Омбудсман томонидан қийноқларнинг олдини олиш бўйича Миллий превентив механизм доирасида 2022 йилнинг 9 ойида амалга оширилган мониторинг ташрифлари бўйича брифинг
2022 йилнинг 9 ойида Омбудсман ва унинг ҳузуридаги Жамоатчилик гуруҳлари томонидан ҳаракатланиш эркинлиги чекланган шахслар сақланадиган жойларга 297 та мониторинг ташрифлари амалга оширилди. Ушбу кўрсаткич 2021 йилнинг 9 ойида 120 та, 2020 йилнинг 9 ойида 68 тани ташкил этган эди.
Ташрифларнинг 108 таси Жазони ижро этиш муассасалари, 75 таси Тергов ҳибсхоналари, 39 таси Вақтинча сақлаш ҳибсхоналари, 21 таси Махсус қабулхоналар, 9 таси Реабилитация қилиш марказлари, 19 таси Наркология илмий-амалий тиббиёт марказининг филиаллари ва 19 таси Руҳий-асаб касалликлари шифохоналари, 7 таси “Саҳоват” ва “Мурувват” уйларида ўтказилди.
Ташрифларда ҳаракатланиш эркинлиги чекланган шахслар сақланадиган жойларда ушлаб турилган 4500 дан ортиқ шахс билан жамоавий ва 2605 нафар шахс билан якка тартибда суҳбатлар ўтказилди.
Мониторинг ташрифларида ёпиқ муассасаларда сақланадиган шахсларнинг шароитлари, хусусан яшаш ва овқатланиш, меҳнат қилиш, тиббий ёрдам кўрсатиш ҳолати ва сифати, олиб борилаётган маънавий-маърифий ишлар, коронавирус пандемияси даврида санитария-гигиена талабларига риоя этилаётганлиги ҳамда таълим-тарбия ва бошқа шу каби ҳолатлар ўрганилди.
Шунингдек, мониторинг ташрифларида жазони ижро этиш муассасаларида, хусусан умумий, қаттиқ ва махсус тартибли колонияларда жазо муддатини ўтаётган маҳкумлар билан илк маротаба аноним сўровлар ўтказилди.
Ички ишлар органларининг вақтинча сақлаш ҳибсхоналарига амалга оширилган мониторинг ташрифлари давомида аниқланган камчиликлар бўйича тавсиялар берилган. Ҳозирда уларни бартараф этиш бўйича ишлар бошланган.
Ҳаракатланиш эркинлиги чекланган шахслар сақланадиган жойларга амалга оширилган мониторинг ташрифларида аниқланган камчиликларни бартараф этиш мақсадида 2022 йилнинг 9 ойида Омбудсман томонидан мутасадди вазирлик ва идораларга 4 та тақдимнома, 3 та хулоса ва 1 та таҳлилий ахборот, Олий Мажлис палаталарига 2 та таҳлилий маълумот киритилди ҳамда Бош прокуратура, Ички ишлар вазирлиги ва Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази билан биргаликда “Йўл ҳаритаси” ишлаб чиқилди.
2022 йилнинг 9 ойида Омбудсманга ҳаракатланиш эркинлиги чекланган шахслар сақланадиган жойларда сақланаётган шахслар, уларнинг яқин қариндошлари ва адвокатларидан 2 476 та мурожаат келиб тушди. Ушбу кўрсаткич 2021 йилнинг мазкур даврига нисбатан 418 тага ёки 16,8 фоизга ошган.
Ушбу мурожаатларнинг 612 таси “Омбудсман қутиси”, 908 таси почта алоқаси хизмати, 491 таси сайёр қабуллар, 243 таси шахсий қабуллар, 97 таси Омбудсманнинг “Ишонч телефони” орқали ҳамда 105 таси электрон тарзда келиб тушган.
Мазкур мурожаатларнинг 1 292 таси ёки 52,2 фоизи бевосита маҳкум ва маҳбуслардан келиб тушган. Бу эса уларнинг мурожаат қилиш ҳуқуқларини амалга оширишда бирон-бир чекловлар бўлмаётганлигидан далолатдир.
Мурожаатларнинг 582 тасида суд ҳукмидан ҳамда 443 тасида суриштирув ва дастлабки тергов ҳаракатларидан шикоят қилинган.
Шу билан бирга, мурожаатларнинг 351 тасида тайинланган жазонинг енгиллаштирилиши, муддатидан олдин озод этилиши ва/ёки афв этилиши, 143 тасида руҳий, психологик, жисмоний ёки бошқача тарзда босим ўтказилганлиги, 124 тасида Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакил (омбудсман) билан учрашув, 73 тасида бошқа муассасага ўтказилиши, 64 тасида суд мажлисида Омбудсман масъул ходимининг иштироки, 63 тасида оила аъзоларига кўмак берилиши ва 32 тасида тиббий ёрдам кўрсатилиши ҳамда 34 тасида бошқа масалалар баён қилинган.
