Комиссия йиғилишида Омбудсманнинг 2021 йил 1-ярим йилликдаги фаолияти таҳлил қилинди
Жорий йилнинг 27 июль куни Омбудсманнинг 2021 йилдаги асосий фаолият йўналишларини белгилаш бўйича Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) ҳузуридаги Инсоннинг конституциявий ҳуқуқлари ва эркинликларига риоя этилиши буйича комиссия йиғилиши бўлиб ўтди.
Омбудсман ҳузуридаги комиссиянинг навбатдаги йиғилиши кун тартибидан Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакилнинг (омбудсман) 2021 йил 1-ярим йилликдаги фаолияти, Ўзбекистон Республикаси Президентининг жорий йил 26 июндаги “Қийноққа солиш ҳолатларини аниқлаш ва уларнинг олдини олиш тизимини такомиллаштиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги Қарори ижросини таъминлаш юзасидан Омбудсман олдида турган вазифалар, фаолиятдаги режалар ва бошқа қатор масалалар муҳокама қилинди.
Тадбирда сўз олган Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари буйича вакили ҳамда Омбудсман ҳузуридаги комиссия раиси Феруза Эшматованинг сўзларига кўра, 2021 йилнинг биринчи ярим йиллигида Вакил номига Ўзбекистон Республикаси фуқаролари, хорижий давлатлар фуқаролари ва омбудсманлари, фуқаролиги бўлмаган шахслар, жамоат ташкилотлари ва бошқа юридик шахслардан жами 9 632 та мурожаат келиб тушган. Мазкур мурожаатларнинг сал кам 40 фоизи яъни 4083 таси шахсий ҳуқуқ ва эркинликларни амалга ошириш масаласига таълуқли. Омбудсман иш юритувига олинган мурожаатларнинг кўриб чиқилиши натижасида 13 та жиноий, 4 та маъмурий ва 8 та интизомий иш қўзғатилди, масъул мансабдор шахсларнинг ҳаракатларига ҳуқуқий баҳо бериш учун 23 та текширув ўтказилди, 16 нафар давлат идоралари ходимлари турли даражадаги жавобгарликларга тортилди, суд қарорларига нисбатан прокуратура органлари орқали 2 та протест киритилди ҳамда мурожаат қилувчилар манфаатларини кўзлаб жиноят иши қўзғатишни рад этиш тўғрисидаги 26 та қарор бекор қилинди.
Фуқароларнинг иқтисодий ҳуқуқ ва эркинликларини таъминлаш билан боғлиқ мурожаатларни кўриб чиқилиши натижасида судларга деярли 98 млн. сўм меҳнат ҳақини ундиришга қаратилган 5 та даъво аризаси киритилди, 24 нафар фуқарога 345,8 млн. сўмлик меҳнат ҳақи тўланиши таъминланди, 10 нафардан ортиқ фуқаролар ишга тикланди, 2 нафар фуқаро иш жойида меҳнат қобилиятини йўқотганлиги учун 4,4 млн. сўмлик соғлигига етказилган зарар ундирилди, шунингдек фуқароларга 108 млн. сўмлик кредитларни расмийлаштиришда кўмаклашилди, мурожат этувчилар фойдасига суд қарорларида белгиланган 164,8 млн. сўмлик зарар ундирилди, давлат ва жамоат эҳтиёжлари учун ер участкаларининг олиб қўйилиши муносабати билан 9 та фуқарога уй-жой ажратилишида ёрдам берилди, тадбиркорларга 135,0 млн. сўмлик ортиқча тўланган солиқ тўловларини қайтариб беришда кўмак кўрсатган.
Шунингдек, Вакил жисмоний ва юридик шахслар мурожаатлари билан ишлашда Омбудсман томонидан юборилган сўровларга белгиланган муддатларда жавоб қайтармай, мурожаатлар билан ишлаш талабларини бузган тегишли давлат идоралари Вакил  тақдимномалари киритилгани ва ўз фаолиятида масъулиятсизликка йўл қўйган 77 нафар ходимга нисбатан “Ҳайфсан” интизомий жазо чораси, 6 нафар ходимга нисбатан “Жарима” интизомий жазо чораси қўлланилган ва 5 нафари эгаллаб турган вазифасидан озод қилинганини қайд этди.
Тадбирда шунингдек, Омбудсманнинг қийноқларни олдини олиш бўйича Миллий превентив механизм доирасида амалга оширилган ишлар, қонунчиликни такомиллаштириш, парламент ва жамоатчилик назоратини амалга ошириш, халқаро ҳамкорликни ривожлантириш, Омбудсман фаолиятини очиқ ва шаффоф тарзда ташкил этиш ҳамда бошқа йўналишларда олиб борилган ишлар ҳақида ҳам маълумот берилди.
Йиғилиш давомида мажлис кун тартибига қўйилган барча масалалар юзасидан аниқ таклифлар билдирилди ва комиссиянинг тегишли қарори қабул қилинди.

The agenda of the meeting of the Commission under the Authorized Person for Human Rights includes the activities of the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) in the 1st half of 2021, tasks, action plans and a number of other issues to ensure the implementation of the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan "On additional measures to improve the system for detecting and preventing torture" dated June 26.
According to the Authorized Person of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan for Human Rights and the Chairperson of the Commission under the Authorized Person for Human Rights Feruza Eshmatova, in the first half of 2021, the Ombudsman received 9,632 appeals from citizens of the Republic of Uzbekistan, citizens and Ombudsmen of foreign countries, stateless persons, public organizations and other legal entities. Less than 40 percent of these appeals, or 4083, related to the exercise of personal rights and freedoms.
Based on the results of consideration of appeals in the Ombudsman's Secretariat, 13 criminal, 4 administrative and 8 disciplinary cases were initiated, 23 investigations were carried out to assess the actions of officials, 16 state officials were brought to criminal responsibility at various levels, 2 protests against court decisions were filed through the prosecution authorities and 26 orders to refuse to institute criminal proceedings in the interests of the applicants were canceled.
As a result of consideration of appeals related to ensuring the economic rights and freedoms of citizens, 8 lawsuits were filed with the courts to collect wages in the amount of 107.4 million soums, 24 people were paid 345.8 million soums, more than 10 people were reinstated at work, 4.4 million soums of damage to health due to disability were compensated to 2 persons, and assistance was provided to citizens in obtaining loans in the amount of 108 million soums, 164.8 million soums of losses were collected in favor of the applicants, 9 citizens were provided with housing in connection with the seizure land plots for state and public needs, 135.0 million soums were provided to entrepreneurs on account of the return of overpaid taxes.
The Ombudsman also noted that 77 employees of state bodies who did not respond to the Ombudsman's inquiries and violated the procedure for considering appeals from individuals and legal entities were reprimanded, 6 employees were issued fines, and 5 employees were dismissed from their posts.
The event also provided information on the work done by the Ombudsman within the framework of the National Preventive Mechanism for the Prevention of Torture, on improving legislation, parliamentary and public control, developing international cooperation, information was provided on the open and transparent organization of the work of the Ombudsman, as well as on the work done in other areas.
During the meeting, specific proposals were made on all issues on the agenda of the meeting and a corresponding decision of the commission was made.