Ялпи мажлисда Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (Омбудсман) ҳамда Бола ҳуқуқлари бўйича вакилининг 2021 йилдаги фаолияти тўғрисидаги ахборотлари маъқулланди
2022 йил 15 февраль куни Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг навбатдаги кенгайтирилган мажлиси бўлиб ўтди. Унда депутатлар Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (Омбудсман)нинг 2021 йилдаги фаолияти тўғрисидаги ҳисоботини эшитдилар.
Мазкур масала дастлаб сиёсий партиялар фракциялари мажлисларида батафсил муҳокама қилинган эди. Муҳокамалар жараёнида фракция аъзолари томонидан Омбудсман фаолияти ижобий баҳоланиб, унинг фуқаролар мурожаатлари билан ишлашда депутатлар корпуси билан ҳамкорликни кучайтириш, жойларда сайёр қабулларни ташкил этиш ҳамда мурожаатларни кўриб чиқишда мутассади ташкилотлар вакилларининг эшитувларини ўтказишга оид таклифлари қабул қилингани билдирилди.
Мажлисда Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили Феруза Эшматова ҳисобот билан сўзга чиқди.
Ҳисобот йилида Омбудсман номига Ўзбекистон Республикаси фуқаролари, хорижий давлатлар фуқаролари ва омбудсманлари, фуқаролиги бўлмаган шахслар, жамоат ташкилотлари ва бошқа юридик шахслардан жами 18738 та мурожаат келиб тушди. Ушбу кўрсаткич 2020 йилда 14975 тани ташкил этган.
Жумладан, фуқаролардан 16559 та, тергов ҳибсхоналари ва жазони ижро этиш муассасаларидан 2120 та, хорижий давлатлардан 59 та мурожаат келиб тушди.
2021 йилда Омбудсман томонидан давлат органлари ва идораларига фуқароларнинг бузилган ҳуқуқларини тиклаш юзасидан 36 та хулоса,14 та тақдимнома ҳамда фуқароларнинг манфаатларини ҳимоя қилиб судларга 44 та даъво аризалари киритилди. Умумий ҳисобда Омбудсманнинг 2021 йилда таъсир чораларини қўллаши натижасида унинг самарадорлиги 2020 йилга нисбатан 2,4 баробарга ошди.
2021 йил давомида Омбудсман Котибияти ходимлари 108 маротаба судларда кузатувчи сифатида иштирок этди. Бу кўрсаткич 2020 йилда 32 маротабани ташкил этган.
Маълумотларга кўра, Мурожаатларни кўриб чиқиш натижасида судларга 442 млн. сўм меҳнат ҳақини ундиришга қаратилган 43 та даъво аризаси киритилган 62 нафар фуқарога 787,8 млн. сўмлик меҳнат ҳақи тўланиши таъминланган 10 нафар фуқаро ишга тикланган. 5 нафар фуқаро иш жойида меҳнат қобилиятини йўқотганлиги учун соғлигига етказилган 9,2 млн. сўмлик зарар ундирилган, фуқароларга 148 млн. сўмлик кредитларни расмийлаштиришда кўмаклашилган.
Шунингдек, мурожаатчилар фойдасига суд қарорларида белгиланган 210,8 млн. сўмлик зарар ундирилган. Давлат ва жамоат эҳтиёжлари учун ер участкаларининг олиб қўйилиши муносабати билан 14 та фуқарога уй-жой ажратилган. Тадбиркорларга 145 млн. сўмлик ортиқча тўланган солиқ тўловларини қайтариб беришда кўмак берилган.
2021 йилда Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (Омбудсман) томонидан мониторинг ташрифларини амалга ошириш тизимли равишда йўлга қўйилиб, 177 маротаба ушбу ташрифлар амалга оширилди. 2020 йилда эса мазкур ташрифлар 76 маротабани ташкил этган.
Мониторинг ташрифлари давомида ҳаракатланиш эркинлиги чекланган жойларда ушлаб турилган ва сақланаётган 4,5 мингга яқин шахс билан жамоавий ва 758 нафар шахс билан якка тартибда суҳбатлар ўтказилди.
Кенгайтирилган мажлис давомида Омбудсманнинг қонунчиликни такомиллаштириш, халқаро ҳамкорликни кучайтириш ҳамда Инсон ҳуқуқлари бўйича вакилнинг очиқлик ва шаффофлиги юзасидан маълумотлар ҳам тақдим этилди.
Шундан сўнг Бола ҳуқуқлари бўйича вакилнинг ҳам 2021 йилги фаолияти бўйича ахбороти тингланди.
Унинг сўзларига кўра, 2021 йилда Болалар омбудсмани номига бола ҳуқуқлари ва қонуний манфаатлари бузилиши тўғрисида жисмоний шахслар ва юридик шахсларнинг вакилларидан, болалар ҳамда улар қонуний вакиллари томонидан 182 та мурожаат келиб тушди. Ҳисобот даврида Болалар омбудсмани томонидан бола ҳуқуқлари ва эркинликларини таъминлаш юзасидан 123 та сўров давлат ташкилотларига юборилди.
