Комиссия йиғилишида Омбудсманнинг 2021 йил 1-ярим йилликдаги фаолияти таҳлил қилинди
Жорий йилнинг 27 июль куни Омбудсманнинг 2021 йилдаги асосий фаолият йўналишларини белгилаш бўйича Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) ҳузуридаги Инсоннинг конституциявий ҳуқуқлари ва эркинликларига риоя этилиши буйича комиссия йиғилиши бўлиб ўтди.
Омбудсман ҳузуридаги комиссиянинг навбатдаги йиғилиши кун тартибидан Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакилнинг (омбудсман) 2021 йил 1-ярим йилликдаги фаолияти, Ўзбекистон Республикаси Президентининг жорий йил 26 июндаги “Қийноққа солиш ҳолатларини аниқлаш ва уларнинг олдини олиш тизимини такомиллаштиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги Қарори ижросини таъминлаш юзасидан Омбудсман олдида турган вазифалар, фаолиятдаги режалар ва бошқа қатор масалалар муҳокама қилинди.
Тадбирда сўз олган Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари буйича вакили ҳамда Омбудсман ҳузуридаги комиссия раиси Феруза Эшматованинг сўзларига кўра, 2021 йилнинг биринчи ярим йиллигида Вакил номига Ўзбекистон Республикаси фуқаролари, хорижий давлатлар фуқаролари ва омбудсманлари, фуқаролиги бўлмаган шахслар, жамоат ташкилотлари ва бошқа юридик шахслардан жами 9 632 та мурожаат келиб тушган. Мазкур мурожаатларнинг сал кам 40 фоизи яъни 4083 таси шахсий ҳуқуқ ва эркинликларни амалга ошириш масаласига таълуқли. Омбудсман иш юритувига олинган мурожаатларнинг кўриб чиқилиши натижасида 13 та жиноий, 4 та маъмурий ва 8 та интизомий иш қўзғатилди, масъул мансабдор шахсларнинг ҳаракатларига ҳуқуқий баҳо бериш учун 23 та текширув ўтказилди, 16 нафар давлат идоралари ходимлари турли даражадаги жавобгарликларга тортилди, суд қарорларига нисбатан прокуратура органлари орқали 2 та протест киритилди ҳамда мурожаат қилувчилар манфаатларини кўзлаб жиноят иши қўзғатишни рад этиш тўғрисидаги 26 та қарор бекор қилинди.
Фуқароларнинг иқтисодий ҳуқуқ ва эркинликларини таъминлаш билан боғлиқ мурожаатларни кўриб чиқилиши натижасида судларга деярли 98 млн. сўм меҳнат ҳақини ундиришга қаратилган 5 та даъво аризаси киритилди, 24 нафар фуқарога 345,8 млн. сўмлик меҳнат ҳақи тўланиши таъминланди, 10 нафардан ортиқ фуқаролар ишга тикланди, 2 нафар фуқаро иш жойида меҳнат қобилиятини йўқотганлиги учун 4,4 млн. сўмлик соғлигига етказилган зарар ундирилди, шунингдек фуқароларга 108 млн. сўмлик кредитларни расмийлаштиришда кўмаклашилди, мурожат этувчилар фойдасига суд қарорларида белгиланган 164,8 млн. сўмлик зарар ундирилди, давлат ва жамоат эҳтиёжлари учун ер участкаларининг олиб қўйилиши муносабати билан 9 та фуқарога уй-жой ажратилишида ёрдам берилди, тадбиркорларга 135,0 млн. сўмлик ортиқча тўланган солиқ тўловларини қайтариб беришда кўмак кўрсатган.
Шунингдек, Вакил жисмоний ва юридик шахслар мурожаатлари билан ишлашда Омбудсман томонидан юборилган сўровларга белгиланган муддатларда жавоб қайтармай, мурожаатлар билан ишлаш талабларини бузган тегишли давлат идоралари Вакил  тақдимномалари киритилгани ва ўз фаолиятида масъулиятсизликка йўл қўйган 77 нафар ходимга нисбатан “Ҳайфсан” интизомий жазо чораси, 6 нафар ходимга нисбатан “Жарима” интизомий жазо чораси қўлланилган ва 5 нафари эгаллаб турган вазифасидан озод қилинганини қайд этди.
