Омбудсманнинг Хоразмдаги вакили ҳибсхонада сақланаётган маҳбус мурожаатини ўрганди
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман)нинг Хоразм вилоятидаги минтақавий вакили Хамро Бектемировга Вилоят ИИБ вақтинча сақлаш ҳибсхонасида ушлаб турилган маҳбус мурожаат қилган эди.
Омбудсман қутиси орқали юборилган ушбу мурожаатни ўрганиш мақсадида Хамро Бектемиров тегишли ҳибсхонага бориб маҳбус билан учрашди.
Қабул давомида маҳбус анча йиллардан бери оёқ оғриғидан қийналиб келиши, лекин касаллик зўрайгани сабабли чуқурлаштирилган тиббий хизмат кўрсатилишида ёрдам сўраб мурожаат қилди.
Ушбу мурожаат жойида ҳал этилиб, бемор маҳбусга сифатли тиббий ёрдам кўрсатилиши таъминланди ва ҳибсхона раҳбариятига аниқланган камчиликларни бартараф этиш бўйича Минтақавий вакил томонидан тавсиялар берилди.
Шу куни, Омбудсманнинг Хоразмдаги вакили яна бир фуқаронинг мурожаатини ҳал этди. Анчадан буён иш қидириб юрган аёл Вилоятдаги мактабгача таълим муасасасаларнинг бирига тарбиячи сифатида ишга жойлаштирилди.

Представитель Омбудсмена в Хорезме рассмотрел апелляцию задержанного
К региональному представителю Уполномоченного Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (Омбудсмана) в Хорезмской области Хамро Бектемирову, обратился задержанный, находящийся в изоляторе временного содержания ГУВД.
Для расследования жалобы, полученной через ящик Омбудсмана Хамро Бектемиров, направился в соответствующую тюрьму и встретился с задержанным.
Во время встречи задержанный пожаловался, что в течении многих лет страдал от болей в ногах, но по мере прогрессирования болезни он решил обратиться за помощью в оказании основательной медицинской помощи.
Это обращение было рассмотрено на месте, пациенту была оказана качественная медицинская помощь, а региональный представитель дал администрации тюрьмы рекомендации по устранению выявленных недостатков.
В тот же день представитель Уполномоченного по правам человека в Хорезме разрешил обращение другого гражданина. Женщина, долгое время искавшая работу, была обустроена на работу воспитателем в одном из дошкольных учреждений провинции.