Таъкидланганидек, Болалар омбудсмани томонидан бола ҳуқуқларини таъминлаш юзасидан ёпиқ, шахслар ўз ихтиёри билан чиқиб кета олмайдиган муассасаларда 31 та мониторинг ўтказилди. Мониторинглар 6 та ҳудудда Самарқанд, Навоий, Хоразм, Сурхондарё, Қашқадарё вилоятларида ва Қорақалпоғистон Республикасида ўтказилиб, 600 га яқин фуқаролар билан учрашилган. 150 га яқин фуқаролар билан якка тартибда суҳбатлашилган.
Мажлисда Омбудсманнинг 2021 йилдаги фаолиятига доир ҳисобот таҳлилий кўриб чиқилди. Шундан сўнг муҳокамалар давомида билдирилган фикр-мулоҳазаларни инобатга олган ҳолда, депутатлар Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (Омбудсман)нинг 2021 йилдаги фаолияти тўғрисидаги ҳисоботни маъқулладилар ва тегишли қарор қабул қилдилар.

На пленарном заседании была одобрена информация о деятельности Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмана) и Уполномоченного по правам ребенка в 2021 году
15 февраля 2022 года состоялось очередное расширенное заседание Законодательной палаты Олий Мажлиса. Депутаты заслушали отчет о деятельности Уполномоченного Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (Омбудсмана) в 2021 году.
Первоначально этот вопрос подробно обсуждался на заседаниях фракций политических партий. В ходе обсуждений члены фракций положительно оценили деятельность Уполномоченного и приняли её предложения по усилению взаимодействия с депутатским корпусом в работе с обращениями граждан, организации выездных приемов и заслушиваний представителей профильных организаций.
На заседании с докладом выступила Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека Феруза Эшматова.
Всего за отчетный год к Омбудсману поступило 18 738 обращений от граждан Республики Узбекистан, граждан и уполномоченных иностранных государств, лиц без гражданства, общественных организаций и иных юридических лиц. В 2020 году этот показатель составлял 14 975 человек.
В частности, от граждан поступило 16 559 обращений, из следственных изоляторов и мест исполнения наказаний – 2 120, из иностранных государств – 59.
В 2021 году Омбудсман направил в государственные органы и учреждения 36 заключений (в 2020 году – 16), 14 ходатайств (в 2020 году – 13) и 44 иска (в 2020 году – 11) о восстановлении нарушенных прав граждан. В целом в результате правоприменительных мероприятий Омбудсмана в 2021 году его эффективность возросла в 2,4 раза по сравнению с 2020 годом.
В течение 2021 года сотрудники Секретариата Омбудсмана 108 раз участвовали в судебных заседаниях. В 2020 году этот показатель был равен 32.
Согласно информации, по результатам рассмотрения обращений в суды подано 43 иска о взыскании заработной платы на сумму 442 млн. сумов, обеспечена выплата заработной платы 62 гражданам на сумму 787,8 млн сумов, 10 граждан были восстановлены в должности. 5 гражданам за утрату трудоспособности на рабочем месте был взыскан причиненный ущерба здоровью в размере 9,2 млн. сумов и оказана практическая помощь гражданам в оформлении кредитов на сумму 148 млн. сумов.
Также в пользу заявителей было взыскана 210,8 млн. суммов. В связи с изъятием земельных участков для государственных и общественных нужд 14 гражданам предоставлено жилье. Предпринимателям оказано содействие в возврате излишне уплаченных налоговых платежей на сумму 145 млн. сумов.
В 2021 году систематически проводились мониторинговые визиты Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмана), всего было совершено 177 таких визитов. В 2020 году количество таких посещений составило 76.
В ходе мониторинговых визитов были проведены коллективные беседы примерно с  4,5 тысячами лиц, задержанных и содержащихся в местах с ограниченной свободой передвижения, и индивидуальные беседы с 758 лицами.
В ходе расширенного заседания была представлена ​​информация о деятельности Омбудсмана по совершенствованию законодательства, укреплению международного сотрудничества, открытости и прозрачности деятельности Упономоченного по правам человека.
После этого была заслушана информация о деятельности Уполномоченного по правам ребенка в 2021 году.
По её словам, в 2021 году к Уполномоченному по правам ребенка поступило 182 обращения от физических и юридических лиц, детей и их законных представителей о нарушении прав и законных интересов детей. За отчетный период Уполномоченным по правам ребенка направлено 123 обращения в государственные органы по обеспечению прав и свобод детей.
Отмечено, что Уполномоченным по правам ребенка были проведены 31 мониторинговых визита по соблюдения прав детей в учреждениях закрытого типа, которые не разрешается покидать по собственному желанию. Мониторинг проводился в 6 территориальных единицах, в частности, Самаркандской, Навоийской, Хорезмской, Сурхандарьинской, Кашкадарьинской области и Республики Каракалпакстан и опрошены около 600 граждан. Индивидуально опрошено около 150 граждан.
На заседании был проанализирован отчет о деятельности Омбудсмана за 2021 год. После этого с учетом высказанных в ходе обсуждений мнений депутаты утвердили отчет о деятельности Уполномоченного Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (Омбудсмана) за 2021 год и приняли соответствующее решение.