Тадбирда шунингдек, Омбудсманнинг қийноқларни олдини олиш бўйича Миллий превентив механизм доирасида амалга оширилган ишлар, қонунчиликни такомиллаштириш, парламент ва жамоатчилик назоратини амалга ошириш, халқаро ҳамкорликни ривожлантириш, Омбудсман фаолиятини очиқ ва шаффоф тарзда ташкил этиш ҳамда бошқа йўналишларда олиб борилган ишлар ҳақида ҳам маълумот берилди.
Йиғилиш давомида мажлис кун тартибига қўйилган барча масалалар юзасидан аниқ таклифлар билдирилди ва комиссиянинг тегишли қарори қабул қилинди.

На заседании Комиссии была проанализирована деятельность Омбудсмена за 1 полугодие 2021 года
27 июля текущего года, состоялось заседание Комиссии по соблюдению конституционных прав и свобод при Уполномоченном Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмене) для определения основных направлений деятельности Омбудсмена на 2021 год.
В повестку дня очередного заседания Комиссии при Уполномоченном по правам человека включена деятельность Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмена) в 1 полугодии 2021 года, были обсуждены задачи, планы действий и ряд других вопросов по обеспечению реализации Указа Президента Республики Узбекистан от 26 июня «О дополнительных мерах по совершенствованию системы выявления и предотвращения пыток ».
По словам Уполномоченного Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека и председателя Комиссии при Уполномоченном по правам человека Ферузы Эшматовой, всего за первое полугодие 2021 года к омбудсмену поступило 9632 обращений от граждан Республики Узбекистан, граждан и Уполномоченных по правам человека зарубежных стран, лиц без гражданства, общественных организаций и других юридических лиц. Менее 40 процентов этих обращений, или 4083, касались осуществления личных прав и свобод.
По результатам рассмотрения обращений в Секретариате омбудсмена, было возбуждено 13 уголовных, 4 административных и 8 дисциплинарных дел, проведено 23 расследования по оценке действий должностных лиц, 16 государственных должностных лиц привлечены к уголовной ответственности на различных уровнях, через органы прокуратуры было подано 2 протеста на судебные решения и отменено 26 постановлений об отказе в возбуждении уголовного дела в интересах заявителей.
В результате рассмотрения обращений, связанных с обеспечением экономических прав и свобод граждан, в суды подано 5 исков на взыскание заработной платы в сумме 98 млн сумов, 24 лицам выплачено 345,8 млн. сумов, более 10 лиц восстановлены на работе, 2 лицам компенсированы 4,4 млн. сумов ущерба здоровью по причине нетрудоспособности, а также была оказана помощь гражданам в получении кредитов на сумму 108 миллионов сумов, взыскано 164,8 млн. сумов убытка в пользу заявителей, 9 гражданам предоставлено жилье в связи с изъятием земельных участков для государственных и общественных нужд, 135,0 млн. сумов предоставлено предпринимателям в счет возврата излишне уплаченных налогов.
Омбудсмен также отметила, что были объявлены выговоры 77 - ми сотрудникам государственных органов, которые не ответили на запросы омбудсмена и нарушили порядок рассмотрения обращений физических и юридических лиц, 6 –  ти сотрудникам были выписаны штрафы, а 5 сотрудников были освобождены от занимаемой должности.
На мероприятии также была представлена ​​информация о работе, проделанной Омбудсменом в рамках Национального превентивного механизма по предупреждению пыток, по совершенствованию законодательства, парламентского и общественного контроля, развитию международного сотрудничества, была предоставлена ​​информация об открытой и прозрачной организации работы омбудсмена, а также о работе, проделанной в других сферах.
В ходе заседания были внесены конкретные предложения по всем вопросам повестки дня заседания и принято соответствующее решение комиссии.