Мазкур мурожаатларни кўриб чиқиш натижаларига кўра, Омбудсман мурожаатига асосан 4 та мурожаат бўйича тегишли судлар томонидан 14 нафар маҳкумга нисбатан тайинланган жазолар енгилроғига алмаштирилган ва 5 нафар маҳбуснинг эҳтиёт чоралари енгилроғига ўзгартирилган.
Маҳкумлар томонидан оиласига кўмак кўрсатиш масаласида келиб тушган мурожаатлар юзасидан тегишли ҳокимликлар томонидан 11 нафар маҳкумнинг оила аъзоларига турли хилдаги иқтисодий ва ижтимоий кўмак кўрсатилган. Шунингдек, Жазони ижро этиш департаменти томонидан 4 нафар маҳкум Омбудсманнинг мурожаатига асосан яшаш жойига яқин бўлган ҳудудлардаги жазони ижро этиш муассасаларига кўчирилган.
2022 йилнинг 9 ойида Омбудсман номига руҳий, психологик, жисмоний ёки бошқача тарзда босим ўтказилганлиги масаласида 143 та шикоят келиб тушди.
Келиб тушган шикоятлар Омбудсман томонидан назоратга олиниб, Ўзбекистон Республикасининг Жиноят-процессуал кодексида белгиланган тартибда кўриб чиқиш учун назорат хати билан Бош прокуратура ва Ички ишлар вазирлигига мурожаат қилинган.
Ушбу шикоятларнинг 72 таси (50,4 фоизи) юзасидан ҳуқуқ-тартибот идоралари ходимларининг ҳаракатларига нисбатан ўтказилган хизмат текширувлари ва прокуратура идоралари томонидан олиб борилган терговга қадар текширув якунларига кўра, мурожаатларда кўрсатилган важлар тасдиқланмади. 46 та шикоят юзасидан терговга қадар текширув ҳаракатлари давом этмоқда.
Шикоятларнинг 14 таси юзасидан Ўзекистон Республикаси Жиноят-процессуал кодексининг 83-моддаси 2-бандига мувофиқ жиноят иши қўзғатишни рад қилиш ҳақида қабул қилинган қарорлар Омбудсманнинг хатига асосан юқори турувчи прокуратура органлари томонидан бекор қилиниб, қўшимча терговга қадар текширув ҳаракатларини ўтказиш белгиланган.
Ички ишлар вазирлиги ва масъул идоралар томонидан ушбу шикоятларга кўра ўтказилган хизмат текширувлари якунларига кўра, 11 нафар ходимга нисбатан интизомий таъсир чоралари қўлланилган ва 1 нафар ходим билан меҳнат шартномаси бекор қилинган ҳамда прокуратура томонидан ўтказилган ўрганишларга кўра, 1 та шикоят бўйича 1 нафар маҳкумга қўлланилган интизомий таъсир чораси ноқонуний деб топилган ва бекор қилинган.
Шунингдек, ушбу шикоятлардан 1 таси юзасидан ички ишлар органларининг 1 нафар ходими Ўзбекистон Республикаси Жиноят кодексининг 104-моддаси 1-қисми (Қасддан баданга оғир шикаст етказиш) ва 2301-моддаси 1-қисмида (Далилларни сохталаштириш (қалбакилаштириш) назарда тутилган жиноятни содир этганликда айбдор деб топилиб, унга нисбатан 5 йил 6 ойга озодликдан маҳрум қилиш жазоси тайинланган.
Мониторинг ташрифлари якунларига кўра, ҳаракатланиш эркинлиги чекланган шахслар сақланадиган жойлар фаолиятини янада такомиллаштириш ҳамда у ерда сақланаётган шахсларнинг ҳуқуқ ва эркинликларини таъминлаш ва қийноқ ҳолатларининг олдини олиш бўйича таклифлар тайёрланиб, Парламент ва тегишли давлат органларига кўриб чиқиш учун юборилган.

Briefing on monitoring visits conducted by the Ombudsman for 9 months of 2022 within the framework of the National Preventive Mechanism for the Prevention of Torture
For 9 months of 2022, the Ombudsman and his public groups carried out 297 monitoring trips to places of detention of persons with limited freedom of movement. This indicator was 120 for 9 months of 2021, 68 for 9 months of 2020.
108 visits were in institutions for the execution of sentences, 75 in pre-trial detention centers, 39 in temporary detention centers, 21 in special detention centers, 9 in rehabilitation centers, 19 in branches of the Narcological Scientific and Practical Medical Center, 19 in psychiatric hospitals, 7 visits were made to the houses “Sahovat” and “Muruvvat”.
