Омбудсманнинг Самарқанддаги минтақавий вакили аралашуви билан қурилиш компанияси фуқароларга етказилган зарарни қоплаб берди
2022 йилнинг 18 май куни Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакилнинг (Омбудсманнинг) Самарқанд вилоятидаги минтақавий вакили Диёр Хусановга Нуробод тумани, Наврўз МФЙдаги кўп қаватли уйда яшовчи 3 нафар фуқаро Р.С., Я.Н. ва А.С.лар мурожаат қилишди.
Улар ўз мурожаатида Нуробод тумани, Наврўз МФЙда жойлашган  мурожаатда кўрсатилган кўп қаватли уй 2021 йил декабрь ойида қурилиб фойдаланишга топширилганига қарамай қисқа вақт ичида хонадонларнинг девор, ҳаммом ва ошхона қисмлари яроқсиз ҳолатга келиб қолганлигини билдиришган.
Омбудсманнинг Самарқанддаги минтақавий вакили мурожаатни жойига чиқиб ўрганганида, ҳақиқатдан фуқароларнинг эътирозлари ўринли эканига гувоҳ бўлди.
Диёр Хусанов ушбу мурожаат бўйича буюртмачи “Қишлоқ қурилиш инвест” инжиниринг компаниясига тегишли тартибда хат юбориб, унда бажарилган сифатсиз қурилиш ишларни дархол тартибга келтириш акс холда Омбудсман томонидан фуқаролар манфаатини кўзлаб судга моддий ва маънавий зарар ундириш бўйича даъво ариза киритилишини қайд этган.
Шундан сўнг, буюртмачи “Қишлоқ қурилиш инвест” инжиниринг компанияси ходимлари мурожаатни жойига чиқиб ўрганиб, объектдаги мавжуд камчиликларни бартараф қилган ва фуқароларга етказилган зарарларни хам қоплаб берган.

В результате вмешательства Регионального представителя Омбудсмана в Самарканде строительная компания возместила ущерб гражданам
18 мая 2022 года Региональному представителю Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмана) в Самаркандской области Диёру Хусанову обратились 3 гражданина Р.С., Я.Н. А.С., проживающие в многоквартирном доме в махалле "Навруз" Нурабадского района.
В своем обращении они отметили, что несмотря на то, что указанный в обращении многоквартирный дом, расположенный в махалле "Навруз" Нурабадского района, был построен и сдан в эксплуатацию в декабре 2021 года, за короткий срок стены, ванные и кухонные перегородки квартир пришли в негодность.
Региональный представитель Омбудсмана в Самарканде, изучив обращение на месте, действительно стал свидетелем того, что жалобы граждан были обоснованными.
По данному обращению Диёр Хусанов направил письмо в инжиниринговую компанию «Қишлоқ қурилиш инвест», в котором определил необходимость приведения в надлежащее положение выполненные некачественные строительные работы, в противном случае Омбудсманом в интересах граждан будет подан иск в суд о взыскании материального и морального ущерба.
После этого сотрудники инжиниринговой компании-заказчика "Кишлок курилиш инвест" изучили обращение на месте, устранили имеющиеся недостатки на объекте, а также возместили гражданам причиненный ущерб.