Хотин-қизлар ҳуқуқларини таъминлаш давлат сиёсатининг устувор йўналишидир
Куни кеча Давлат раҳбари раислигида хотин-қизларни қўллаб-қувватлаш тизими ҳамда уларнинг жамиятдаги мавқеини янада мустаҳкамлаш масалалари бўйича бўлиб ўтган видеоселектор йиғилишида бугунги куннинг долзарб вазифалари муҳокама этилди.
Қайд этиш лозимки, юртимизда хотин-қизларнинг ижтимоий-иқтисодий, сиёсий фаоллигини ошириш, уларнинг маънавий ва интеллектуал салоҳиятини юксалтириш, саломатлигини мустаҳкамлаш, оила, оналик ва болаликни муҳофаза қилиш бўйича имкониятлар ҳамда ҳуқуқий кафолатлар яратилган.
Мамлакатда соғлом оилани шакллантириш, оилада юксак даражадаги маънавий-аҳлоқий муҳитни қарор топтириш учун зарур шарт-шароитлар яратиш, ёшларни оила қуришга тайёрлаш, оила мустаҳкамлигини таъминлаш ва унинг манфаатларини ҳимоя қилиш, соғлом бола туғилиши ва уни тарбиялаш масалалари давлат сиёсати даражасига кўтарилган.
Бу борадаги ислоҳотлар республикамизнинг чекка ҳудудларига етиб бориши ва хотин-қизлар давлатнинг қўллаб-қувватлаши ва ҳимоясида эканини билиши зарур.
Президент Шавкат Мирзиёев томонидан ҳозирги кунда “Аёллар дафтари”да 630 мингдан зиёд хотин-қиз рўйхатда тургани, улардан 200 минг нафари ишсиз экани ҳамда аёллар ўртасида жиноятчилик, оилада зўравонлик ва тазйиқ ҳолатлари, афсуски, ҳали ҳам учраётгани куйинчаклик билан қайд этилди. Ушбу рақамлар эса бевосита ислоҳотларнинг барча маҳаллалар кесимида бирдай ишламаётганини, жойлардаги баъзи мансабдор шахслар томонидан мурожаатлар юзаки кўрилаётганидан далолат.
Хотин-қизларнинг ҳуқуқларини ҳимоя қилиш Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) фаолиятининг устувор вазифаларидан бири саналади.
Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакилига (Омбудсманга) 2021 йилда 18738 та мурожаат келиб тушган бўлса, унинг 8054 таси яъни 42,9 фоизи хотин-қизлар томонидан юборилган.
Тўғри, мамлакатимизда ижтимоий муносабатлар соҳасида юз бераётган барча янгиланиш жараёнлари муайян қийинчиликларсиз кечмайди. Фуқаролар оила-никоҳ муносабатларида тез-тез ана шундай муаммоларга дуч келишмоқда ва бу Вакилга йўллаган мурожаатларида ўз аксини топмоқда.
2021 йилида оилани ҳимоя қилиш билан боғлиқ жами 391 та мурожаат келиб тушган бўлиб, уларнинг 228 тасида оилада аёлнинг турмуш ўртоғи томонидан таҳқирланиши, 91 тасида вояга етмаганларнинг ҳуқуқлари, 17 тасида оилада турмуш ўртоқларидан бирининг ота-онаси ва яқин қариндошлари томонидан таҳқирланиши, 17 тасида фарзандини ўз қарамоғига олиш бўйича, 7 тасида болаларни ота-онасининг уй-жойига бўлган ҳуқуқлари ва 31 тасида бошқа ҳолатлар таъкидланган.
Ушбу мурожаатлар Омбудсман томонидан дархол назоратга олиниб, тегишли чора-тадбирлар кўрилади. Лекин, тан олиш керакки хотин-қизлар орасида ўз ҳуқуқларини яхши билмайдиган, доимо қийноққа учрагани учун қўрқоқ, ожиза, ҳимоясиз бўлиб қолган, ҳуқуқий хабардорлиги етарли даражада бўлмаганлари ҳам бор. Улар Омбудсманга мурожаат қилмаса биз ҳам уларнинг оғриқли муаммоларидан бехабар қолишимиз мумкин.
Давлатимиз раҳбари аёлларнинг ҳуқуқий ҳимоясини кучайтириш масаласига алоҳида урғу бериб, бугунги кунда тазйиқ ва зўравонликка учраган аёлларни ҳимояга олиш тизимини такомиллаштириш зарурати бор эканини қайд этди. Ҳақиқатдан ҳам тазйиққа учраган аёллар 30 кун муддатга алоҳида ҳимояга олинади, ундан кейинги жараёнларнинг бориши бўйича тизимда бўшлиқлар мавжуд.
Келгусида аёлларнинг тазйиқ ва зўравонликдан ҳимояси суд томонидан таъминланиши, алоҳида ҳимояга олиш муддатининг бир йилгача белгиланиши эса уларга етарли даражада психологик, ижтимоий, ҳуқуқий ёрдам берилиши ва иш билан таъминланишига хизмат қилади.
