Минтақавий вакил дастлаб маҳкумларнинг узоқ муддатли учрашувларга келган оила аъзолари билан ҳам суҳбатлашди. Улар муассасадаги шарт-шароитлардан ва муассаса ходимларнинг муомаласидан мамнунликларини билдиришди. Бугунги кунда маҳкумлар учун оила аъзолари ва фарзандлари билан узоқ муддатли учрашувлар учун барча шароитлар яратилганлигини маълум қилишди.
Манзил колониядаги ошхона ва озиқ-овқат маҳсулотлари сақланаётган хоналар ҳам минтақавий вакил эътиборидан четда қолмади. Ошхонада овқатланиш учун яхши шароит яратилгани ҳамда озиқ-овқат маҳсулотларини сақлашда белгиланган талабларга қатъий амал қилинаётганлиги аниқланди.
Маҳкумларга тиббий хизмат кўрсатиш, дори-воситалари таъминоти билан боғлиқ камчиликлар аниқланмади.
Жамоавий суҳбатдан сўнг минтақавий вакил билан яккама-якка тарзда учрашишни сўраган маҳкумлар қабул қилинди.
Бундан ташқари, манзил-колонияда жазони ўтаётган аёл маҳкумалар билан учрашув ўтказилди. 8-март “Халқаро хотин қизлар байрами” куни муносабати билан маҳкумалар табрикланди. Ўзбекистон Республикаси ИИВнинг 2019 йил 01 апрель кунидаги “Жазони ижро этиш муассасаларида маҳкумлар билан тарбиявий ва ижтимоий-психологик ишларни ташкил этиш тартиби тўғрисида”ги 80-сонли буйруғи ижроси юзасидан 8-март “Халқаро хотин қизлар байрами” куни муносабати билан яхши хулқ-атворли, меҳнатга ва таълимга виждонан муносабатда бўлган, тарбиявий тадбирларни ўтказишда фаол иштирок этган маҳкумаларга нисбатан рағбатлантириш эълон қилинди. 3 нафар маҳкумаларнинг муқаддам олган интизомий жазо чоралари муддатидан олдин рағбатлантириш тариқасида олиб ташланди. 10 нафарга яқин маҳкумалар “Мақтов ёрлиғи” билан тақдирланди.

По случаю праздника была поощрена группа осужденных женщин
3 марта текущего года региональный представитель Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмана) в Самаркандской области Диёр Хусанов посетил колонию поселения №37 Пастдаргомского района Самаркандской области и ознакомился с условиями содержания осужденных.
Региональный представитель прежде всего побеседовал с членами семей осужденных, пришедшими на долгосрочные встречи. Они выразили удовлетворение условиями, созданными в учреждении и отношением сотрудников учреждения. Было сообщено о том, что на сегодняшний день для осужденных созданы все условия для долгосрочных встреч с членами семей и детьми.
Столовая и комнаты хранения продуктов питания в колонии поселения также не остались без внимания регионального представителя. Было установлено, что в столовой созданы хорошие условия для приема пищи и  установленные требования к хранению продуктов строго соблюдаются.
Недостатков в оказании медицинской помощи осужденным или обеспечении их лекарствами не выявлено.
После групповой беседы были приняты осужденные, которые попросили об  индивидуальной встрече с региональным представителем.
Кроме того, состоялась встреча с осужденными женщинами, отбывающими наказание в колонии. Осужденных женщин поздравили по случаю 8 марта - Международного женского дня.
В соответствии с приказом МВД Республики Узбекистан от 1 апреля 2019 года № 80 «О порядке организации воспитательной и социально-психологической работы с осужденными в местах исполнения наказания» по случаю Международного женского дня - 8 марта объявлены поощрения для осужденных женщин с хорошим поведением, которые добросовестно относятся к труду и учебе и принимают активное участие в проведении воспитательных мероприятий.
Меры дисциплинарного наказания, ранее принятые в отношении 3 осужденных женщин, сняты  досрочно в виде поощрения.
Около 10 осужденных женщин награждены почетной грамотой. Кроме того, 20 книг художественной литературы были переданы в библиотеку учреждения.