Омбудсманнинг Хоразмдаги вакили ҳибсхонада сақланаётган маҳбус мурожаатини ўрганди
Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман)нинг Хоразм вилоятидаги минтақавий вакили Хамро Бектемировга Вилоят ИИБ вақтинча сақлаш ҳибсхонасида ушлаб турилган маҳбус мурожаат қилган эди.
Омбудсман қутиси орқали юборилган ушбу мурожаатни ўрганиш мақсадида Хамро Бектемиров тегишли ҳибсхонага бориб маҳбус билан учрашди.
Қабул давомида маҳбус анча йиллардан бери оёқ оғриғидан қийналиб келиши, лекин касаллик зўрайгани сабабли чуқурлаштирилган тиббий хизмат кўрсатилишида ёрдам сўраб мурожаат қилди.
Ушбу мурожаат жойида ҳал этилиб, бемор маҳбусга сифатли тиббий ёрдам кўрсатилиши таъминланди ва ҳибсхона раҳбариятига аниқланган камчиликларни бартараф этиш бўйича Минтақавий вакил томонидан тавсиялар берилди.
Шу куни, Омбудсманнинг Хоразмдаги вакили яна бир фуқаронинг мурожаатини ҳал этди. Анчадан буён иш қидириб юрган аёл Вилоятдаги мактабгача таълим муасасасаларнинг бирига тарбиячи сифатида ишга жойлаштирилди.

The Ombudsman's representative in Khorezm resolved the detainee's appeal
The regional representative of the Authorized Person of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan for Human Rights (Ombudsman) in the Khorezm region, Hamro Bektemirov, was approached by a detainee in the temporary detention center of the City Department of Internal Affairs.
In order to investigate the complaint received through the Ombudsman's Box, Khamro Bektemirov went to the relevant prison and met with the detainee.
During the meeting, the detainee complained that for many years he had suffered from pain in his legs, but as the disease progressed, he decided to seek help in providing deep medical assistance.
This appeal was resolved in the field, the patient was provided with quality medical care, and the regional representative gave the prison administration recommendations on how to eliminate the identified deficiencies.
On the same day, a representative of the Human Rights Ombudsman in Khorezm resolved the appeal of another citizen. The woman, who had been looking for a job for a long time, was given a job as a teacher in one of the preschool institutions in the province.