Ушбу ҳолат 30 май куни Омбудсманнинг Фарғона вилоятидаги минтақавий вакили А.Камилов томонидан жойига чиқиб ўрганилган. Минтақавий вакил Фарғона шаҳридаги 10-сонли Тергов ҳибсхонасига бориб, С.Қамчиев билан ҳоли тарзда учрашган. Ўша пайтда ҳолат юзасидан М.Қамчиеванинг аризасига асосан Фарғона шаҳар прокуратураси томонидан терговга кадар текшируви жараёнлари олиб борилаётгани сабабли, у тугалланганидан кейин Омбудсманнинг расмий муносабати берилиши маълум қилинган эди.
Ушбу ҳолат бўйича ўтказилган терговга қадар текширув якунларига кўра, 2022 йил 4 июнь куни ЖПКнинг 83-моддаси 2-бандига асосан жиноят иши қўзғатишни рад қилиш ҳақида қарор қабул қилинган.
Шундан сўнг, М.Қамчиева жорий йилнинг 14 июнь куни Омбудсман номига Фарғона шаҳридаги 10-сонли Тергов ҳибсхонасида сақланаётган ўғли С.Қамчиев жорий йилнинг 24 май куни ҳибсхона ходимлари томонидан қийноққа солинганлиги бўйича мурожаат қилди.
Омбудсманнинг назорат хатига асосан Фарғона вилояти прокуратураси томонидан тўпланган ҳужжатлар ўрганилиб, қўшимча терговга қадар текширув ўтказилди. Мурожаатда кўрсатилган барча шахслар билан суҳбатлашилганда маълум бўлишича, 2022 йил 24 май куни куни С.Қамчиев ва мурожаатда кўрсатилган шахслар сақланаётган камерага ҳибсхона ходимлари эрталабки текширувга киришган. Ётоқ жойлари тартибга келтирилмаганлиги ва тозаликка риоя қилинмаганлиги сабабли ходимлар уларни камерадан ташқарига ўтиш йўлагига сафлаб, ички-тартиб қоидаларга амал қилишлари тўғрисида тушунтириш беришган. Шу вақтда С.Қамчиев ходимларга гап қайтариб, қўпол муомалада бўлган. Шунинг учун ходимлар у билан суҳбатлашиш учун уни олиб қолиб, қолган маҳбусларни камерага киритишган. Орадан 5-10 дақиқадан сўнг С.Қамчиев камерага қайтиб киритилган. Ўша вақтда уни юзида ва бошқа жойларида жароҳатлар бўлмаган. Бироз вақт ўтиб С.Қамчиев камера ичидан туриб ҳибсхона ходимларини ҳақорат қилиб, “Мен сенларга ҳали кўрсатиб қўяман” - деб жазавага тушиб, бошини камера деворига уриб, қўллари билан ётоқ кроватини урган.
Юқоридагиларга кўра, ҳибсхона ходимларининг ҳаракатларида жиноят таркиби аниқланманган деб топилган ва мурожаат бўйича жиноят иши қўзғатишни рад қилиш ҳақида қарор қабул қилинган.
Қайд этиш лозимки, С.Қамчиев муқаддам Жиноят кодексининг 169-моддаси (ўғрилик) 2-қисмида назарда тутилган жиноятни содир қилганлиги учун судланиб, 4 йил муддатга озодликдан маҳрум қилинган ва 2021 йил 12 майда ЖИБ Пискент туман судининг ажримига асосан ушбу жазонинг ўталмай қолган 2 йил 9 ой 16 куни ахлоқ тузатиш ишларига алмаштирилган. Бироқ, бундан ўзига тўғри хулоса чиқармай такроран жиноят содир қилган ва Жиноят кодексининг 166-моддаси 2-қисмида назарда тутилган жиноятни содир қилганликда айбли деб топилиб, ЖИБ Ёзвон туман судининг 2021 йил 28 августдаги ажримига кўра, эҳтиёт чораси сифатида қамоққа олинган.