During the visits, collective interviews were conducted with more than 4,500 persons held in places of detention for persons with limited freedom of movement, and individual interviews with 2,605 persons.
During the monitoring visits, the conditions of detention of persons in closed institutions were considered, in particular, the condition and quality of accommodation and food, labor, medical care, ongoing spiritual and educational work, compliance with sanitary and hygienic requirements during the coronavirus pandemic, as well as educational activity and other conditions.
Also, during the monitoring visits, anonymous surveys were conducted for the first time of prisoners serving sentences in penitentiary institutions, in particular, in colonies of general, strict and special regime. During the monitoring visits to the pre-trial detention centers of the internal affairs bodies, recommendations were given regarding the identified shortcomings. Currently, work has begun to eliminate them.
In order to eliminate the shortcomings identified during monitoring visits to places of detention of persons with limited freedom of movement, on September 9, 2022, the Ombudsman sent 4 submissions, 3 conclusions and 1 analytical information to the official ministries and departments, 2 analytical information to the chambers of the Oliy Majlis, and along with this, together with the Prosecutor General's Office, the Ministry of Internal Affairs and the National Center for Human Rights of the Republic of Uzbekistan, a "Road Map" was developed.
For 9 months of 2022, the Ombudsman received 2,476 appeals from persons held in places of detention of persons with limited freedom of movement, their close relatives and lawyers. This indicator increased by 418 or 16.8% compared to the current period of 2021.
Of these appeals, 612 came through the Ombudsman's Box, 908 through the postal service, 491 through field appointments, 243 through personal appointments, 97 through the Ombudsman's hotline, and 105 electronically.
Of these, 1292 appeals, or 52.2 percent, came directly from convicts and prisoners. This indicates that there are no restrictions on the exercise of their right to appeal.
In 582 complaints, complaints were filed against court verdicts and 443 against actions of inquiry and preliminary investigation.At the same time, in 351 appeals, the applicants ask for mitigation of punishment, early release and / or pardon, 143 appeals regarding the use of psychological, physical or other influence, in 124 appeals - they ask for a meeting with the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman), 73 requests for transfer to another institution, 64 for the participation of a responsible officer of the Ombudsman in a court session, 63 for assistance to family members and 32 for medical assistance, and in 34 cases other issues.
Based on the results of consideration of these appeals, in accordance with the appeal of the Ombudsman, mainly on 4 appeals, the punishments imposed by the relevant courts on 14 convicts were replaced with softer ones, and the precautionary measures for 5 prisoners were changed to softer ones.
In connection with the received appeals of convicts on the issue of providing support to their families, the relevant administrations provided various financial and social assistance to family members of 11 convicts. Also, 4 convicts were transferred by the Department for the Execution of Punishments to penitentiary institutions in areas close to their place of residence, on the basis of an appeal from the Authorized Person for Human Rights.
For 9 months of 2022, the Ombudsman received 143 appeals regarding mental, physical and other pressure.
The appeals received were considered by the Ombudsman and sent to the Prosecutor General's Office and the Ministry of Internal Affairs with a corresponding letter for consideration in accordance with the Criminal Procedure Code of the Republic of Uzbekistan.
The motives set forth in 72 appeals (50.4 percent), according to the results of official checks and investigations conducted by law enforcement agencies and the prosecutor's office, were not confirmed.
46 complaints are currently under investigation.
Based on the Ombudsman's letter, the decision to refuse to initiate a criminal case in accordance with Article 83, paragraph 2 of the Criminal Procedure Code of the Republic of Uzbekistan was canceled by the higher prosecutor's office on 14 complaints, and it was also decided to conduct pre-investigation checks.Based on the results of internal checks conducted by the Ministry of Internal Affairs and the responsible authorities, 11 employees were brought to disciplinary responsibility, the employment contract was terminated with 1 employee, and according to the pre-investigation check conducted by the prosecutor's office, the disciplinary measure applied to 1 prisoner at his request was declared illegal and canceled.
Also, according to 1 of these appeals, an employee of the internal affairs bodies was found guilty of committing a crime under Part 1 of Art. 104 (Intentional infliction of grievous bodily harm) and Part 1 of Art. 2301 (Falsification (fake) of evidence) of the Criminal Code of the Republic of Uzbekistan, and sentenced to 5 years and 6 months in prison.
Based on the results of the monitoring visits, proposals were prepared and sent to the Parliament and relevant state bodies to further improve the activities of places of detention for persons with limited freedom of movement, as well as to ensure the rights and freedoms of persons held there, and to prevent cases of torture.