатларини ҳимоя қилиш бўйича вакил ҳамда Болалар омбудсмани вакиллари ҳам ушбу масала юзасидан чиқиш қилишди.
Суҳбат давомида Махсус маърузачи Балакришнан Ражагопал Ўзбекистонда фуқароларнинг турар жойга бўлган ҳуқуқларини ҳимоя қилинишининг ҳуқуқий асосларини мустаҳкамлаш, жумладан аҳолининг кам таъминланган қатламини уй-жой билан таъминлаш борасида амалга оширилган ислоҳотларни эътироф этар экан, бу борада Омбудсман институти фаолиятининг долзарблигига тўхталиб ўтди. Шунингдек, Омбудсман институтлари билан яқин ҳамкорлик алоқаларини мустаҳкамлашдан манфаатдор эканлигини билдирди.

Состоялась встреча со Специальным докладчиком ООН по праву на достаточное жилище
Как известно, 19 августа текущего года в Узбекистан прибыл Специальный докладчик ООН по праву на достаточное жилище Балакришнан Раджагопал.
В ходе визита в Узбекистан Балакришнан Раджагопал планирует изучить вопросы обеспечения и реализации права на жилье на законодательном уровне и на практике. Кроме того, проанализирует доступность жилья, его стоимость, пригодность для проживания, а также эффективность механизмов защиты от принудительного выселения.
20 августа 2024 года Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (омбудсман) Феруза Эшматова встретилась со Специальным докладчиком Балакришнаном Раджагопалом и главой секретариата специального докладчика Гуннаром Тейссеном. На данной встрече также приняли участие директор Национального центра Республики Узбекистан Акмаль Саидов, заместитель Уполномоченного по защите прав и законных интересов субъектов предпринимательства при Президенте Республики Узбекистан Джамшид Урунов, начальник отдела Уполномоченного Олий Мажлиса по правам ребенка Саттор Рахматов, постоянный представитель Узбекистана при Отделении ООН и других международных организациях в Женеве Элдиёр Тошматов.
В ходе встречи особое внимание было уделено сфере защиты прав и свобод граждан в Узбекистане, а также созданнымэффективным механизмам при рассмотрении обращении и постоянному совершенствованию законодательства в этой области.
Было отмечено, что в течение 2020-2023 года к Уполномоченному Олий Мажлиса по правам человека (омбудсману) поступило более 5 тысяч обращений от граждан по вопросам, связанным с жилищными вопросами. В результате рассмотрения данных обращений в пользу граждан было взыскано 1 млрд 305 млн сумов компенсационных выплат. В ходе взаимодействия была подчеркнута необходимость повышения правовой осведомленности населения в данном направлении. В связи с этим отмечена важность проведения мероприятий “Школа омбудсмана” которая проводится по всей республике и направленна на повышение правовой осведомленности граждан.
Также на встрече выступили представители Уполномоченного по защите прав и законных интересов субъектов предпринимательства при Президенте Республики Узбекистан и Детского омбудсмана.
В ходе беседы Специальный докладчик Балакришнан Раджагопал, признавая проведенные в Узбекистане реформы по укреплению правовых основ защиты прав граждан на жилище, в том числе по обеспечению жильем малообеспеченных слоев населения, коснулся актуальности деятельности института Омбудсмана. Также он выразил заинтересованность в укреплении тесного сотрудничества с институтами Омбудсмана.