Минтақавий вакил дастлаб маҳкумларнинг узоқ муддатли учрашувларга келган оила аъзолари билан ҳам суҳбатлашди. Улар муассасадаги шарт-шароитлардан ва муассаса ходимларнинг муомаласидан мамнунликларини билдиришди. Бугунги кунда маҳкумлар учун оила аъзолари ва фарзандлари билан узоқ муддатли учрашувлар учун барча шароитлар яратилганлигини маълум қилишди.
Манзил колониядаги ошхона ва озиқ-овқат маҳсулотлари сақланаётган хоналар ҳам минтақавий вакил эътиборидан четда қолмади. Ошхонада овқатланиш учун яхши шароит яратилгани ҳамда озиқ-овқат маҳсулотларини сақлашда белгиланган талабларга қатъий амал қилинаётганлиги аниқланди.
Маҳкумларга тиббий хизмат кўрсатиш, дори-воситалари таъминоти билан боғлиқ камчиликлар аниқланмади.
Жамоавий суҳбатдан сўнг минтақавий вакил билан яккама-якка тарзда учрашишни сўраган маҳкумлар қабул қилинди.
Бундан ташқари, манзил-колонияда жазони ўтаётган аёл маҳкумалар билан учрашув ўтказилди. 8-март “Халқаро хотин қизлар байрами” куни муносабати билан маҳкумалар табрикланди. Ўзбекистон Республикаси ИИВнинг 2019 йил 01 апрель кунидаги “Жазони ижро этиш муассасаларида маҳкумлар билан тарбиявий ва ижтимоий-психологик ишларни ташкил этиш тартиби тўғрисида”ги 80-сонли буйруғи ижроси юзасидан 8-март “Халқаро хотин қизлар байрами” куни муносабати билан яхши хулқ-атворли, меҳнатга ва таълимга виждонан муносабатда бўлган, тарбиявий тадбирларни ўтказишда фаол иштирок этган маҳкумаларга нисбатан рағбатлантириш эълон қилинди. 3 нафар маҳкумаларнинг муқаддам олган интизомий жазо чоралари муддатидан олдин рағбатлантириш тариқасида олиб ташланди. 10 нафарга яқин маҳкумалар “Мақтов ёрлиғи” билан тақдирланди.

On the occasion of the holiday, a group of convicted women was rewarded
On March 3 this year, the regional representative of the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) in the Samarkand region, Diyor Khusanov, visited the colony of the settlement No. 37 of the Pastdargom district of the Samarkand region and got acquainted with the conditions of detention of convicts.
The regional representative first of all talked to the family members of the convicts who came to the long-term meetings. They expressed satisfaction with the conditions created in the institution and the attitude of the institution's employees. It was reported that  nowadays all conditions have been created for convicts for long-term meetings with family members and children.
The canteen and food storage rooms in the colony of the settlement also did not go unnoticed by the regional representative. It was found that good conditions for eating are created in the canteen and the established requirements for food storage are strictly observed.
There were no shortcomings in the provision of medical care to convicts or in providing them with medicines.
After a group meeting , convicts who asked for an individual meeting with a regional representative were received.
In addition, a meeting was held with convicted women serving sentences in a colony. Convicted women were congratulated on the occasion of March 8 - International Women's Day.
In accordance with the order of the Ministry of Internal Affairs of the Republic of Uzbekistan dated April 1, 2019 No. 80 “On the procedure for organizing educational and socio-psychological work with convicts in places of execution of punishment”, on the occasion of International Women's Day - March 8, incentives were announced for convicted women with good behavior who conscientiously relate to work and study and take an active part in educational activities.
Disciplinary measures previously taken against 3 convicted women withdrawn early in the form of incentives.
About 10 convicted women were awarded a certificate of honor. In addition, 20 books  were donated to the institution's library.