Мулоқот давомида Вакил Феруза Эшматова ҳозирги кунда Давлат раҳбари Омбудсман институти зиммасига мамлакатимизда қийноқларнинг ҳар қандай кўринишига қарши кураш, бундай ҳолатларга йўл қўймаслик, инсон ҳуқуқ ва манфаатларини кафолатлаш бўйича қатор вазифаларни юклаш билан бирга унинг ваколатларини кенгайтириш масаласини ҳам илгари сураётганини қайд этди.
- Омбудсман институти бугунги кун талаби асосида ишлаши учун бор куч ва имкониятлар сафарбар этилади. Хусусан, мурожаатлар билан ишлаш жараёнига ахборот-коммуникация технологиялари жалб этилиб, ариза ва шикоятларни ижобий ҳал этиш, бузилган ҳуқуқларни тиклашда парламент, ННТ ва ОАВ билан ҳамкорликда самарали жамоатчилик назорати юритилади. Мурожаатларни ўрганиш давомида инсон ҳуқуқлари бўйича халқаро мажбуриятларни бажариш юзасидан қонун ҳужжатларни такомиллаштириш, халқаро ташкилотларнинг инсон ҳуқуқлари соҳасидаги тавсияларини бажариш самарадорлигини ошириш мақсадида институтнинг мониторинг-таҳлил фаолияти кучайтирилади. Аҳолининг ҳуқуқий саводхонлигини ошириш бўйича ҳам ОАВ ва халқаро ташкилотлар билан ҳамкорликда қатор лойиҳаларни амалга ошириш режалаштирилмоқда.
БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари бошқармаси Марказий Осиё учун минтақавий бўлинмаси раҳбари Р.Коменда ҳам ўз ўрнида инсон ҳуқуқларини таъминлаш борасида Ўзбекистон Президентининг ташаббуслари халқаро майдонда юқори баҳоланаётганини қайд этди.
Шунингдек, Жаҳондаги Омбудсман институтлари салоҳиятини баҳолаш бўйича фаолият юритувчи Миллий инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилиш муассасаларининг Глобал альянси Экспертлар гуруҳи мамлакатимизда бўлиб, Омбудсман институти ўзининг халқаро позициясини мустаҳкамлаб, “Б” мақомга кўтарилганлиги билан яна бир бор табриклаб, келгусида Миллий ҳуқуқни ҳимоя қилувчи муассасалар Глобал Альянси Аккредитация бўйича кичик қўмита тавсиялари бўйича ишлаш ниятида эканини билдирди.
Шунингдек, 2021 йилдан Вакилнинг қийноқларни олдини олиш бўйича фаолияти кучайтирилиб, мониторинг ташрифларига режа асосида ОАВ жалб этилаётгани ҳақида маълумот берилди.
Мулоқот давомида Ўзбекситоннинг БМТ Инсон ҳуқуқлари бўйича Кенгашига аъзолиги доирасида 2021-2022 йилларда биргаликда амалга оширилиши назарда тутилган режалар ва тадбирлар муҳокама этилди.

В ходе беседы Омбудсмен Феруза Эшматова отметила, что Президент Республики Узбекистан поставил ряд задач по борьбе с пытками в нашей стране, предотвращению подобных случаев, обеспечению прав и интересов человека, а также расширению своих полномочий.
Будут приложены все усилия для того, чтобы Управление Омбудсмена работало в соответствии с требованиями сегодняшнего дня. В частности, информационно-коммуникационные технологии задействованы в процессе рассмотрения обращений, осуществляется эффективный общественный контроль в сотрудничестве с парламентом, НПО и СМИ при положительном разрешении заявлений и жалоб, восстановлении нарушенных прав. В ходе изучения обращений будет усилена мониторинговая и аналитическая деятельность института с целью совершенствования законодательства по реализации международных обязательств в области прав человека, повышения эффективности выполнения рекомендаций международных организаций в области прав человека. Также планируется реализовать ряд проектов по повышению правовой грамотности населения в сотрудничестве со СМИ и международными организациями.
Глава Управления Верховного комиссара ООН по правам человека в Центральной Азии Р. Коменда также отметил, что инициативы Президента Узбекистана по обеспечению прав человека высоко ценятся на международной арене.
Группа экспертов Глобального альянса национальных правозащитных институтов, которая оценивает возможности институтов Омбудсмена в мире, также посетила Узбекистан, чтобы поздравить Омбудсмена с укреплением его международных позиций и повышением до статуса «B». Выразила намерение работать над рекомендациями Подкомитета по аккредитации Глобального альянса.
Также сообщалось, что с 2021 года деятельность Омбудсмена по предупреждению пыток будет усилена, а СМИ будут регулярно привлекаться к мониторинговым визитам.
В ходе переговоров стороны обсудили планы и меры, которые будут совместно реализованы в рамках членства Узбекистана в Совете ООН по правам человека в 2021-2022 годах.