Ушбу мурожаат ўрганиш учун Омбудсманнинг Фарғона вилоятидаги минтақавий вакили Алишер Комиловга юборилди. Минтақавий вакил туман ҳокимлигининг тегишли мутахассислари, туман тиббиёт бирлашмаси ходимлари жалб қилган холда мурожаатни ўрганди.
Аниқланишича, ҳақиқатдан ҳам фуқаро О.Н. 1-гуруҳ ногирони бўлиб, Шарко Марий касаллиги билан рўйхатда туради. У туман тиббиёт ходимлари томонидан такроран кўрикдан ўтказилганда, унда пай рефлекслари оёқларда сустлашгани, қувватсизлик ва ҳаракат чекланиши, пастки парапарез иккала тизза буғими артрити асоратлари мавжудлиги аниқланди. Беморга муолажалар қилиниб, тегишли тавсиялар берилди.
Шунингдек, мурожаатчи О.Н.нинг яшаш шароити яхшилиги, кам таъминланган оила сифатида рўйхатга олинмаганлиги, туман тиббиёт бирлашмаси томонидан берилган йўлланма асосида Тошкент шаҳрида даволаниб келганлиги аниқланди.
Унинг 1-гуруҳ ногирони бўлганлиги инобатга олиниб, «Аёллар дафтари»нинг 3-босқичига рўйхатга қўйилиши таъминланди, шунга кўра фуқарога бир марталик 1 млн 80 минг сўм миқдорида моддий ёрдам кўрсатилади.
Ўзбекистон туман тиббиёт бирлашмасининг 2022 йил 7 июндаги буйруғи билан 1-гуруҳ ногирони О.Н.нинг аҳволидан ўз вақтида хабар олмаганлиги, тиббий кўрикдан ўтказмаганлиги ва тегишли муолажалар қилинмагани учун туман кўп тармоқли марказий поликлиникасининг 2 нафар масъул ходимларига «ҳайфсан» интизомий жазо чораси қўлланилди.
Шунингдек, Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакилининг (Омбудсманнинг) Фарғона вилоятидаги минтақавий вакили А.Камиловга Фарғона шаҳар, Ал-Хоразмий кўчасида яшовчи 2-гуруҳ ногирони бўлган аёл К.Ю. ҳам мурожаат қилган. У ўз аризасида микроинсульт касаллигига чалинганлиги сабабли тўшакка михлангани, доимий равишда уйда тиббий муолажалар олаётганлиги сабабли моддий ёрдамга муҳтожлигини маълум қилган.
Мурожаатчининг маълум қилишича, Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2022 йил 25 майдаги “Аҳолининг ижтимоий ҳимояга муҳтож қатламларини манзилли қўллаб-қувватлашга оид қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарори билан унга бир марталик моддий ёрдам ажратилган. Минтақавий вакилнинг кўмагида мурожаатчига давлат томонидан ажратилган моддий ёрдам пули унинг яшаш жойига етказилиши таъминланди.

This appeal was sent for study to the Regional Representative of the Ombudsman in the Fergana region Alisher Komilov. The Regional Representative studied the appeal with the involvement of relevant specialists from the khokimiyat of the district, employees of the district medical association.
It turned out that in fact the citizen is a disabled person of the 1st group and is registered due to Charcot-Marie-Tooth disease. When she was re-examined by district health officials and it was found that patient have convulsive reflexes in her legs, dysfunction and limitation of movement, inferior paraparesis, and complications of knee arthritis.
The patient was treated and appropriate recommendations were given.
It was also established that the applicant O.N. had good living conditions, was not registered as a low-income family and was treated in Tashkent in the direction of the district medical association.
Considering the fact that she is a disabled person of the 1st group, she has been registered with the 3rd stage of the “women's notebook”, according to which the citizen will be provided with one-time material assistance in the amount of 1 million 80 thousand soums.By order of the Uzbekistan District Medical Association dated June 7, 2022, two officials of the district multidisciplinary central polyclinic were brought to a disciplinary sanction “reprimand” for failing to timely study the condition of a disabled person of group 1, medical examination and appropriate treatment.
Also, citizen K.Yu. with a disability of 2 group also applied. In her statement, she indicated that she was bedridden due to a minor stroke and needed financial assistance, as she was constantly being treated at home.
The applicant reported that by the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan “On additional measures for targeted support of socially vulnerable segments of the population” dated May 25, 2022, she was allocated one-time material assistance. With the support of the Regional Representative, it was ensured that material assistance allocated by the state was received at the place of residence of citizen K.Yu.