Омбудсман Самарқанд вилоятида бўлиб, инсон ҳуқуқларининг таъминланиш ҳолатларини ўрганди
Маълумки, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 26 июндаги “Қийноққа солиш ҳолатларини аниқлаш ва уларнинг олдини олиш тизимини такомиллаштиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги Қарорида Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) ҳузурида қийноқ ҳолатларини аниқлаш ва уларнинг олдини олиш бўйича жамоатчилик гуруҳларини ташкил этиш ҳамда ушбу жамоатчилик гуруҳлари билан биргаликда ҳаракатланиш эркинлиги чекланган шахслар сақланадиган жойларга мунтазам равишда мониторинг ташрифларини амалга ошириш лозимлиги қайд этилган.
Шу муносабат билан Омбудсман ва жамоатчилик гуруҳи томонидан миллий превентив механизм доирасида қийноқ ҳолатларини аниқлаш ва уларнинг олдини олиш мақсадида Самарқанд вилоятидаги ҳаракатланиш эркинлиги чекланган шахслар сақланадиган муассасаларга мониторинг ташрифлари амалга оширилди.
Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили, Омбудсман Котибияти ходимлари ҳамда Омбудсманнинг Самарқанд вилоятидаги минтақавий вакили тегишли давлат идоралари ва маҳаллий ҳокимият масъулларидан иборат ишчи гуруҳи дастлаб Самарқанд шаҳрида жойлашган Республика ихтисослаштирилган Наркология илмий-амалий тиббиёт марказининг Самарқанд минтақавий филиалида бўлиб, бу ерда даволанаётган беморлар ва улар учун яратилган шарт-шароитлар билан танишишди. Ишчи гуруҳи асосий эътиборни беморларнинг даволаниши, дам олиши, овқатланиши, шунингдек улар учун ажратилаётган дори-дармон воситалари билан таъминланганлик даражасига қаратишди.
Мазкур филиал 1983 йилда барпо этилиб, даволаниш учун 240 ўринга мўлжалланган. Унинг 100 ўрни суд қарори билан мажбурий тарзда даволанадиган шахслар учун ажратилган. Мажбурий тартибда олиб келинган шахслар 6 ойдан 1 йилга қадар даволанишади. Мониторинг ташрифи вақтида муассасада барча ўринлар банд бўлиб, уларнинг 6 нафари аёллар бўлган.
Омбудсман бошчилигидаги жамоатчилик гуруҳи аъзоларининг эътиборини палаталарда 16-18 нафаргача шахслар сақланаётганлиги, уларнинг ётоқ жойлари бир-бирига жуда яқин жойлаштирилганлиги ва бинонинг иккала томонида заводлар мавжудлиги сабаб доимий шовқин сақланиб турганлиги тортган.
Наркология илмий-амалий тиббиёт маркази филиали директори Наргиза Кенжаеванинг таъкидлашича, бино ностандарт бўлганлиги сабаб  беморларни жойлаштириш билан боғлиқ бир қатор муаммолар юзага келиб, бу ҳақида вилоят ҳокимлигига мурожаат қилинган.
2022 йилги Инвестиция дастурига мувофиқ мазкур муассаса учун янги бинони қуриш ишлари бошланиши маълум қилинган.
Омбудсман раҳбарлигидаги жамоатчилик гуруҳининг кейинги манзили Самарқанд шаҳридаги 38-сонли манзил-колонияси бўлди. Ишчи гуруҳ томонидан маҳкумлар учун бу ерда яратилган шароитлар, хусусан ювиниш хоналари, маҳкумларнинг ётоқ жойлари ҳамда ошхоналарнинг санитария-гигиена талабларига жавоб бериши ҳолатлари, шунингдек интизомий бўлинма кўздан кечирилди. Мониторинг доирасида “Омбудсман қутиси”ни барча маҳкумлар кўриши мумкин бўлган ва видеокамера объективидан ҳоли бўлган жойга кўчириш бўйича тавсия берилди.
Ташрифда колониядаги узоқ муддатли учрашув хоналари, ҳуқуқий ва бадиий адабиётлар билан жамлаган кутубхона ҳамда меҳнат қилиш ва бўш вақтни мазмунли ўтказиш учун яратилган бошқа шароитлар ўрганилди.
Самарқанд вилояти Ички ишлар бошқармаси Маъмурий қамоққа олинган шахсларни сақлаш учун мўлжалланган Махсус қабулхонада ўтказилган мониторингда аниқланишича, бу муассаса 2020 йилда қурилган бўлиб, унга овоз ва тасвирларни ёзиб олувчи 22 та видеокамера ўрнатилган. Ёзувлар эса тўғридан-тўғри республика даражасида марказлашган ҳолда кузатилиб борилади. Муассаса эса бирон-бир видеокамерани вақтинча бўлсада, ўчириш имкониятига эга эмас. 0,70 га майдонга эга муассасада 56 нафар шахс сақланмоқда, улардан 5 нафари аёл.
