Омбудсманнинг қийноқларнинг олдини олиш бўйича Миллий превентив механизм доирасида 2021 йилда амалга оширилган мониторинг ташрифлари бўйича брифинг
Ўзбекистон Республикаси Президенти томонидан 2021 йил 26 июнда “Қийноққа солиш ҳолатларини аниқлаш ва уларнинг олдини олиш тизимини такомиллаштиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги Қарорига мувофиқ 2021 йил давомида Омбудсман ва унинг ҳузуридаги Жамоатчилик гуруҳлари томонидан ҳаракатланиш эркинлиги чекланган шахслар сақланадиган жойларга 177 маротаба мониторинг ташрифлари амалга оширилди. Ушбу кўрсаткич 2020 йил якунларига кўра 76 тани ташкил этган.
Ташрифларда илк маротаба оммавий ахборот воситалари ва блогерлар иштирок этди.
Мониторинг ташрифлари давомида 4,5 мингдан ортиқ шахс билан жамоавий ва 758 нафар шахс билан якка тартибда суҳбатлар ўтказилди.
Мониторинг ташрифларида ҳаракатланиш эркинлиги чекланган шахслар сақланадиган жойлардаги шароитлар, яшаш ва овқатланиш, меҳнат қилиш, тиббий ёрдам кўрсатиш ҳолати ва сифати, олиб борилаётган маънавий-маърифий ишлар, коронавирус пандемияси даврида санитария-гигиена талабларига риоя этилаётганлиги ҳамда таълим-тарбия ва бошқа шу каби ҳолатлар ўрганилди. Бу эса жисмоний, руҳий ва психолгик босим ўтказиш ҳолатларни олдини олиш борасидаги профилактик чоралар ҳисобланади.
Аниқланган камчиликлар ва мониторинг ташрифлари юзасидан ҳар чоракда таҳлилий маълумотлар, ахборотлар ва тақдимнома тайёрланиб, мутасадди вазирлик ва идораларга киритилди.
Мониторинг ташрифлари давомида аниқланган камчиликларга йўл қўйган бир қатор ходимларга нисбатан тегишли ташкилотлар томонидан интизомий жазолар қўлланилган.
Омбудсман тавсиясига асосан, маҳкумларнинг меҳнатини муҳофаза қилиш учун Бухоро ҳамда Тошкент вилоятларидаги бир қатор жазони ижро этиш колониялари томонидан меҳнатга жалб этилган маҳкумларга салкам 12 млрд 159 млн сўмлик махсус кийим, ҳимоя ва санитария-гигиена воситалари сотиб олинган. Тошкент вилоятидаги 7-сонли жазони ижро этиш колониясининг ошхонасини таъмирлаш ва жиҳозлаш учун 700,0 млн.сўм ажратилган. Бухоро вилоятидаги 1-сонли жазони ижро этиш колонияси маъмурий ҳудудининг ташқарисида фуқаролар кутиш жойи қурилиб, фойдаланишга топширилган.
Омбудсман тавсиясига кўра, Тошкент шаҳридаги фақат эркак маҳкумлар даволанадиган 23-сон маҳкумларга мўлжалланган ихтисослашган касалхонада аёл маҳкумалар даволанадиган бўлди. Эслатиб ўтамиз мазкур касалхона терапия, неврология, жарроҳлик, стоматология, диагностика, сил касалликлари каби 20 та бўлимга ва 2 та лабораторияга эга, шунингдек у ерда мураккаб жарроҳлик амалиётлари ҳам ўтказилади.
Самарқанд вилояти Руҳий-асаб касалликлари шифохонаси ҳамда Республика ихтисослаштирилган наркология илмий-амалий тиббиёт марказининг Сурхондарё вилоятининг Мажбурий даволаш бўлими беморларига овқат етказиш бўйича аутсорсинг хизматларини кўрсатишда камчиликларга йўл қўйган шахсларга нисбатан чоралар кўрилган.
Омбудсман киритган таҳлилий ахборотларда келтирилган тавсияларга асосан Ички ишлар вазирлиги манфаатдор вазирлик ва идоралар билан биргаликда жазони ижро этиш тизимидаги даволаш-профилактика фаолиятини такомиллаштириш бўйича тегишли норматив-ҳуқуқий ҳужжат лойиҳасини ишлаб чиқди.