У ҳибсхонада сақланган даврида, хусусан, 2022 йил 28 январь ва 21 март кунлари ҳам асабийлашиб ўзига тан жароҳати етказган. Мазкур ҳолатлар юзасидан суриштирув ўтказилган ва “Огоҳлантириш” интизомий жазоси эълон қилинган.
Маълум бўлишича, С.Қамчиев жорий йилнинг 20 апрель кунидан буён ҳибсхонада сақланиш давомида 14 маротаба узатма, посилка ва бандерол қабул қилган, 8 маротаба яқин қариндошлари билан учрашган.
Ўрганиш натижаларига кўра, фуқаро М.Қамчиеванинг мурожаатига асосан олиб борилган терговга қадар текширув якунлари бўйича жиноят иши қўзғатишни рад қилиш ҳақида қарор қабул қилинган.

30 мая ситуация была непосредственно изучена региональным представителем Омбудсмана Ферганской области А.Камиловым. Региональный представитель выехал в следственный изолятор № 10 города Ферганы и лично встретился с С. Камчиевым. В тот момент по заявлению М.Камчиевой прокуратурой города Фергана велась доследственная проверка, и было заявлено что по результатом этой проверки будет сформирован и объявлен окончательный ответ Омбудсману по данной ситуации.
По итогам доследственной проверки по данному факту 4 июня 2022 года принято решение об отказе в возбуждении уголовного дела в соответствии с пунктом 2 статьи 83 УПК РУз.
После этого, 14 июня М.Камчиева обратилась к Уполномоченному по правам человека по поводу применения пыток 24 мая текущего года в отношении ее сына С.Камчиева, который содержится в следственном изоляторе № 10 г. Ферганы.
На основании контрольного письма Омбудсмана прокуратурой Ферганской области были изучены документы и проведена доследственная проверка. После общения со всеми лицами, указанными в ходатайстве, стало известно, что 24 мая 2022 года сотрудники СИЗО вошли в камеру, где содержались С. Камчиев и лица, указанные в ходатайстве, для проведения утреннего осмотра. В связи с тем, что спальные места не были убраны и не соблюдалась чистота в камере, сотрудники выстроили задержанных в коридоре вне камеры и объяснили, что они должны соблюдать правила внутреннего распорядка. В это время Камчиев С. огрызался на сотрудников и вел себя грубо. Поэтому сотрудники увели его поговорить с ним, а остальных заключенных посадили в камеру. Через 5-10 минут Камчиева С. вернули в камеру. На тот момент ни на его лице, ни в других местах повреждений не было. Через некоторое время Камчиев С. поднялся из камеры и оскорбил сотрудников тюрьмы, сказав: «Я покажу вам ещё», ударился головой о стену камеры и руками о кровать.
Согласно вышеотмеченному установлено, что состав преступления в действиях сотрудников изолятора нет, и принято решение об отказе в возбуждении уголовного дела.
Следует отметить, что С. Камчиев ранее был судим за совершение преступления, предусмотренного частью 2 статьи 169 (кража) УК РУз, и был осужден на 4 года лишения свободы, а на основании постановления Пскентского районного суда по уголовным делам от 12 мая 2021 г., оставшиеся 2 года 9 месяцев 16 дней наказания заменены на исправительные работы. Однако С. Камчиев не придя к должному выводу, повторно совершил преступление, и был признан виновным в совершении преступления, предусмотренного ч. 2 ст. 166 УК РУз, и по решению Езвонского районного суда по уголовным делам от 28 августа 2021 г., он был направлен в следственный изолятор в качестве меры пресечения.
В период содержания в изоляторе, 28 января и 21 марта 2022 года, он также причинил себе телесные повреждения. По данному факту проведен соответствующая проверка и по отношению к нему применено дисциплинарное взыскание «Предупреждение».
Известно, что С.Камчиев в период содержания в изоляторе с 20 апреля текущего года 14 раз принимал передачи, посылки и бандероли, 8 раз встречался с близкими родственниками.
По результатам изучения и согласно информации, направленной прокуратурой Омбудсману, факты применения пыток приведенные в обращении М.Камчиевой не подтвердились.