Мурожаатларнинг 60 фоизида ўзини "Click" компанияси ёки Марказий банк ходими сифатида таништирган шахслар фуқароларнинг шахсий маълумотларидан фойдаланган ҳолда, онлайн кредитлар расмийлаштирган. Айрим ҳолатларда эса бир шахс номига 5-6 та тижорат банкларидан кредитлар расмийлаштирилган.
Ушбу мурожаатлар юзасидан Ички ишлар органлари терговчилари томонидан тижорат банкларига ушбу фуқаролар кредит маблағларидан ўзлари фойдаланмаганлиги ҳамда фуқаровий даъвогар деб топилганлиги, шунингдек, айбдор шахслар топилгунига қадар кредит қарздорлиги ҳамда унга фоизлар ҳисоблашни тўхтатиб туриш юзасидан топшириқлар юборилган. Ўзбекистон Республикаси Жиноят процессуал кодексининг 36-моддасида терговчининг ўз юритувидаги иш бўйича қонунга мувофиқ берган ёзма топшириқлари ва қарорлари барча корхоналар, ташкилотлар, мансабдор шахслар ва фуқаролар учун мажбурий экани белгиланган. Лекин, шунга қарамай банклар томонидан фирибгарлик натижасида алданган фуқаролардан кредитни тўлаш талаб қилиб келинмоқда.
Омбудсман томонидан ушбу йўналишдаги мурожаатлар бўйича фуқаролар манфаатида Фуқаролик ишлари бўйича судларга 5 та даъво аризалари киритилиб, банклар билан тузилган кредит шартномалари ҳақиқий эмас деб топилди. 1 нафар фуқаро номига олинган кредит маблағлари унинг фойдасига қайтарилиб, маънавий зарар ундирилишига эришилди.
Мазкур соҳадаги муаммолар билан боғлиқ мурожаатларнинг ўсишини асосан аҳолининг эҳтиётсизлиги, ахборот хавфсизлиги ва иқтисодий билимларининг етарли эмаслиги сабаб бўлмоқда.
Соҳадаги ижобий ютуқлардан бири шуки, Ўзбекистон Республикаси Марказий банки кредит ташкилотлари томонидан жисмоний шахсларга онлайн кредит ажратиш жараёнида банк карталари билан боғлиқ шубҳали фрод операцияларининг олдини олишга қаратилган вақтинчалик тартиб жорий қилди. Мазкур тартиб 2024-йил 1-ноябридан 2025-йил 1-апрелига қадар амал қилиши белгиланди.
Марказий банк томонидан тақдим этилган маълумотларга кўра, 2024 йилда фирибгарлик йўли билан фуқаролар номига онлайн кредит ажратиш орқали 463 та ҳолатда қарийб 15 млрд сўм миқдорда моддий зарар етказилган
Бир нарсани ёдда тутиш зарурки, ахборот технологиялар ривожланган сари, янгидан янги алдов ва фириб бериш усуллари ҳам ўйлаб топилмоқда. Ахборот хавфсизлигини таъминлаш ва фирибгарлик ҳолатларидан сақланиш учун қуйидаги тавсияларга риоя қилиш тавсия этилади:
- Паспорт маълумотлари, банк карталари рақами ва ПИН-код каби шахсий маълумотларни ҳеч кимга ошкор қилманг.
- Шахсий маълумотларингизни ижтимоий тармоқларда ёки номаълум шахсларга юборишдан сақланинг.
- Телефонга келган тасдиқлов кодлари, пароллар ёки банк иловаларига кириш маълумотларини ҳеч кимга айтманг.
- Ижтимоий тармоқлар ёки электрон почта орқали келган нотаниш файллар, ҳужжатлар ёки ҳаволаларни юклаб олманг. Улар вирус ёки зарарли дастур бўлиши мумкин.
- Нотаниш рақамлар, хусусан чет эл рақамларидан келган қўнғироқлар ва видеоқўнғироқларга жавоб берманг.
- Агар кимдир ўзини банк ходими ёки бошқа ташкилот вакили сифатида таништирса, уларнинг шахсини тасдиқлаш учун расмий каналлар орқали маълумот олинг.
Огоҳ ва эҳтиёткор бўлиш орқали фирибгарлардан сақланишингиз мумкин. Ахборот хавфсизлигини таъминлаш ҳар бир фуқаронинг шахсий масъулиятидир!

В 60% жалоб фигурируют лица, представлявшиеся сотрудниками компании «Click» или Центрального банка и, используя личные данные граждан, оформляли онлайн-кредиты. В отдельных случаях на имя одного гражданина было оформлено 5-6 кредитов в различных коммерческих банках.
По данным обращениям следователи органов внутренних дел давали указания коммерческим банкам о том, что граждане не пользовались данными кредитными средствами и признаны гражданскими истцами, а до установления виновных лиц следует приостановить начисление и взыскание процентов по кредитам. Статья 36 Уголовно-процессуального кодекса Республики Узбекистан устанавливает, что письменные указания и постановления следователя по находящемуся в его производстве делу, данные в соответствии с законом, являются обязательными для всех предприятий, организаций, должностных лиц и граждан. Тем не менее, банки по-прежнему требуют уплаты кредита с пострадавших в результате мошенничества граждан.
Омбудсманом по данному направлению было подано 5 исковых заявлений в суды по гражданским делам в интересах граждан, в результате чего кредитные договоры, заключенные с банками, были признаны недействительными. В одном случае денежные средства, оформленные на имя гражданина, были возвращены в его пользу, а также взыскана компенсация морального вреда.
Рост жалоб в этой сфере преимущественно связан с неосторожностью населения, недостаточным уровнем информационной безопасности и недостаточными экономическими знаниями.
Одним из положительных действии в этой области стало введение Центральным банком Республики Узбекистан временного порядка, направленного на предотвращение мошеннических операций (фрод) с банковскими картами при онлайн-кредитовании физических лиц кредитными организациями. Данный порядок действует с 1 ноября 2024 года по 1 апреля 2025 года.
По данным Центрального банка, в 2024 году в 463 случаях мошеннического оформления онлайн-кредитов на имя граждан нанесен материальный ущерб в размере около 15 млрд сумов.
Следует помнить, что по мере развития информационных технологий появляются все новые способы обмана и мошенничества. Для обеспечения информационной безопасности и защиты от мошенничества настоятельно рекомендуется соблюдать следующие меры предосторожности:
- Никому не сообщайте свои личные данные, такие как паспортные сведения, номер банковской карты и PIN-коды.
- Избегайте передачи личной информации в социальных сетях или незнакомым лицам.
- Не разглашайте коды подтверждения, пароли или данные для входа в банковские приложения, приходящие на ваш телефон.
- Не скачивайте незнакомые файлы, документы или ссылки, полученные через социальные сети или электронную почту, так как это могут быть вирусы или вредоносные программы.
- Не отвечайте на звонки и видеозвонки с неизвестных номеров, особенно иностранных.
- Если кто-то представляется сотрудником банка или другой организации, запросите подтверждение личности через официальные каналы.
Проявляя бдительность и осторожность, вы сможете защититься от мошенников. Обеспечение информационной безопасности – личная ответственность каждого гражданина.