Шунингдек, мутасадди вазирлик ва ташкилотларга илғор хорижий тажрибани ўрганган ҳолда ушлаб турилган ва қамоққа олинган шахсларни белгиланган манзилга кузатиш ва қўриқлаб бориш учун мўлжалланган махсус автотранспорт воситаларини жиҳозлаш ҳамда Жиноят ишлари бўйича вилоят, туман (шаҳар) судларида судланувчилар, айбланувчилар ва гумон қилинувчиларни вақтинча сақлаш хоналарини таъмирлаш юзасидан берилган тавсияларга асосан, Олий суд томонидан Миллий гвардия, Ички ишлар ва Қурилиш вазирликлари билан ҳамкорликда “Суд биноларини қуриш учун идоравий қурилиш нормалари (ИҚН-21)” ишлаб чиқилди ҳамда суд Раёсатининг алоҳида қарори қабул қилинди.
Шунингдек, Ички ишлар вазирлиги томонидан “Жазони ижро этиш муассасаларида жазо ўтаётган маҳкумларни ҳамда тергов ҳибсхоналарида сақланаётган шахсларни озиқ-овқат, ашёвий мол-мулк, совун ва ювиш воситалари билан таъминлаш меъёрларини қўллаш тартибини тасдиқлаш тўғрисида”ги 445-сонли буйруқ қабул қилинган.
Ҳисобот йилида Омбудсман номига ёпиқ муассасаларда сақланаётган шахслар, уларнинг яқин қариндошлари ҳамда адвокатлари томонидан 6 104 та мурожаат келиб тушди. Уларнинг 2 119 таси бевосита ёпиқ муассасаларда сақланаётган шахсларнинг мурожаатларидир.
Суриштирув ва дастлабки тергов ҳаракатлари юзасидан келиб тушган шикоятлар бўйича Омбудсманнинг мурожаатига асосан Бош прокуратура томонидан олиб борилган ўрганишларга кўра, жиноят ишини қўзғатишни рад қилиш ҳақидаги 32 та қарорнинг барвақт қабул қилинганлиги аниқланиб, бекор қилинган ва 16 та ҳолатда айбдор ходимларнинг хатти-ҳаракатларига нисбатан хизмат текшируви ўтказилиши таъминланган.
Омбудсман тавсиясига кўра, жисмоний, руҳий ва психолгик босим ўтказиш ҳолатлари бўйича Прокуратура органлари томонидан олиб борилган терговга қадар текширув якунларига кўра, 11 та шикоят юзасидан Ўзбекистон Республикаси Жиноят-процессуал кодексининг 83-моддасининг тегишли бандларига асосан жиноят иши қўзғатишни рад қилиш ҳақида қабул қилинган қарорлар Омбудсманнинг назорат хатига асосан юқори турувчи прокуратура органлари томонидан бекор қилиниб, қўшимча текширув ҳаракатлари ўтказилган. Натижада 4 та ҳолатда ички ишлар органларининг 7 нафар ходимга нисбатан интизомий таъсир чоралари қўлланилган.
Жазони ёки эҳтиёт чорасини енгиллаштириш юзасидан маҳкумлар (маҳбуслар) томонидан келиб тушган мурожаатлар юзасидан Омбудсманнинг хатига асосан 13 та мурожаат бўйича тегишли судлар томонидан 59 нафар маҳкумга нисбатан тайинланган жазолар енгилроғига алмаштирилган ва 2 нафар маҳбуснинг эҳтиёт чоралари енгилроғига ўзгартирилган.
Маҳкумлар томонидан оиласига кўмак кўрсатиш масаласида келиб тушган мурожаатлар юзасидан тегишли ҳокимликлар томонидан 11 нафар маҳкумнинг оила аъзоларига турли хилдаги иқтисодий ва ижтимоий кўмак кўрсатилган. Шунингдек, Жазони ижро этиш департаменти томонидан 13 нафар маҳкум Омбудсманнинг мурожаатига асосан яшаш жойига яқин бўлган ҳудудлардаги жазони ижро этиш муассасаларига кўчирилган.
Қайд этиш лозимки, Омбудсманнинг қийноқларни олдини олиш бўйича амалга оширилган мониторинг ташрифлари юзасидан тайёрланган чораклик таҳлилий ахборотлари ва йиллик маърузаси Олий Мажлис палаталарига тақдим этилган.
Бизда ҳозирча шулар, Омбудсманнинг қийноқларни олдини олиш бўйича йиллик маърузасининг тўлиқ матни билан ombudsman.uz сайти орқали ҳам танишишингиз мумкин.

For the first time, media and bloggers took part in the visits.
