Туркий тилли давлатлар Омбудсманлари ҳамда Инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтлар Ассоциацияси тузилди
Ўзбекистон Республикаси Президентининг очиқ ва прагматик ташқи сиёсати, узоқ ва яқин давлатлар билан ўзаро муносабатларни мустаҳкамлаш борасидаги ташаббуслари туфайли кейинги йилларда Ўзбекистоннинг туркий тилли давлатлар билан мутлақо янги – соғлом сиёсий ва иқтисодий алоқалари йўлга қўйилди. Халқаро ҳамкорликнинг янги йўналишлари, янги механизмлари жорий этилмоқда.
Мазкур ислоҳотлар натижасида, 2022 йилнинг 12 май куни Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази директори Акмал Саидов ҳамда Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (Омбудсман) Феруза Эшматова бошчилигидаги делегация Туркия Республикасининг Бурса шаҳрида ташкил этилган Туркий тилли давлатлар Омбудсманлари ҳамда Инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтлар Ассоциациясини тузиш бўйича таъсис Кенгашида иштирок этишди.
Йиғилишда иштирокчилар томонидан туркий тилли давлатлар ўртасидаги алоқалар ҳар соҳада ривожланиб бораётган бир пайтда улар ўртасида инсон ҳуқуқларини таъминлаш борасидаги инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтлар ҳамкорлигини ҳам янги босқичга олиб чиқилиши қардош халқлар манфаатларига хизмат қилиши таъкидланди. Шунингдек, бу тузилма, ўзаро тажриба алмашиш, малака ошириш, илғор хорижий тажрибаларни ўзлаштиришда платформа вазифасини бажариши ҳам қайд этилди.
Муҳокамалардан сўнг, Ўзбекистон, Туркия, Озарбайжон, Қозоғистон, Қирғизистон Омбудсманлари ва Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази томонидан Туркий тилли давлатлар Омбудсманлари ҳамда Инсон ҳуқуқлари бўйича Миллий институтлар Ассоциациясини ташкил этиш бўйича меморандум имзоланди.
Мазкур Ассоциацияга асос солиниши бу тарихий қарор бўлиб, у туркий тилли давлатларнинг ҳамжиҳатлиги ва изчил тараққиётига хизмат қилиши билан аҳамиятлидир.

As a result of these reforms, on May 12, 2022, a delegation led by the director of the National Center for Human Rights A. Saidov and the Commissioner for Human Rights of the Oliy Majlis (Ombudsman) F. Eshmatova took part in the Constituent Assembly of the the Association of ombudsmen and national human rights institutions of turkic states in the city Bursa.
At the meeting, the participants noted that in the conditions when relations between the Turkic-speaking countries are developing in all directions, it is in the interests of the fraternal peoples to bring cooperation between national human rights institutions to a new level. It was also noted that this structure will serve as a platform for the mutual exchange of experience, training, borrowing advanced foreign experience.
Following the negotiations, the Ombudsmen of Uzbekistan, Turkey, Azerbaijan, Kazakhstan, Kyrgyzstan and the National Center for Human Rights of the Republic of Uzbekistan signed a memorandum on the establishment of the Association of ombudsmen and national human rights institutions of turkic states.
The founding of the Association is a historic decision that is of great importance for ensuring the unity and consistent development of the Turkic-speaking states.