Мурожаатларнинг 60 фоизида ўзини "Click" компанияси ёки Марказий банк ходими сифатида таништирган шахслар фуқароларнинг шахсий маълумотларидан фойдаланган ҳолда, онлайн кредитлар расмийлаштирган. Айрим ҳолатларда эса бир шахс номига 5-6 та тижорат банкларидан кредитлар расмийлаштирилган.
Ушбу мурожаатлар юзасидан Ички ишлар органлари терговчилари томонидан тижорат банкларига ушбу фуқаролар кредит маблағларидан ўзлари фойдаланмаганлиги ҳамда фуқаровий даъвогар деб топилганлиги, шунингдек, айбдор шахслар топилгунига қадар кредит қарздорлиги ҳамда унга фоизлар ҳисоблашни тўхтатиб туриш юзасидан топшириқлар юборилган. Ўзбекистон Республикаси Жиноят процессуал кодексининг 36-моддасида терговчининг ўз юритувидаги иш бўйича қонунга мувофиқ берган ёзма топшириқлари ва қарорлари барча корхоналар, ташкилотлар, мансабдор шахслар ва фуқаролар учун мажбурий экани белгиланган. Лекин, шунга қарамай банклар томонидан фирибгарлик натижасида алданган фуқаролардан кредитни тўлаш талаб қилиб келинмоқда.
Омбудсман томонидан ушбу йўналишдаги мурожаатлар бўйича фуқаролар манфаатида Фуқаролик ишлари бўйича судларга 5 та даъво аризалари киритилиб, банклар билан тузилган кредит шартномалари ҳақиқий эмас деб топилди. 1 нафар фуқаро номига олинган кредит маблағлари унинг фойдасига қайтарилиб, маънавий зарар ундирилишига эришилди.
Мазкур соҳадаги муаммолар билан боғлиқ мурожаатларнинг ўсишини асосан аҳолининг эҳтиётсизлиги, ахборот хавфсизлиги ва иқтисодий билимларининг етарли эмаслиги сабаб бўлмоқда.
Соҳадаги ижобий ютуқлардан бири шуки, Ўзбекистон Республикаси Марказий банки кредит ташкилотлари томонидан жисмоний шахсларга онлайн кредит ажратиш жараёнида банк карталари билан боғлиқ шубҳали фрод операцияларининг олдини олишга қаратилган вақтинчалик тартиб жорий қилди. Мазкур тартиб 2024-йил 1-ноябридан 2025-йил 1-апрелига қадар амал қилиши белгиланди.
Марказий банк томонидан тақдим этилган маълумотларга кўра, 2024 йилда фирибгарлик йўли билан фуқаролар номига онлайн кредит ажратиш орқали 463 та ҳолатда қарийб 15 млрд сўм миқдорда моддий зарар етказилган
Бир нарсани ёдда тутиш зарурки, ахборот технологиялар ривожланган сари, янгидан янги алдов ва фириб бериш усуллари ҳам ўйлаб топилмоқда. Ахборот хавфсизлигини таъминлаш ва фирибгарлик ҳолатларидан сақланиш учун қуйидаги тавсияларга риоя қилиш тавсия этилади:
- Паспорт маълумотлари, банк карталари рақами ва ПИН-код каби шахсий маълумотларни ҳеч кимга ошкор қилманг.
- Шахсий маълумотларингизни ижтимоий тармоқларда ёки номаълум шахсларга юборишдан сақланинг.
- Телефонга келган тасдиқлов кодлари, пароллар ёки банк иловаларига кириш маълумотларини ҳеч кимга айтманг.
- Ижтимоий тармоқлар ёки электрон почта орқали келган нотаниш файллар, ҳужжатлар ёки ҳаволаларни юклаб олманг. Улар вирус ёки зарарли дастур бўлиши мумкин.
- Нотаниш рақамлар, хусусан чет эл рақамларидан келган қўнғироқлар ва видеоқўнғироқларга жавоб берманг.
- Агар кимдир ўзини банк ходими ёки бошқа ташкилот вакили сифатида таништирса, уларнинг шахсини тасдиқлаш учун расмий каналлар орқали маълумот олинг.
Огоҳ ва эҳтиёткор бўлиш орқали фирибгарлардан сақланишингиз мумкин. Ахборот хавфсизлигини таъминлаш ҳар бир фуқаронинг шахсий масъулиятидир!

In 60% of complaints, fraudsters impersonated representatives of the company "Click" or the Central Bank, using citizens' personal data to secure online loans. In some instances, 5–6 loans were taken out in the name of one individual through various commercial banks.
In response to these complaints, investigators from internal affairs authorities issued directives to commercial banks, stating that the citizens had not utilized the credited funds and should be recognized as civil plaintiffs. The investigators also instructed banks to suspend the accrual and collection of interest on these loans until the perpetrators were identified. According to Article 36 of the Criminal Procedure Code of Uzbekistan, written instructions and orders issued by an investigator on a case under their jurisdiction are legally binding for all enterprises, organizations, officials, and citizens. However, banks continue to demand loan payments from victims of fraud.
The Ombudsman filed five civil lawsuits in the interest of citizens, resulting in the annulment of the loan agreements with the banks. In one case, the funds credited in the citizen’s name were returned to them, along with compensation for moral damages.
The increase in complaints in this area is primarily due to citizens' carelessness, inadequate information security, and insufficient financial literacy.
One positive development in this area was the introduction by the Central Bank of Uzbekistan of temporary regulations aimed at preventing fraudulent transactions with bank cards during online lending. This regulation is effective from November 1, 2024, to April 1, 2025.
According to the Central Bank, in 2024, fraudulent issuance of online loans caused financial damages amounting to approximately 15 billion UZS across 463 cases.
As technology advances, fraudsters continue to develop new methods of deception. To ensure information security and protect against fraud, the following precautions are strongly recommended:
- Never share your personal information, such as passport details, bank card numbers, or PIN codes with anyone.
- Avoid disclosing personal data on social networks or to unknown individuals.
- Do not share confirmation codes, passwords, or login details for banking applications received via your phone.
- Avoid downloading unfamiliar files, documents, or links received through social networks or email, as they may contain viruses or malicious software.
- Do not respond to calls or video calls from unknown numbers, especially international ones.
- If someone claims to represent a bank or other organization, verify their identity through official channels.
By staying vigilant and cautious, you can protect yourself from fraudsters. Ensuring information security is the personal responsibility of every citizen.