Омбудсман Самарқанд вилоятида бўлиб, инсон ҳуқуқларининг таъминланиш ҳолатларини ўрганди
Маълумки, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 26 июндаги “Қийноққа солиш ҳолатларини аниқлаш ва уларнинг олдини олиш тизимини такомиллаштиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги Қарорида Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) ҳузурида қийноқ ҳолатларини аниқлаш ва уларнинг олдини олиш бўйича жамоатчилик гуруҳларини ташкил этиш ҳамда ушбу жамоатчилик гуруҳлари билан биргаликда ҳаракатланиш эркинлиги чекланган шахслар сақланадиган жойларга мунтазам равишда мониторинг ташрифларини амалга ошириш лозимлиги қайд этилган.
Шу муносабат билан Омбудсман ва жамоатчилик гуруҳи томонидан миллий превентив механизм доирасида қийноқ ҳолатларини аниқлаш ва уларнинг олдини олиш мақсадида Самарқанд вилоятидаги ҳаракатланиш эркинлиги чекланган шахслар сақланадиган муассасаларга мониторинг ташрифлари амалга оширилди.
Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили, Омбудсман Котибияти ходимлари ҳамда Омбудсманнинг Самарқанд вилоятидаги минтақавий вакили тегишли давлат идоралари ва маҳаллий ҳокимият масъулларидан иборат ишчи гуруҳи дастлаб Самарқанд шаҳрида жойлашган Республика ихтисослаштирилган Наркология илмий-амалий тиббиёт марказининг Самарқанд минтақавий филиалида бўлиб, бу ерда даволанаётган беморлар ва улар учун яратилган шарт-шароитлар билан танишишди. Ишчи гуруҳи асосий эътиборни беморларнинг даволаниши, дам олиши, овқатланиши, шунингдек улар учун ажратилаётган дори-дармон воситалари билан таъминланганлик даражасига қаратишди.
Мазкур филиал 1983 йилда барпо этилиб, даволаниш учун 240 ўринга мўлжалланган. Унинг 100 ўрни суд қарори билан мажбурий тарзда даволанадиган шахслар учун ажратилган. Мажбурий тартибда олиб келинган шахслар 6 ойдан 1 йилга қадар даволанишади. Мониторинг ташрифи вақтида муассасада барча ўринлар банд бўлиб, уларнинг 6 нафари аёллар бўлган.
Омбудсман бошчилигидаги жамоатчилик гуруҳи аъзоларининг эътиборини палаталарда 16-18 нафаргача шахслар сақланаётганлиги, уларнинг ётоқ жойлари бир-бирига жуда яқин жойлаштирилганлиги ва бинонинг иккала томонида заводлар мавжудлиги сабаб доимий шовқин сақланиб турганлиги тортган.
Наркология илмий-амалий тиббиёт маркази филиали директори Наргиза Кенжаеванинг таъкидлашича, бино ностандарт бўлганлиги сабаб  беморларни жойлаштириш билан боғлиқ бир қатор муаммолар юзага келиб, бу ҳақида вилоят ҳокимлигига мурожаат қилинган.
2022 йилги Инвестиция дастурига мувофиқ мазкур муассаса учун янги бинони қуриш ишлари бошланиши маълум қилинган.
Омбудсман раҳбарлигидаги жамоатчилик гуруҳининг кейинги манзили Самарқанд шаҳридаги 38-сонли манзил-колонияси бўлди. Ишчи гуруҳ томонидан маҳкумлар учун бу ерда яратилган шароитлар, хусусан ювиниш хоналари, маҳкумларнинг ётоқ жойлари ҳамда ошхоналарнинг санитария-гигиена талабларига жавоб бериши ҳолатлари, шунингдек интизомий бўлинма кўздан кечирилди. Мониторинг доирасида “Омбудсман қутиси”ни барча маҳкумлар кўриши мумкин бўлган ва видеокамера объективидан ҳоли бўлган жойга кўчириш бўйича тавсия берилди.
Ташрифда колониядаги узоқ муддатли учрашув хоналари, ҳуқуқий ва бадиий адабиётлар билан жамлаган кутубхона ҳамда меҳнат қилиш ва бўш вақтни мазмунли ўтказиш учун яратилган бошқа шароитлар ўрганилди.
Самарқанд вилояти Ички ишлар бошқармаси Маъмурий қамоққа олинган шахсларни сақлаш учун мўлжалланган Махсус қабулхонада ўтказилган мониторингда аниқланишича, бу муассаса 2020 йилда қурилган бўлиб, унга овоз ва тасвирларни ёзиб олувчи 22 та видеокамера ўрнатилган. Ёзувлар эса тўғридан-тўғри республика даражасида марказлашган ҳолда кузатилиб борилади. Муассаса эса бирон-бир видеокамерани вақтинча бўлсада, ўчириш имкониятига эга эмас. 0,70 га майдонга эга муассасада 56 нафар шахс сақланмоқда, улардан 5 нафари аёл.
