2022 йилнинг 14 март куни сана муносабати билан Ўзбекистон Республикаси Олий суди, Олий Мажлис Сенати, Судьялар олий кенгаши, Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман), Оила ва хотин-қизлар давлат қўмитаси ҳамда Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилоти билан ҳамкорликда “Суд соҳасидаги гендер тенглик ва ҳуқуқ устуворлигини таъминлашда аёл судьяларнинг роли” халқаро конференция ташкил этилди.
Халқаро конференция Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенати раиси Танзила Норбоева ҳамда ЕХҲТнинг Ўзбекистондаги лойиҳалар координатори элчи Пьер фон Аркс жанобларининг қутлов сўзлари билан бошланди.
Тадбирда сўз олган Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (Омбудсман) Феруза Эшматова суд тизимида хотин-қизлар иштирокини ошириш зарурати Ўзбекистоннинг “Хотин-қизларни камситишнинг барча шаклларига барҳам бериш тўғрисида конвенция”, Пекин декларацияси ва Пекин ҳаракатлар платформаси бўйича мажбуриятларидан келиб чиқишига эътибор қаратди.
- Ушбу ҳужжатлар аёлларнинг давлат бошқарувида лавозимларни эгаллаш, давлат бошқарувининг барча даражаларида, жумладан суд тизимида хотин-қизлар учун имкониятлар тенглигини таъминлаш мажбуриятини юклайди. Бундан ташқари, мазкур ҳужжатларда хотин-қизларнинг одил судловдаги иштирокини таъминлаш назарда тутилган. Хорижий давлатлар амалиётида аёл судьяларнинг кўпайиши аҳолининг суд ҳокимиятига бўлган ишончининг ошишига олиб келиши кузатилган.
Тадбирда қайд этилишича, бугунги кунда суд тизимида фаолият кўрсатаётган судьяларнинг 16 фоизи аёл судьялар ҳиссасига тўғри келади. Олий судда эса бу кўрсаткич 21 фоизни ташкил этади.
Эътиборлиси, кўплаб аёл судьялар одил судлов соҳасида раҳбарлик лавозимларида самарали меҳнат қилишмоқда.
Жумладан, 5 нафар аёл судьялар вилоят судлари раислари ва раис ўринбосарлари лавозимида, 75 нафар аёллар эса Судьялар олий кенгаши, Ўзбекистон Республикаси Олий суди ва вилоят судларида судья лавозимида, 20 нафар аёллар бўлса туман, шаҳар ва туманлараро судларининг раиси лавозимида фаолият олиб бормоқда.
Шунингдек, жорий ўқув йилида Олий судьялик мактабининг магистратура босқичига қабул қилинган 76 нафар талабанинг 16 нафари ёки 23 фоизи аёллардан иборат. Уларнинг аксарият қисми сертификатларни қўлга киритиб, танлов конкурсидан муваффақиятли ўтгач, судьялик лавозимига тайинланади ва бу билан суд тизимидаги гендер кўрсаткичи сезиларли даражада ошади.
Муҳокамаларда суд соҳасидаги гендер тенглик ҳолати ва истиқболдаги режалар, суд тизимидаги гендер вазиятни янада яхшилаш бўйича фикр-мулоҳазалар билдирилди.
Конференция якунида Ўзбекистон Республикаси одил судлов соҳасида кўп йиллар давомида фидокорона меҳнат кўрсатган бир гуруҳ аёл судьялар Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлиси Сенатининг фахрий ёрлиқлари билан муносиб тақдирландилар.
Шунингдек, конференция натижалари бўйича аёл судьялар ҳамжамияти бутун Ўзбекистон Республикаси одил судлов тизимига мурожаатнома йўллади.

Роль женщин-судей в обеспечении гендерного равенства и верховенства права в судебной системе
Резолюция Генеральной Ассамблеи ООН 75/274 от 28 апреля 2021 года провозгласила 10 марта Международным днем ​​женщин-судей.
14 марта 2022 года Верховным судом Республики Узбекистан, Сенатом Олий Мажлиса, Уполномоченным Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсманом), Высшим советом судей, Государственным комитетом по делам семьи и женщин и совместно с Организацией по безопасности и сотрудничеству в Европе была организована международная конференция на тему «Роль женщин-судей в обеспечении гендерного равенства и верховенства закона».
Международная конференция началась с приветственных слов Председателя Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан Танзилы Нарбаевой и Координатора проектов ОБСЕ в Узбекистане посла Пера фон Аркса.
Выступая на мероприятии, Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсман) Феруза Эшматова отметила, что необходимость расширения участия женщин в судебных органах вытекает из обязательств Узбекистана по Конвенции о ликвидации всех форм дискриминации в отношении женщин, Пекинской декларации и Пекинской платформы действий.
- Эти документы обязывают стран участников создавать условия для женщин, чтобы они занимали должности в органах государственного управления, обеспечивать женщинам равные возможности на всех уровнях власти, в том числе и в судебной. Кроме того, эти документы предусматривают участие женщин в правосудии. В практике зарубежных стран замечено, что увеличение числа судей-женщин приводит к повышению доверия населения к судебной власти.
На мероприятии было отмечено, что 16% судей, работающих сегодня в органах юстиции, составляют женщины. В Верховном суде этот показатель составляет 21 процент.
Примечательно, что многие женщины-судьи эффективно работают на руководящих должностях в сфере правосудия.
В частности, 5 женщин-судей являются председателями и заместителями председателей областных судов, 75 женщин - судьями Высшего совета судей, Верховного суда и областных судов Республики Узбекистан, 20 женщин - председателями районных, городских и межрайонных и окружных судов.
Также 16 из 76 студентов, принятых в магистратуру Высшей судебной школы в этом учебном году, или 23%, составляют женщины. Большинство из них будут назначены на должности судей после получения сертификатов и успешного прохождения конкурса, что значительно повысит гендерную представленность в судейском корпусе.
В ходе обсуждений участники конференции обменялись мнениями о состоянии гендерного равенства в судебной системе и планах на будущее, по дальнейшему улучшению гендерной ситуации в судебной системе.
В завершение конференции группа женщин-судей, много лет самоотверженно работавших в сфере юстиции Республики Узбекистан, были награждены почетными грамотами Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан.
По итогам конференции сообщество женщин-судей направили обращение к системе правосудия Республики Узбекистан.