Ўзбекистон болалар учун одил судловни такомиллаштиришга содиқлигини намоён этмоқда
ТОШКЕНТ, 2022 йил 25 август – Болалар учун одил судлов соҳасида фаолият юритаётган миллий мутахассислар ва экспертлар бугун “Ўзбекистонда болалар учун одил судловдан фойдаланиш имконияти: ҳозирги ҳолат ва истиқболлар” мавзусидаги конференцияда йиғилиб, Ўзбекистонда одил судловга эришишдаги тўсиқлар ва имкониятларни муҳокама қилиб, ҳуқуқий ислоҳотлар бўйича илғор халқаро тажрибалар билан ўртоқлашдилар.
“Қизлар ва ўғил болаларнинг одил судловдан фойдаланиш имкониятини таъминлаш ҳар бир боланинг ҳуқуқлари, жумладан, таълим олиш, соғлиқни сақлаш, ижтимоий ҳимоя ҳамда зўравонлик ва шавқатсиз муносабатдан ҳимоя қилиш ҳуқуқлари бузилган ҳолларда адолатли, ўз вақтида амалга ошириладиган самарали ҳимоя воситаларидан фойдаланиш бўйича қонунлар, тизимлар ва амалиётлар мавжудлигини англатади", деди ЮНИСЕФнинг Ўзбекистондаги ваколатхонаси раҳбари Мунир Мамедзаде. “Адлия ва аҳолини ижтимоий ҳимоя қилиш тизимларининг биргаликдаги саъй-ҳаракатлари боланинг алоҳида эҳтиёжлари, ёши, жинси ва қобилиятини эътиборга олган ҳолда унинг олий манфаатларини таъминлашга қаратилган бўлиши керак”, деб таъкидлади у.
2016 йилдан буён Ўзбекистонда миллий қонунчилик ва ҳуқуқни қўллаш амалиётини халқаро стандартларга мувофиқлаштиришга, қонун устуворлиги бўйича илғор халқаро тажрибани жорий этишга қаратилган ҳуқуқий ва суд-ҳуқуқ ислоҳотларининг янги босқичи изчил давом этмоқда. Ислоҳотлар давомида қонунчиликка бир қатор муҳим ўзгаришлар киритилган бўлса-да, болаларнинг одил судловдан фойдаланиш имкониятини таъминлаш Ўзбекистоннинг ҳуқуқий ва қонун устуворлиги ислоҳотлари кун тартибида алоҳида устувор йўналиш сифатида белгиланмаган.
“Болалар учун одил судловдан фойдаланиш фақатгина одил судловни ва маъмурий тизимларни мустаҳкамлашдан иборат эмас. Бу турли давлат органларининг яқин ўзаро ҳамкорлиги ҳамдир”, деди бола ҳуқуқлари бўйича вакил Алия Юнусова. “Болалар учун одил судлов биринчи навбатда озодликдан маҳрум қилиш билан боғлиқ бўлмаган жазоларнинг мавжудлигини ва озодликдан маҳрум қилиш фақатгина сўнгги чора сифатида кўрилишини назарда тутади”.
Конференцияда Олий Мажлис Сенати аъзолари ва Қонунчилик палатаси депутатлари, масъул давлат идоралари вакиллари, соҳа мутахассислари, фуқаролик жамияти фаоллари, академиклар, халқаро экспертлар, БМТ ва бошқа халқаро ташкилотларнинг мамлакатимизда фаолият юритаётган вакиллари иштирок этдилар.
Конференция иштирокчилари Ўзбекистонда болаларнинг одил судловдан фойдаланиш имкониятларини кенгайтириш бўйича қисқа, ўрта ва узоқ муддатли ҳаракатлар тўғрисида келишиб олдилар. Улар ҳар бири учун батафсил йўриқномани ўз ичига олган қуйидаги кенг кўламли тавсияларни бердилар:
1. Болалар учун адолатли судловдан фойдаланишни таъминлаш учун кенг қамровли ҳуқуқий ва сиёсий асосларни ишлаб чиқиш ва қабул қилиш.
