Омбудсман ҳузуридаги Инсоннинг конституциявий ҳуқуқлари ва эркинликларига риоя этилиши буйича комиссия йиғилиши бўлиб ўтди
Давлат раҳбари Олий Мажлисга йўллаган Мурожаатномасида ҳамда “Ёшларни қўллаб-қувватлаш ва аҳоли саломатлигини мустаҳкамлаш йили” Давлат дастурида қийноқларни олдини олиш, унинг ҳар қандай кўринишига қарши муросасиз курашиш, ёпиқ турдаги муассасаларда инсон ҳуқуқларини тўлиқ таъминланиш ҳамда айбдорга жазо муқаррарлиги принципи асосида ишларни ташкил этиш, бола ҳуқуқларини ҳимоя қилиш бўйича Омбудсман зиммасига қатор вазифалар юклатилди. Жорий йилнинг 19 март куни Омбудсманнинг 2021 йилдаги асосий фаолият йўналишларини белгилаш бўйича Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) ҳузуридаги Инсоннинг конституциявий ҳуқуқлари ва эркинликларига риоя этилиши буйича комиссия йиғилиши бўлиб ўтди.
Омбудсман ҳузуридаги янги таркибдаги комиссия йиғилиши кун тартибидан Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман)нинг 2021 йилги иш режасини тасдиқлаш, Вакилнинг мурожаатлар билан ишлаш фаолиятида натижадорликка эришишнинг янги ва самарали механизмларини ишлаб чиқиш, мурожаатлар таҳлили асосида республика бўйлаб сайёр қабуллар ташкил этиш, Минтақавий вакиллар фаолиятини кучайтириш, шунингдек, ННТ ва ОАВ билан ҳамкорликни мустаҳкамлаш масалалари ўрин олган.
Тадбирда сўз олган Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари буйича вакили ҳамда Омбудсман ҳузуридаги комиссия раиси Феруза Эшматова мажлис иштирокчиларига қарата бугунги йиғилишда фуқаролар ҳуқуқларини ҳимоя қилишда Омбудсман ҳамда комиссия аъзолари фаолияти танқидий-таҳлилий жихатдан кўриб чиқилиб, мурожаатар билан ишлашда инсон ҳуқуқларининг таъминланишига эришишга қаратилган таклифлар асосида истиқболдаги режаларни белгилаб олинишини билдирди.
Жорий йилнинг февраль ойида Парламент аъзолари томонидан Омбудсман лавозимига сайланганимдан сўнг, Давлат раҳбари талабларидан келиб чиқиб, Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакилининг ўтган йиллардаги фаолиятини, имкониятларини ва салоҳиятини таҳлил қилдим. Шундай ҳулосага келдимки, Омбудсман институти ўтган 25 йил давомида такомиллашиб, ваколатлари ва вазифалари кенгайиб борган ва албатта инсон ҳуқуқларини таъминлаш борасида салмоқли ишлар амалга оширилган. Жумладан, илғор халқаро тажрибаларга асосланган қийноқларнинг олдини олиш бўйича Миллий превентив механизм йўлга қўйилиб, бу орқали маҳкумлар ҳуқуқларини таъминлаш бўйича жамоатчилик назорати ўрнатилишига эришилган. Қолаверса, Бола ҳуқуқлари бўйича вакил лавозими жорий этилди, ўтган йили Омбудсман институти ўз халқаро позициясини мустаҳкамлаб, “Б” мақомга кўтарилган. Бу ҳақда узоқ гапириш мумкин. Лекин истиқболда қилиниши керак бўлган вазифаларимиз ва мажбуриятларимиз ҳам анчайин залворли. Уларни самарали ташкил этиш учун эса бирлашиш ва биргаликда ишлаш зарур.
Такидлашим лозимки, Омбудсман томонидан ҳал этилган мурожаатлар юзасидан ОАВдаги чиқишларимиз кўпайгани сари Вакилга йўлланаётган мурожаатлар сони ортиб бормоқда. Албатта Омбудсманга халқнинг ишончи ортгани яхши, лекин уни оқлаш учун биздаги имкониятларни кучайтиришимиз лозим. Шунинг учун, мурожаатлар бўйича ишлашда комиссия аъзоларининг фаоллигини ошириш талаб этилади. Шунингдек, аҳолининг ҳуқуқий саводхонлигини ошириш бўйича инфографика ва роликлар тайёрлаш, мурожаатчиларга ҳуқуқий ёрдам кўрсатиш, Минтақавий вакиллар фаолиятини кучайтириш ва албатта ОАВ ҳамкорликни мустаҳкамлаш борасида самарали механизм ва усулларни ишлаб чиқишимиз зарур.