Давлат раҳбари видеоселектор йиғилишида хотин-қизларни қўллаб-қувватлаш масаласи мамлакатимизнинг тараққиёт стратегиясида энг муҳим йўналишлардан бири сифатида белгилангани ва уларнинг ижросини тизимли тарзда, ҳар бир маҳалла кесимида амалга ошириш учун Оила ва хотин-қизлар давлат қўмитасини ташкил этиш тўғрисида Президент фармони қабул қилинганини қайд этди.
Албатта ислоҳотларни ҳар бир маҳалла кесимида амалга ошириш кўплаб ҳуқуқлари қўпол равишда бузилган ёки четлаб ўтилган ҳимоясиз ва ожиз хотин қизларни аниқлаш ва уларга амалий ёрдам беришга замин яратади.
Таъкидлаш жоизки, мамлакатимизда амалга оширилаётган ислоҳотлар кенг қамровли бўлиб, улар хотин-қизларни таълим олиши, иш ва уй-жой билан таъминланиши, уларга тенг меҳнат шароитлари яратилиши бир сўз билан айтганда ҳар томонлама қўллаб-қувватлашни ўз ичига олади. Давлат раҳбари ҳам ўз маърузасида “Энди ҳар бир маҳаллада аёлларнинг дарди билан яшайдиган тизим бўлади. Қайси аёлга нима кераклиги, ўқиши, даволаниши, болалари тарбияси бўйича менинг столимда адолатли рақам бўлади, – деб таъкидлади.
Қолаверса, 2022 йил 1 сентябрдан хусусий секторда расмий ишлаётган аёлларга ҳомиладорлик нафақасини давлат томонидан тўлаш тизимини йўлга қўйиш бўйича кўрсатма берилгани хотин-қизларни ижтимоий қўллаб-қувватлашдаги муҳим қадам ҳисобланади. Бу барча учун тенг шарт-шароитлар яратилишига хизмат қилади.
Шунингдек, йиғилишда ипотека кредитлари бўйича ажратиладиган субсидияларнинг камида 40 фоизи хотин-қизларга йўналтирилиши белгиланди.
Уларнинг саломатлигини тиклаш бўйича ҳам аниқ тадбирлар амалга оширилади. Хусусан, жорий йилда 6 минг нафар аёлга юқори технологик тиббий ёрдам кўрсатилади. Ногиронлиги бўлганлар реабилитация воситалари билан таъминланади. 3 миллион нафар хотин-қиз онкологик скринингдан ўтказилади. Шунингдек, қизларни эмлаш, фертил ёшдаги аёлларни дори ва витаминлар билан бепул таъминлаш бўйича топшириқлар берилди.
Айниқса, 2022-2026 йилларга мўлжалланган Хотин-қизлар таълимини қўллаб-қувватлаш дастури ишлаб чиқилиши жамиятимизда олима аёллар улушини сезиларли ошириш хизмат қилади. Чунки дастурга кўра, давлат-хусусий шерикчилик асосида тўқимачилик соҳасида алоҳида университет ташкил этиш, янги ўқув йилидан бошлаб, таълим контрактларини тўлаш учун қизларга илк маротаба 7 йил муддатга фоизсиз кредит бериш жорий қилинади.
Келгуси ўқув йилидан бошлаб, магистратурада ўқиётган қизларнинг контракт пуллари тўлиқ бюджетдан қоплаб берилиши, эҳтиёжманд оила вакиллари, ота ёки онасини йўқотган талаба қизларнинг таълим контракти маҳаллий бюджетдан тўланиши, шунингдек, докторантура йўналишида хотин-қизлар учун ҳар йили камида 300 тадан мақсадли квота ажратилиши ва бошқа ташаббуслар мамлакатимизда ҳар соҳада гендер тенглиги таъминланишига ва ривожланиш кўрсаткичларининг жадаллашишига замин яратади.
Хулоса ўрнида айтиш мумкинки, мамлакатда хотин-қизларни қўллаб-қувватлаш мақсадида яна бир муҳим қадам қўйилди. Мақсад аниқ ва улуғвор, ҳаракатда эса ҳамоҳанглик бўлиши зарур. Ушбу мақсад йўлида Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (Омбудсман) янги ташкил этилган Оила ва хотин-қизлар давлат қўмитаси билан ҳамкорликда ишлашга тайёр.

Следует отметить, что в нашей стране созданы возможности и правовые гарантии по повышению социально-экономической, политической активности женщин, повышению их духовного и интеллектуального потенциала, укреплению их здоровья, защите семьи, материнства и детства.
Актуальны вопросы формирования здоровой семьи в стране, создания необходимых условий для высокого уровня духовно-нравственной среды в семье, подготовки молодежи к браку, обеспечения стабильности семьи и защиты ее интересов, рождения и воспитания здорового ребенка были подняты до уровня государственной политики.