2. Жиноий, фуқаролик ва маъмурий адлия тизимларининг ихтисослашувини таъминлаш ва қонун билан алоқада бўлган болаларнинг ҳуқуқлари ва эҳтиёжларини қондириш механизмларини мослаштириш.
3. Қонун билан алоқада бўлган болаларга ўз вақтида ва етарли даражада юридик ёрдам кўрсатилишини таъминлаш.
4. Болаларни озодликдан маҳрум этишни энг қисқа муддатга сўнгги чора сифатида қўллаш.
5. Сиёсат ва дастурларни ишлаб чиқиш, амалга ошириш, мониторинг қилиш ва баҳолаш учун маълумотларни тўплаш ва бошқариш, шунингдек, болаларнинг одил судловдан фойдаланиш имконияти бўйича тадқиқотларни кучайтириш.
6. Болаларнинг ҳуқуқий имкониятларини ошириш бўйича ташаббусларни бошлаш ва болаларнинг одил судловдан фойдаланишларини қўллаб-қувватлашга оилалар ва мутахассисларни жалб қилиш.
7. Болаларнинг адолатли судловдан фойдаланиш имкониятини таъминлаш учун тармоқлараро ҳамкорликни кенгайтириш.

Uzbekistan demonstrates great commitment to enhancing justice for children
TASHKENT, 25 August 2022 –National specialists as well as international experts working in the field of access to justice for children today gathered at the conference «Access to Justice for Children in Uzbekistan: The Current State and Perspectives to discuss existing barriers and opportunities for children” to access justice in Uzbekistan and share the best international practices on legal reforms.
“Ensuring access to justice for girls and boys means availability of systems, policies and practices to use fair, timely, and effective remedies for violations of all rights for every child, including rights to education, health, social protection and protection from violence and abuse”, said Munir Mammadzade, UNICEF Representative in Uzbekistan. “Collective efforts of specialized justice, administrative and social workforce are to be directed towards the best interest of the child that addresses his or her specific needs, age, gender and ability”, he added.
Since 2016 Uzbekistan has been continuing to carry out a new stage of legal and judicial reforms aimed at bringing national legislation and law enforcement practices in compliance with international standards and introducing the best international practices on the rule of law. Though some significant legislative changes have been achieved during the course of the reforms, ensuring access to justice for children has not been marked as a separate priority on the legal and the rule of law reform agenda of Uzbekistan.
“Access to justice for children is not only about strengthening justice and administrative systems. It is about close interaction and cooperation among various state bodies”, said Aliya Yunusova, Children’s Ombudsperson. ”Access to justice for children implies the availability of non-custodial sentences in the first place and the use of deprivation of liberty only as a measure of last resort”.
The conference, which brought together members of the Senate and Legislative Chamber of Oliy Majlis, representatives of responsible state agencies, professionals, civil society advocates, academicians, international experts and representatives of the UN agencies and other international organizations present in Uzbekistan.
Participants of the conference agreed on short, mid and long-term actions to enhance access to justice for children in Uzbekistan. They made the following broad recommendations with detailed action points for each of them:
1.    Development and adoption of comprehensive legal and policy frameworks to ensure equitable access to justice for children.
2.    Ensuring specialization of criminal, civil and administrative justice systems and adapting redress mechanisms to the rights and needs of children in contact with the law.
3.    Ensuring provision of timely and adequate legal aid to children in contact with the law.
4.    Use of deprivation of liberty of children as a measure of last resort and for the shortest time possible.
5.    Enhancing data collection and management, as well as research on access to justice for children for the development, implementation, monitoring and evaluation of policies and programmes.
6.    Launching initiatives for the legal empowerment of children and engage families and professionals in supporting children’s access to justice.