Вилоят Асаб-руҳий касалликлари диспансерида даволанаётган жами 896 нафар беморнинг 342 нафарини аёллар ва 16 нафарини болалар ташкил этади. Диспансер ҳудудида беморларнинг сайр қилиши ҳамда тоза ҳаводан баҳраманд бўлишлари учун кенг ҳудуд ажратилиб, ободонлаштирилган. Бино ичкариси яхши таъмирланган, керакли мебеллар ва тиббиёт жиҳозлари билан таъминланган.
Беморларни даволаш, уларни дори-дармонлар билан таъминлашга доир камчиликлар аниқланмади. Аммо, кузатувчилар томонидан беморларга таом тайёрлаш учун шартнома асосида жалб қилинган аутсорсинг хизматининг санитария-гигиена қоидаларига амал қилиши ва таом тайёрлашда ишлатилаётган гўшт маҳсулотларининг сифати билан боғлиқ эътирозлар билдирилди.
Шу билан бирга, Самарқанд вилоятидаги бир нечта вақтинча сақлаш ҳибсхоналарида яратилган шароитлар ҳам ўрганилди.
Омбудсман ҳузурида миллий превентив механизм доирасида фаолият юритувчи жамоатчилик гуруҳи томонидан республика бўйлаб ҳаракатланиш эркинлиги чекланган шахслар сақланадиган муассасаларга мониторинг ташрифлари давом эттирилади.

Омбудсмен посетила Самаркандскую область и изучиласостояние соблюдения прав человека
Известно, что в Постановлении Президента Республики Узбекистан от 26 июня 2021 г.  «О дополнительных мерах по совершенствованию системы выявления и предотвращения пыток»,отмечено, что необходимо создавать общественные группы для выявления и предотвращения случаев пытокпри Уполномоченном Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмене) и вместе с этими общественными группами проводить регулярные контрольные посещения мест содержания лиц с ограниченными возможностями.
В связи с этим Уполномоченный по правам человека и общественная группа в рамках национального превентивного механизмапровели мониторинговые визиты в учреждения содержания лиц с ограниченными возможностями в Самаркандской области с целью выявления и предотвращения случаев пыток.
Общественная группа в составе Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека, сотрудников Секретариата Уполномоченного по правам человека и регионального представителя Уполномоченного по правам человека в Самаркандской области посетила Самаркандский региональный филиал Республиканского специализированного научно-практического медицинского центра наркологии, где ознакомилась с пациентами и созданными для них условиями. Основное внимание рабочей группы уделялось уровню лечения, отдыха, питания, а также уровню лекарственной обеспеченности пациентов.
Филиал создан в 1983 году и рассчитан на 240 коек. Его 100 мест зарезервированы для лиц, подлежащих принудительному лечению по решению суда. Лица принудительного заключения проходят лечение от 6 месяцев до 1 года.
На момент мониторингового визита все места в учреждении были заняты, 6 из которых были заняты женщинами.
Члены общественной группы во главе с омбудсменом отметили, что в палатах размещалось 16-18 человек, что их кровати были очень близко друг к другу, и что был постоянный шум из-за наличия заводов на обоих стороны здания.
Наргиза Кенджаева, директор филиала Научно-практического медицинского центра наркологии, сказала, что здание нестандартное и что есть ряд проблем с размещением пациентов, о которых сообщили в администрацию области.
В соответствии с Инвестиционной программой на 2022 год было объявлено, что начнется строительство нового здания для этого заведения. Общественная группа рассмотрела условия, созданные здесь для заключенных, в частности проверила отвечаютли  санитарно-гигиеническим требованиям ванные комнаты, общежития, кухни, а также дисциплинарный блок. В рамках мониторинга было рекомендовано перенести ящик омбудсмена в место, где все заключенные могли его видеть и где нет объектива видеокамеры.
В ходе визита группа изучила помещения для длительных встреч в колонии, библиотеку с юридической и художественной литературой и другие условия, созданные для полноценной работы и отдыха.
Мониторинг, проведенный в Особой приемной ГУВД Самаркандской области по заключению административных задержанных, показал, что изолятор построен в 2020 году и оборудован 22 видео- и аудиокамерами. Записи отслеживаются непосредственно на национальном уровне. Заведение же не имеет возможности выключить видеокамеру, пусть и временно. В объекте, занимающем площадь 0,70 га, находятся 56 человек, в том числе 5 женщин.
Из 896 пациентов, проходящих лечение в областном неврологическом диспансере, 342 женщины и 16 детей. В амбулатории выделена и благоустроена большая территория, чтобы пациенты могли гулять на свежем воздухе. Здание отремонтировано, оборудовано необходимой мебелью и медицинским оборудованием.
Недостатков в лечении больных и их лекарственном обеспечении не выявлено. Однако наблюдатели жаловались, что аутсорсинговая служба, которую передали пациентам для приготовления пищи и качество мясных продуктов, используемых для приготовления пищи не соответствовали санитарно-гигиеническим требованиям.
При этом были изучены условия, созданные в нескольких изоляторах временного содержания в Самаркандской области.
Общественная группа, действующая в рамках Национального превентивного механизма при Омбудсмене, продолжит мониторинговые посещения учреждений, в которых содержатся люди с ограниченными возможностями, по всей стране.