Қонунга хилоф равишда ишдан бўшатилган мактаб директори ўз лавозимига тикланди
Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман)га Қашқадарё вилояти Миришкор тумани 11-сонли мактаб собиқ директори Шомурод Эрназаров Вилоят Халқ таълими бошқармаси томонидан ноқонуний ишдан бўшатилганлиги ҳақида мурожаат қилган эди.
9 йиллик раҳбар тажрибасига эга фуқаро мурожаатида ғайриқонуний ишдан олиниши бўйича фуқаролик ишлари бўйича Қарши шаҳар туманлараро суди ҳамда Қашқадарё вилояти фуқаролик ишлари бўйича судлов ҳайъати апелляция инстанциясига даъво аризаси киритгани, лекин улар қароридан  норози эканлигини ёзган.
Мурожаатда қайд этилишича, Ш.Эрназаров мактаб директори лавозимига тайинланган даврдан то 2020 йилгача бирор маротаба ҳам Халқ таълими бошқармаси томонидан интизомий жазога, хизмат юзасидан огоҳлантириш ёки маъмурий жавобгарликка тортилмаган.
Мазкур мурожаатни Омбудсман,  фуқаро томонидан тақдим этилган ҳужжатларга асосан ўрганганида, уни ишдан бўшатишда асос сифатида келтирилган ҳужжатлар белгиланган тартибда расмийлаштирилмагани, унда қалбаки кўрсатмалар мавжудлиги ҳамда тегишли Халқ таълими бошқармаси томонидан меҳнат қонунчилигини қатор моддалари қўпол равишда бузилганлиги аниқланди.
Юқоридагилардан келиб чиқиб, Ўзбекистон Республикаси Олий судининг Фуқаролик ишлари бўйича судлов ҳайъатига қуйи инстанцияларнинг суд ҳужжатларини бекор қилиниши ҳамда янги адолатли суд қарор қабул қилиниши бўйича  Омбудсман хулосаси тақдим этилди.
Олий суд судьялари Ж.Тиркашев,  Р.Исмайлов ва Ж.Расуловлар иштирокида бўлиб ўтган суд мажлисида Омбудсман хулосаси эътиборга олиниб, биринчи инстанция суди ва Қашқадарё вилояти судининг ушбу ходим бўйича чиқарган қарорлари бекор қилинди. Шунингдек, Шомурод Эрназаровни Қашқадарё вилояти халқ таълими бошқармасининг ишдан бўшатиш ҳақидаги буйруғи ноқонуний деб топилиб, собиқ директорни ўз лавозимига тиклаш бўйича қарор қилинди ҳамда мурожаатчига, мажбурий прогул учун 19 млн сўмга яқин компенсация ундирилиши белгиланди.

The unlawfully dismissed school principal was reinstated
Shomurod Ernazarov, the former director of school No. 11 of Mirishkor district of Kashkadarya region, appealed to the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) regarding his illegal dismissal by the regional department of public education.
A citizen with 9 years of administrative experience wrote in his appeal that he had filed a lawsuit to the Karshi Interdistrict Civil Court and the Kashkadarya Regional Civil Court, but was not satisfied with the decision.
According to the appeal, Sh. Ernazarov has never been disciplined, warned or administratively liable by the Department of Public Education since his appointment as a school director until 2020.
When considering the appeal by the Ombudsman on the basis of the documents submitted by the citizen, it was revealed that the documents cited as grounds for his dismissal were not drawn up in the prescribed manner, contained false instructions and gross violations of labor legislation by the relevant department of public education.
On the basis of the above, the Judicial Collegium for Civil Cases of the Supreme Court of the Republic of Uzbekistan was provided with the conclusion of Ombudsman on the abolition of judicial documents of these instances and organizing a new fair hearing.
Judges of the Supreme Court Zh. Tirkashev, R. Ismailov and Zh. Rasulov took into account the conclusion of the Ombudsman and canceled the decisions of the court of first instance and the Kashkadarya regional court. The order to dismiss Shomurod Ernazarov by the Kashkadarya regional department of public education was declared illegal, the former director was reinstated and it was decided to pay him about 19 million soums in compensation.