Қайд этиш лозимки, 2021 йилда мазкур муассасаларга ташриф давомида ошхонада баъзи камчиликлар аниқланган эди. Дастлаб маҳкумларнинг овқатланиш шароитлари ўрганилганда, ошхона жиҳозлари ва идиш-товоқларнинг янгилангани, овқатланиш менюси белгиланган меъёрлар асосида тузилгани ҳамда керакли озиқ-овқат маҳсулотлари яхши ҳолатда сақланаётгани аниқланди.
Тиббиёт хоналари кўздан кечирилганда, маҳкумларга тиббий хизмат кўрсатиш, дори-воситалари таъминоти билан боғлиқ камчиликлар аниқланмади. Лекин, муассасада сақланаётган маҳкумлар фойдаланаётган тиббиёт маскаларини тиббий-санитария қоидаларига мос равишда алмаштирилишни назоратга олиш тавсия қилинди.
Минтақавий вакил М.Нормурадов маҳкумлар билан жамоавий суҳбатлар ўтказганда маҳкумлар оилалари билан кўришиш учун бериладиган узоқ муддатли учрашувлар 2 кунга қисқартирилганлигидан норози эканликларини билдиришди. Мазкур ҳолат бўйича муассаса бошлиқлари пандемия сабабли узоқ муддатли учрашувлар бир муддат тўхтатилгани, ҳозирда эса узоқ муддатли учрашувларга рухсат берилганини қайд этди. Унинг сўларига кўра, узоқ муддатли учрашувларга навбатлар кўплиги сабабли бошқа маҳкумлар ва уларнинг яқинларини узоқ куттириб қўймаслик мақсадида 2 кунга қисқартирилган, кейинчалик яна 3 кунга рухсат берилади.
Минтақавий вакил узоқ муддатли учрашувларга келган маҳкумларнинг оила аъзолари билан хам суҳбатлашганда, улар муассасадаги шарт-шароитлардан ва муассаса ходимларнинг муомаласидан ҳам мамнунликларини билдиришди.
Омбудсманнинг Қашқадарё вилоятидаги минтақавий вакили билан яккама-якка тарзда учрашишни истаган маҳкумлар қабул қилинди. Улардан бири Қарши шаҳрдаги тиббиёт бирлашмаларидан тери касалликлари бўйича шифокор қабулига киришда амалий ёрдам сўраб мурожаат қилди ва у ижобий ҳал этилди.

Какое обращение от осужденных поступило региональному представителю Омбудсмана в Кашкадарье?
12 февраля 2022 года региональный представитель уполномоченного Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (Омбудсмана) в Кашкадарьинской области Муродулла Нормурадов ознакомился с условиями жизни осужденных, содержащихся в исправительных учреждениях № 2 и 3 города Карши.
Следует отметить, что в ходе посещения данных заведений в 2021 году были выявлены некоторые недостатки в кухне. Первоначально при изучении условий питания осужденных в нынешнем году было установлено, что кухонные принадлежности и посуда обновлены, меню питания составлено в соответствии с установленными нормами, а необходимые продукты питания находятся в хорошем состоянии.
Региональный представитель М.Нормурадов провел групповые беседы с осужденными в ходе которых они выразили недовольство тем, что  длительных свидания с семьями осужденных были сокращены до 2 дней. При этом руководители учреждений отметили, что долгосрочные встречи были на время приостановлены из-за пандемии, и недавно они были опять разрешены. По их словам, длительные свидания сокращены до 2 дней во избежание длительного ожидания других осужденных и их родственников из-за большого количества очередей, через некоторое время после разрешения этих очередей длительные встречи будут продлены до 3 дней.
Региональный представитель также побеседовал с членами семей осужденных, которые пришли на длительные свидания, они также выразили удовлетворение условиями в учреждении и обращением персонала учреждения.
Были проведены встречи с осужденными, которые хотели встретиться один на один с региональным представителем Омбудсмана в Кашкадарьинской области. Один из осужденных обратился к региональному представителю с просьбой оказать практическую помощь при поступлении его в медицинское объединение города Карши на прием к врачу по кожным заболеваниям, и обращение было разрешено положительно.