Вилоят Асаб-руҳий касалликлари диспансерида даволанаётган жами 896 нафар беморнинг 342 нафарини аёллар ва 16 нафарини болалар ташкил этади. Диспансер ҳудудида беморларнинг сайр қилиши ҳамда тоза ҳаводан баҳраманд бўлишлари учун кенг ҳудуд ажратилиб, ободонлаштирилган. Бино ичкариси яхши таъмирланган, керакли мебеллар ва тиббиёт жиҳозлари билан таъминланган.
Беморларни даволаш, уларни дори-дармонлар билан таъминлашга доир камчиликлар аниқланмади. Аммо, кузатувчилар томонидан беморларга таом тайёрлаш учун шартнома асосида жалб қилинган аутсорсинг хизматининг санитария-гигиена қоидаларига амал қилиши ва таом тайёрлашда ишлатилаётган гўшт маҳсулотларининг сифати билан боғлиқ эътирозлар билдирилди.
Шу билан бирга, Самарқанд вилоятидаги бир нечта вақтинча сақлаш ҳибсхоналарида яратилган шароитлар ҳам ўрганилди.
Омбудсман ҳузурида миллий превентив механизм доирасида фаолият юритувчи жамоатчилик гуруҳи томонидан республика бўйлаб ҳаракатланиш эркинлиги чекланган шахслар сақланадиган муассасаларга мониторинг ташрифлари давом эттирилади.

Ombudsman visited Samarkand region and studied the issue of human rights protection
It is known that in the Resolution of the President of the Republic of Uzbekistan dated June 26, 2021 "On additional measures to improve the system for detecting and preventing torture", it is noted that it is necessary to create public groups to identify and prevent cases of torture under the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) and, together with these public groups, conduct regular follow-up visits to places of detention of persons with disabilities.
In this regard, the Authorized Person for Human Rights and a public group within the framework of the national preventive mechanism conducted monitoring visits to institutions for holding persons with disabilities in the Samarkand region in order to identify and prevent cases of torture.
A public group consisting of the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights, employees of the Secretariat of the Authorized Person for Human Rights and the regional representative of the Authorized Person for Human Rights in the Samarkand region visited the Samarkand regional branch of the Republican Specialized Scientific and Practical Medical Center for Addiction Treatment, where it got acquainted with the patients and the conditions created for them. The main focus of the working group was on the level of treatment, rest, nutrition, as well as the level of medical supplies provision for patients.
The branch was established in 1983 and has a capacity of 240 beds. Its 100 seats are reserved for persons subject to compulsory treatment by court order. Persons of compulsory detention receive treatment from 6 months to 1 year.
At the time of the monitoring visit, all places in the institution were occupied, 6 of which were occupied by women.
Members of the community group, led by the Ombudsman, noted that the wards housed 16-18 people, that their beds were very close to each other, and that there was constant noise due to the presence of factories on both sides of the building.
Nargiza Kenjaeva, director of a branch of the Scientific and Practical Medical Center for Narcology, said that the building is non-standard and that there are a number of problems with the accommodation of patients, which were reported to the regional administration.
In accordance with the Investment Program for 2022, it was announced that the construction of a new building for this establishment will begin. The public group reviewed the conditions created here for the prisoners, in particular, checked whether the bathrooms, dormitories, kitchens, as well as the disciplinary block meet the sanitary and hygienic requirements. As part of the monitoring, it was recommended to move the ombudsman's box to a place where all prisoners could see it and where there is no video camera.
During the visit, the group examined the long-term meeting rooms in the colony, the library with legal and fiction literature, and other conditions created for full-fledged work and recreation.
Monitoring carried out in the Special Reception Office of the Samarkand Regional Department of Internal Affairs on the conclusion of administrative detainees showed that the isolation ward was built in 2020 and is equipped with 22 video and audio cameras. Records are tracked directly at the national level. The institution does not have the ability to turn off the video camera, albeit temporarily. The facility, covering an area of 0.70 hectares, houses 56 people, including 5 women.
Of the 896 patients undergoing treatment at the regional neurological dispensary, 342 are women and 16 children. A large area has been allocated and landscaped in the outpatient clinic so that patients can walk in the fresh air. The building has been renovated, equipped with the necessary furniture and medical equipment.
There were no shortcomings in the treatment of patients and their medical supplies provision. However, observers complained that the outsourcing service that was given to the patients for cooking and the quality of the meat products used for cooking did not meet hygiene requirements.
At the same time, the conditions created in several temporary detention centers in the Samarkand region were studied.
A public group operating under the National Preventive Mechanism under the Ombudsman will continue monitoring visits to institutions where people with disabilities are held throughout the country.