Қайд этиш лозимки, Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари буйича вакили (омбудсман) ҳузуридаги Инсоннинг конституциявий ҳуқуқлари ва эркинликларига риоя этилиши буйича комиссияси таркибига 25 йил давомида биринчи маротаба жамоатчилик вакиллари киритилган.
Комиссия аъзолари тегишли Низомга мувофиқ инсон ҳуқуқлари ва эркинликларини бузаётган органлар, ташкилотлар ва улар мансабдор шахсларининг қарорлари, харакатлари ёки ҳаракатсизлиги устидан шикоятларни кўриб чиқиш, идоравий хужжатлар, статистик ва бошқа маълумотлар, хулосалар ҳамда бошқа маълумотларни сўраш, талаб қилиб олиш, судларга давлат божини тўламаган ҳолда фуқаролар манфаатларига доир ариза ва даъволар билан мурожаат қилиш тўғрисида Вакилга таклиф киритиш ва бошқа ҳуқуқларга эга.
Йиғилиш давомида мажлис кун тартибига қўйилган барча масалалар юзасидан аниқ таклифлар билдирилди ва комиссиянинг тегишли қарори қабул қилинди.

В повестку дня заседания новой комиссии при Уполномоченном по правам человека входит утверждение плана работы Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмена) на 2021 год, разработка новых эффективных механизмов достижения эффективности в работе Уполномоченного по правам человека с обращениями. , организация мобильных приемных, усиление своей деятельности, а также укрепление сотрудничества с НПО и СМИ.
Выступая на мероприятии, Феруза Эшматова, Уполномоченный Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека, председатель Комиссии при Уполномоченном по правам человека, рассказала участникам встречи, что деятельность Уполномоченного по правам человека и членов комиссии по защите прав граждан критически проанализированы, планы будут определены.
После того, как в феврале этого года депутаты парламента избрали меня Уполномоченным по правам человека, на основании требований Президента я проанализировала деятельность, возможности и потенциал Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека в предыдущие годы. Я пришла к выводу, что институт омбудсмена за последние 25 лет улучшился, его полномочия и обязанности расширились, и, конечно же, была проделана значительная работа по обеспечению прав человека. В частности, был создан Национальный превентивный механизм по предупреждению пыток, основанный на передовой международной практике, с целью установления общественного контроля за соблюдением прав заключенных. Кроме того, была введена должность Омбудсмена по правам ребёнка, а в прошлом году Институт Омбудсмена укрепил свои международные позиции и повысился до статуса «Б». Об этом можно говорить долго. Но задачи и обязанности, которые необходимо выполнить в будущем, также довольно сложны. Чтобы их эффективно организовать, необходимо объединяться и работать вместе. Подчеркну, что количество обращений к Омбудсмену растет. Конечно, это хорошо, что доверие людей к Уполномоченному по правам человека выросло, но нам нужно укрепить наши возможности, чтобы оправдать это. Поэтому необходимо повышать активность членов комиссий по рассмотрению обращений. Также необходимо разработать эффективные механизмы и методы подготовки инфографики и видеороликов для повышения правовой грамотности населения, оказания юридической помощи соискателям, усиления деятельности региональных представителей и, конечно же, укрепления сотрудничества со СМИ.
Следует отметить, что впервые за 25 лет членами Комиссии по соблюдению конституционных прав и свобод при Уполномоченном по правам человека (Омбудсмене) Олий Мажлиса Республики Узбекистан являются представители общественности.
Члены Комиссии рассматривают жалобы на решения, действия или бездействие органов, организаций и их должностных лиц, нарушающих права и свободы человека, согласно соответствующему Регламенту, запрашивают и требуют ведомственные документы, статистическую и иную информацию, заключения и иную информацию без оплаты государственной пошлины в суд, имеет право вносить предложения и иные права Уполномоченному по правам человека по рассмотрению заявлений и исков в интересах граждан.
В ходе заседания были внесены конкретные предложения по всем вопросам повестки дня заседания и принято соответствующее решение комиссии.