Таъкидланганидек, Мамлакатимизнинг Бирлашган Миллатлар Ташкилоти Инсон ҳуқуқлари бўйича кенгашига аъзо бўлгани ҳам давлатимиз зиммасига юклатилган мажбуриятларни астойдил бажариш ва инсон ҳуқуқларини глобал миқёсда ҳимоя қилишга қатъий бел боғлаганидан далолатдир.
Давлат раҳбарининг дунёнинг энг нуфузли инсон ҳуқуқлари ҳимоячиси бўлган ташкилот минбаридан туриб, Қийноқларга қарши конвенциянинг Факультатив протоколини ратификация қилиниши ва бу борада ҳамкорликда ишлаш мақсадида Қийноқлар масаласи бўйича махсус маърузачини Ўзбекистонга таклиф этишга тайёргарлик кўрилаётганини билдирди. Бу эса Ўзбекистон халқаро майдонда очиқлик сиёсатини илгари сураётганидан далолат.
Тадбирда сўз олган Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) Феруза Эшматова Ўзбекистон Республикаси Президенти томонидан Омбудсман зиммасига юклатилган вазифаларни бажаришга киришилгани, Омбудсман ҳузуридаги қийноқларнинг олдини олиш бўйича Миллий превентив механизм доирасида жазони ижро этиш муассасалари, тергов хибсхоналари ва бошқа ёпиқ муассасаларга жамоатчилик вакиллари ҳамда ОАВ иштирокида мониторинг ташрифлари амалга ошириб келинаётгани ва қувонарлиси, йилма-йил ушбу муассасаларда ижобий ўзгаришлар бўлаётганини қайд этди.
Инсон ҳуқуқлари муаммоси бугунги кунда инсоният олдида тураётган энг долзарб муаммолардан биридир. Айнан инсон ҳуқуқларининг таъминланганлик даражаси билан давлатнинг демократик ривожланганлик даражаси ўлчанади, инсон ҳуқуқлари муайян бир мамлакатда демократик-ҳуқуқий давлат барпо этиш сиёсатининг ўзига хос барометри ҳисобланади.
“Қийноқ ҳолатларини аниқлаш ва уларнинг олдини олиш тизимини такомиллаштириш” бўйича ишлаб чиқилган лойиҳа жамоатчилик муҳокамаси учун норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар лойиҳалари муҳокамаси порталида жойлаштирилиб халқимиз муҳокамасидан ўтказди.
Давра суҳбатида мазкур ишлаб чиқилган норматив-ҳуқуқий ҳужжат лойиҳасининг мазмун-моҳиятига тўхталиб ўтилди.
Қайд этилганидек, Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) ҳузуридаги Қийноқ ҳолатларини аниқлаш ва уларнинг олдини олиш бўйича жамоатчилик гуруҳлари таркибини кенгайтириш, қолаверса, жамоатчилик гуруҳларига экспертларни жалб қилиш касбий малака, тажриба ҳамда гендер тенглиги бўйича мезонлар белгиланади.
Бундан ташқари, қийноқнинг олдини олиш фаолияти самарадорлигини ошириш бўйича “Ҳаракатланиш эркинлиги чекланган шахсларнинг ягона реестри” электрон тизимини юритиш йўлга қўйилади. Ҳаракатланиш эркинлиги чекланган шахслар телефон орқали, шу жумладан, видеоконференцалоқа режимидан фойдаланган ҳолда мурожаат қилиши мумкин бўлган Омбудсманнинг “call-маркази” (мурожаатларни телефон орқали қабул қилиш маркази) ҳамда веб-сайтида махсус рукн ташкил қилинади.
Шунингдек, Ўзбекистон Республикаси Жиноят, Жиноят процессуал ва Жиноят-ижроия кодексларининг янги таҳрирдаги лойиҳалари ишлаб чиқилади. Унда қийноқнинг олдини олиш тартиби, қийноқдан жабрланган шахсларга ижтимоий-ҳуқуқий, психологик ёрдам кўрсатиш, қийноқ жиноятини содир этган шахсларга нисбатан шартли ҳукм қилиш, жазони ўташдан муддатидан илгари шартли озод қилиш, жазони енгилроғи билан алмаштириш, жавобгарликка тортиш муддатининг ўтганлиги, амнистия институтларининг қўлланилмаслиги назарда тутилмоқда.
Яна бир жиҳат. Муҳокамага қўйилган Ўзбекистон Республикаси Президентининг “Қийноқ ҳолатларини аниқлаш ва уларнинг олдини олиш тизимини такомиллаштириш бўйича қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарори лойиҳаси қийноқнинг олдини олиш бўйича миллий тизимни умумэътироф этилган халқаро-ҳуқуқий стандартларга мувофиқлаштирилишига хизмат қилиши таъкидланди.
Шунингдек, давра суҳбатида мазкур йўналишда амалга оширилиши зарур бўлган жиҳатларга эътибор қаратилиб, тегишли таклиф ва тавсиялар билдирилди.

It was noted that the membership of our country in the UN Human Rights Council is evidence of the commitment of our state to the obligations and protection of human rights on a global scale.
From the tribune of the most influential human rights organization in the world, the head of state said that preparations are underway to invite a special rapporteur on torture to Uzbekistan to ratify the Optional Protocol to the Convention against Torture and cooperation in this direction. This indicates that Uzbekistan is pursuing a policy of openness in the international arena.
Speaking at the event, the Authorized Person for Human Rights of the Oliy Majlis (Ombudsman) Feruza Eshmatova said that the Authorized Person for Human Rights has begun to fulfill the tasks entrusted to her by the President of the Republic of Uzbekistan. She noted that monitoring visits are being carried out with the participation of the President of the Republic of Tajikistan, and it is gratifying that positive changes are taking place in these institutions every year.
The problem of human rights is one of the most acute problems facing humanity today. The level of human rights, measures the level of democratic development of the state, human rights are a specific barometer of the policy of building a democratic state with the rule of law in a particular country.
The project "Improving the system for detecting and preventing torture" was posted on the portal to discuss draft regulations for public comment.
The essence of the draft regulatory document was discussed at the round table.
It was noted that the Authorized Person of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan for Human Rights will expand the composition of public groups to identify and prevent torture, as well as to attract experts to public groups based on the criteria of professionalism, experience and gender equality.
In addition, the electronic system "Unified Register of Persons with Restricted Freedom of Movement" will be launched to increase the effectiveness of measures to prevent torture. On the website of the “call-center” (telephone reception) of the Ombudsman, a special section will be created where disabled people will be able to contact by phone.
Also, new drafts of the Criminal, Criminal Procedure and Criminal Execution Codes of the Republic of Uzbekistan will be developed. They provide for the prevention of torture, the provision of social, legal and psychological assistance to victims of torture, parole, commutation of sentences, the expiration of the term of imprisonment, and the non-application of amnesty.
It was noted that the draft resolution of the President of the Republic of Uzbekistan "On additional measures to improve the system for detecting and preventing torture" will help bring the national system for the prevention of torture in line with generally accepted international legal standards.
The roundtable participants also focused on the aspects that need to be implemented in this direction, and made appropriate proposals and recommendations.