Комиссия аъзолари Олий Мажлис Қонунчилик палатасининг Конституция лойиҳасини тайёрлашга масъул қўмита аъзолари билан учрашишди
Қорақалпоғистон Республикасида юз берган ҳолат ва воқеаларни ўрганиш бўйича комиссия аъзолари Қорақалпоғистондаги ўрганишлари давомида Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси депутатлари билан учрашишган эди.
Мазкур учрашувда Қорақалпоғистон Республикаси Жўқорғи Кенгеси томонидан қонунчилик ташаббуси ҳуқуқи асосида киритилган “Ўзбекистон Республикаси Конституциясига ўзгартиш ва қўшимчалар киритиш тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси Конституциявий қонуни лойиҳасини тайёрлаш ва унда сайловчиларнинг иштироки, лойиҳадаги тегишли моддаларнинг тарғиботи қай даражада ўтказилгани бўйича маълумотлар олинган эди.
Жорий йилнинг 3 август куни, мазкур учрашувнинг мантиқий давоми сифатида Комиссия аъзолари Конституция лойиҳасини тайёрлашга масъул Коррупцияга қарши курашиш ва суд-ҳуқуқ масалалари ҳамда Демократик институтлар, нодавлат ташкилотлар, фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари қўмиталари аъзолари билан учрашишди.
Ўзаро мулоқот давомида Конституция лойиҳаси тайёрланиши ва унинг умумхалқ муҳокамасини ўтказишда амалга оширилган барча босқичлар ҳақида маълумот берилди.
Таъкидланишича, Конституциявий қонун лойиҳаси юзасидан умумхалқ муҳокамаси мамлакатимизнинг барча ҳудудларида ташкил этилди. Хусусан, депутатлар томонидан ҳудудларга чиқилган ҳолда давлат органлари, фуқароларнинг ўзини ўзи бошқариш органлари, корхоналар, муассасалар ва ташкилотларда фуқаролар иштирокида қатор учрашувлар ташкил этилиб, конституциявий ислоҳотларнинг мазмун-моҳияти ва аҳамиятини кенг жамоатчиликка тушунтириш ишлари олиб борилган.
Қайд қилинишича, Ўзбекистон Конституциясини ўзгартиришга оид қонун лойиҳаси халқ муҳокамасига 26 июндан 5 июльгача муддатга қўйилган бўлишига қарамай фуқаролардан келаётган таклифларнинг кўлами эътиборга олиниб, ушбу муддат бир неча маротаба узайтирилган, шу кунга қадар фуқаролардан 150 мингдан ортиқ мурожаатлар қабул қилинган.
Ўзаро мулоқот давомида комиссия аъзолари томонидан кўтарилган масалалар атрофлича очиб берилди
Шунингдек учрашув доирасида Комиссия аъзолари фуқаролар таклифларини тақсимлаш, ўрганиш ва таҳлил қилиш бўйича тузилган ишчи гуруҳ ҳамда Конституциявий комиссия Матбуот хизмати гуруҳи фаолияти билан ҳам танишишди.
Учрашувда тарғибот материаллари ўзбек, қорақалпоқ, рус ва инглиз тилларида кенг ёритиб борилгани айтилди.

Члены комиссии встретились с членами комитета Законодательной палаты Олий Мажлиса, ответственными за разработку проекта Конституции
Во время изучения в Каракалпакстане члены комиссии по изучению ситуации и событий в Республике Каракалпакстан встретились с депутатами Жокаргы Кенеса Республики Каракалпакстан.
На данной встрече была получена информация о подготовке проекта Конституционного закона Республики Узбекистан «О внесении изменений и дополнений в Конституцию Республики Узбекистан», который был внесен Жокаргы Кенесом Республики Каракалпакстан на основе права законодательной инициативы, а также о том, в какой степени осуществлялось участие избирателей и продвижение соответствующих статей проекта.
Сегодня, как логическое продолжение этой встречи, члены Комиссии встретились с членами комитетов по противодействию коррупции и судебно-правовым вопросам, по демократическим институтам, негосударственным организациям и органам самоуправления граждан, ответственными за разработку проекта Конституции.
В ходе беседы была дана информация о всех этапах подготовки проекта Конституции и его общественного обсуждения.
Как было отмечено, общественное обсуждение проекта Конституционного закона организовано во всех регионах страны. В частности, депутаты выезжали в регионы и организовали ряд встреч в государственных органах, органах самоуправления граждан, предприятиях, учреждениях и организациях с участием граждан, разъяснили суть и значение конституционных реформ широкой общественности.
Как было отмечено, несмотря на то, что проект закона о внесении изменений в Конституцию Узбекистана был вынесен на общественное обсуждение с 26 июня по 5 июля, с учетом поступивших предложений граждан этот срок несколько раз продлевался, до сегодняшнего дня от граждан получено более 150 000 обращений.
В ходе встречи были подробно разъяснены поднятые членами комиссии вопросы.
Также в рамках встречи члены Комиссии ознакомились с деятельностью рабочей группы по распределению, изучению и анализу предложений граждан и рабочей группы пресс-службы Конституционной комиссии.
На встрече было отмечено, что материалы широко освещаются на узбекском, каракалпакском, русском и английском языках.