During the monitoring visits, collective meetings were held with more than 4.5 thousand people and individual interviews with 758 people.
During monitoring visits to places of detention of persons with limited freedom of movement, the conditions of living and food, work, the state and quality of medical care, spiritual and educational work, compliance with sanitary and hygienic requirements during the coronavirus pandemic, education and other issues were studied. This serves as a preventive measure to prevent cases of physical, mental and psychological pressure against detainees, defendants, and convicts.
On the shortcomings identified during the monitoring visits, relevant information, analytical data were prepared on a quarterly basis and sent to the relevant ministries and departments.
The competent authorities have taken disciplinary action against a number of staff members for deficiencies identified during monitoring visits.
On the recommendation of the Ombudsman, in order to protect the rights of prisoners to safe work, a number of correctional colonies in the Bukhara and Tashkent regions purchased special clothing, protective equipment and sanitation in the amount of about 12 billion 159 million soums. 700.0 million soums were allocated for the repair and equipping of the kitchen of correctional colony No. 7 of the Tashkent region.
A waiting area for citizens outside the administrative territory of Correctional Colony No. 1 of the Bukhara region was built and put into operation.
Along with this, on the recommendation of the Ombudsman, female prisoners will be treated at Specialized Hospital No. 23 in Tashkent, where only male prisoners could be treated before. It should be noted that the hospital has 2 laboratories and 20 departments, in particular, departments of therapy, neurology, surgery, dentistry, diagnostics, tuberculosis, as well as complex surgical operations.
Appropriate measures have been taken against persons who did not provide outsourcing services for the delivery of food to patients of the Samarkand Regional Hospital for Mental and Neurological Diseases and the Department of Compulsory Medical Care of the Republican Specialized Scientific and Practical Medical Center of the Surkhandarya Region.
Based on the recommendations given in the analytical information of the Authorized Person, the Ministry of Internal Affairs, together with the relevant ministries and departments, developed a draft regulatory document to improve medical preventive activities in the penitentiary system.
In addition, on the basis of recommendations to the relevant ministries and departments on equipping special vehicles for monitoring and protecting detainees, repairing temporary detention facilities for defendants, accused and suspects in regional, district (city) criminal courts, the Supreme Court, together with the National Guard, the Ministry of Internal Affairs and the Ministry of Construction developed "Departmental construction standards for the construction of court buildings (DCS-21)" and adopted a special decision of the Presidium.
Also, the Ministry of the Internal Affairs adopted Order No. 445 “On Approval of the Procedure for the Application of Norms for Providing Convicts Serving Their Sentences in Penal Institutions and Persons Detained in Detention Facility with Food, Clothing, Soap and Detergents.”
During the reporting year, the Ombudsman received 6,104 applications from detainees and convicts, their close relatives and lawyers. Of these, 2119 appeals from persons contained in closed institutions.
According to the statements of the Authorized Person for Questions of Inquiry and Preliminary Investigation, relevant appeals were sent to the Prosecutor General's Office. On the basis of these acts, the Prosecutor General's Office carried out inspections and, based on their results, 32 decisions to refuse to initiate a criminal case were recognized as issued prematurely and canceled, an internal investigation was conducted in 16 cases.
On the recommendation of the Ombudsman, the Prosecutor's Office conducted pre-investigation investigations into the facts of physical and psychological impact. On the basis of the control letters of the Authorized Person on 11 complaints, the decision to refuse to initiate a criminal case under the relevant paragraphs of Article 83 of the Criminal Procedure Code of the Republic of Uzbekistan was canceled by the higher prosecutor's office and additional investigations were carried out. As a result, in 4 cases, disciplinary sanctions were applied to 7 employees of the internal affairs bodies.
On the basis of a letter from the Authorized Person for appeals of convicts (prisoners) on the mitigation of punishment or preventive measures, the punishments imposed by the relevant courts on 59 convicts on 13 appeals were mitigated, and the preventive measures for 2 convicts were also mitigated.
Economic and social assistance was provided to the families of 11 convicts by the respective khokimiyats in response to requests for assistance. The Department for the Execution of Sentences, at the request of the Authorized Person for Human Rights, also transferred 13 convicts to places of deprivation of liberty in areas close to their place of residence.
It should be noted that quarterly analytical information and the annual report of the Authorized Person for monitoring visits to prevent cases of torture were presented to the chambers of the Oliy Majlis.
That's all for today, but for now, the full text of the Ombudsman's annual report on the prevention of torture can be found on the website ombudsman.uz.