Реформы в этом направлении должны охватить отдаленные районы нашей республики и дать женщинам понять, что они находятся под защитой и поддержкой государства.
Президент Шавкат Мирзиеев отметил, что в настоящее время в “женских тетрадях”числятся более 630 тысяч женщин, из них 200 тысяч являются безработными, и, к сожалению, случаи преступности, насилия и притеснений среди женщин все еще встречаются. Эти цифры показывают, что прямые реформы не работают одинаково во всех махаллях, а обращения рассматрываются некоторыми местным чиновниками поверхно.
Защита прав женщин является одним из приоритетов Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмана).К Уполномоченному Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсману) в 2021 году поступило 18 738 обращений, из них 8 054, или 42,9%, поступило от женщин.
Необходимо признать, что все процессы обновления, происходящие в области общественных отношений в нашей стране, не обходятся без определенных трудностей. Граждане часто сталкиваются с такими проблемами в семейно-брачных отношениях, что находит отражение в их обращениях к Омбудсману.
Всего в 2021 году поступило 391 обращений на защиту семьи, в том числе 228 случаев жестокого обращения с женщиной со стороны мужа в семье, 91 случай нарушение прав несовершеннолетних, 17 обращений о жестокости со стороны родителей и близких родственников супругов, в 17 обращениях вопрос опеки над ребенком и в 7 случаях-права детей на родительское жилье и в 31 случаях - другие обстоятельства.
Данные обращения были немедленно взяты Омбудсманом на контроль и приняты соответствующие меры. Однако необходимо признать, что некоторые женщины плохо знают свои права, боятся, становятся беспомощными, беззащитными из-за постоянных пыток, не обладают достаточной правовой осведомленностью. Мы также можем не знать об их сложной ситуации когда они не обращаются к Омбудсману.
Глава нашего государства, подчеркнув необходимость усиления правовой защиты женщин, отметил, что сегодня существует необходимость совершенствования системы защиты женщин, подвергшихся преследованиям и насилию. Женщины, которые действительно подвергаются притеснению и насилию, находятся под особой защитой государства в течение 30 дней, после чего в системе возникают пробелы по мере развития процесса.
В дальнейшем защиту женщин от притеснений и насилия будет обеспечивать суд, а срок специальной защиты составит до одного года, что обеспечит им адекватную психологическую, социальную, юридическую помощь и трудоустройство.
Глава государства отметил, что вопрос поддержки женщин определен как одно из важнейших направлений в стратегии развития страны и для их системной реализации в каждой территориальной единице и принят Указ Президента о создании Государственного комитета по делам семьи и женщин.
Безусловно, реализация реформ в каждом районе заложит основу для выявления и оказания практической помощи незащищенным женщинам, многие права которых были грубо нарушены или ущемлены.
Следует отметить, что проводимые в нашей стране реформы носят комплексный характер, включая обеспечение женщин образованием, трудоустройством и жильем, создание для них равных условий труда, словом, всестороннюю поддержку. В своем выступлении глава государства сказал: «Теперь в каждом микрорайоне будет система, которая будет жить проблемами женщин. На моем столе будут реальные цифры по поводу того, что нужно женщинам для учебы, что ей нужно лечить, что ей нужно для воспитания детей».
Кроме того, важным шагом в социальной поддержке женщин является то, что с 1 сентября 2022 года систему государственных выплат пособий по беременности и родам женщинам, официально работающим в частном секторе. Это служит для создания равных условий для всех.
На совещании также было отмечено, что не менее 40% ипотечных субсидий будет направлено именно женщинам.
Также будут приняты конкретные меры по восстановлению их здоровья. В частности, в этом году высокотехнологичную медицинскую помощь получат 6 тысяч женщин. Инвалиды будут обеспечиваться реабилитационными средствами, 3 миллиона женщин будут обследованы на наличие рака. Также даны задания по вакцинации девочек и бесплатному обеспечению женщин детородного возраста лекарствами и витаминами.
В частности, разработка программы поддержки женского образования на 2022-2026 годы позволит значительно увеличить долю женщин-ученых в нашем обществе. Согласно программе создания отдельного вуза в сфере текстиля на основе государственно-частного партнерства, начиная с нового учебного года впервые будут введены беспроцентные кредиты для девушек на 7 лет на выплату образовательных контрактов.
Начиная со следующего учебного года контрактные деньги девушек, обучающихся в магистратуре, будут полностью возмещаться из бюджета, контракт на обучение малообеспеченных семей, студенток, потерявших одного из родителей, будет оплачиваться из местного бюджета, а также не менее 300 целевых квот в год для женщин-докторантов и другие инициативы, что проложит путь к обеспечению гендерного равенства во всех сферах в нашей стране и ускорению показателей развития.
В заключение стоит отметить, что вышеотмеченными реформами был сделан еще один важный шаг для поддержки женщин в стране. Цель должна быть ясной и славной, и в действиях должна быть гармония. С этой целью Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсман) заявляет о готовности работать с вновь созданным Государственным комитетом по делам семьи и женщин.