Дастлаб ҳибсхонада ушлаб турилган шахсларнинг қисқа муддатли учрашув хоналари, адвокатлар билан учрашув хоналарини, тергов ҳаракатлари хонасини кўздан кечиришди.
Мониторинг доирасида ҳибсхонада сақланаётган маҳбус ва хўжалик хизматига оид ишларни бажариш учун қолдирилган маҳкумларнинг яшаш, овқатланиш, тиббий хизматдан фойдаланишлари бўйича яратилган шароитлар ўрганилди. Жумладан, тиббий ёрдам кўрсатиш бўлимида умумий муолажа, рентген ва стоматолог хоналари мавжуд ва керакли тиббий ускуналар ва дори-дармон воситалари билан таъминланганлиги аниқланди.
Ушлаб турилган шахслар билан суҳбат ўтказилганда тергов ҳибсхонасидаги шароитлар бўйича мурожаатлар келиб тушмади.
Қайд этиш лозимки, мониторингда тергов ҳибсхонаси видеокузатув мосламалари билан тўлиқ таъминлангани ва кузатув тасвирлари республика бўйлаб ягона тизимга бириктирилгани маълум қилинди. Ҳибсхона ходимлари томонидан ушбу тасвирларни ўчириб ташлашнинг имкони йўқлиги алоҳида таъкидланди.
Эслатиб ўтамиз, мониторинг давомида ўрганилган ҳолатлар ва бўлиб ўтган воқеаларда рўй берган ҳодисалар ҳақида ушлаб турилган шахслар томонидан баён этилган маълумотлар Комиссиянинг якуний хулосасида акс этади.

Сперва были осмотрены комнаты для проведения краткосрочных свиданий лиц, задержанных в изоляторе, комнаты для встреч с адвокатами и комната следственных действий.
В рамках мониторинга были изучены условия, созданные для проживания, питания и пользования медицинскими услугами заключенных, содержащихся в следственном изоляторе, и осужденных, оставленных для выполнения работ, связанных с хозяйственным обслуживанием.
В частности, установлено, что в отделении по оказанию медицинской помощи есть общий процедурный кабинет, рентгенологический и стоматологический комнаты и они обеспечены необходимым медицинским оборудованием и медикаментами.
В ходе бесед с задержанными жалоб на условия содержания в следственном изоляторе не поступало.
Следует отметить, что в ходе мониторинга было сообщено о том, что следственный изолятор полностью оснащен устройствами видеонаблюдения, а записи с камер наблюдения привязаны к единой системе по всей республике. Сотрудники изолятора подчеркнули, что удалить эти записи невозможно.
Напомним, что полученная от заключенных лиц во время мониторинга информация о произошедших событиях будет отражена в итоговом заключении Комиссии.