“Тадбиркорлик ва инсон ҳуқуқлари масалаларида Омбудсман ва Инсон ҳуқуқлари бўйича Миллий институтларнинг роли” мавзусига бағишланган нуфузли халқаро конференцияга Ўзбекистон, Туркия, Хитой, Япония, Молдова, Индонезия, Эрон, Корея, Қозоғистон, Покистон Республикалари ва Марокко қироллигидан Омбудсманлар ва миллий институтлар раҳбарлари ва халқаро экспертлар таклиф этилган.
Конференцияни ташкил этишдан асосий мақсад - бизнес ва инсон ҳуқуқлари соҳасида тажрибага эга бўлган Омбудсманлар ва инсон ҳуқуқлари бўйича Миллий институтларни ҳамда манфаатдор томонларни бирлаштириш, раҳбарий тамойилларни амалга оширишдаги тенденциялар ва муаммолар бўйича мунозараларга кўмаклашиш, бизнес ва инсон ҳуқуқлари масалалари бўйича мулоқот ва ҳамкорликни ривожлантириш ва ўзаро тажриба алмашиш учун мулоқот майдонини яратишдан иборат.
Халқаро конференция сессияларида иқтисодий ва ижтимоий ҳуқуқларни ҳимоя қилишда Омбудсманлар ва инсон ҳуқуқлари бўйича Миллий институтларнинг ўрни, БМТнинг бизнес ва инсон ҳуқуқларига оид раҳбарий тамойилларини амалга оширишнинг ҳозирги ташаббуслари, имкониятлари ва муаммолари, БМТнинг бизнес ва инсон ҳуқуқларига оид раҳбарий тамойилларини амалга оширишда омбудсманлар ва инсон ҳуқуқлари бўйича Миллий институтларнинг ўрни, нотўғри бошқарувни бартараф этишда Омбудсманлар ва инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтларнинг ўрни каби мавзуларда муҳокамалар ташкил этилди.
Тадбирда сўз олган Ўзбекистон республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) Феруза Эшматова Озарбайжон Омбудсмани институтини 20 йиллиги билан қутлаб, ўзаро ҳамкорлик алоқаларни янада мустаҳкамлашга тайёр эканини билдирди.
Шунингдек, Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) мамлакатимизда инсон ҳуқуқларини таъминлаш борасида амалга оширилаётган ислоҳотларга тўхталар экан, Омбудсманнинг фуқароларнинг ҳуқуқ ва манфаатларини самарали ҳимоя қилишда қўллаётган таъсир чоралари ва механизмлар, пенитенциар муассасаларга амалга оширилаётган мониторинг ташрифлари ва институт фаолиятнинг очиқлигини таъминлаш бўйича амалга оширилган ишлар ҳақида ўз тажрибаси билан бўлишди.

На престижную международную конференцию, посвященную теме “Роль Омбудсмена и Национальных правозащитных учреждений в вопросах предпринимательства и прав человека", были приглашены Омбудсмены, руководители национальных институтов и международные эксперты из Узбекистана, Турции, Китая, Японии, Молдовы, Индонезии, Ирана, Кореи, Казахстана, Пакистана и Королевства Марокко.
Основная цель проведения конференции – собрать вместе Омбудсменов, национальные правозащитные учреждения и заинтересованные стороны, обладающие опытом в сфере бизнеса и прав человека, способствовать обсуждению тенденций и проблем в реализации руководящих принципов, развивать диалог и сотрудничество по вопросам бизнеса и прав человека и создать площадку для взаимного обмена опытом.
В ходе сессий международной конференции были организованы дискуссии на такие темы, как роль Омбудсменов и национальных правозащитных учреждений в защите экономических и социальных прав, текущие инициативы, возможности и проблемы реализации руководящих принципов ООН в сфере бизнеса и прав человека, роль Омбудсменов и национальных правозащитных учреждений в реализации руководящих принципов ООН в сфере бизнеса и прав человека, роль Омбудсменов и национальных правозащитных учреждений в искоренении ненадлежащего управления.
Выступая на мероприятии, Уполномоченный Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (Омбудсман) Феруза Эшматова поздравила институт Омбудсмена Азербайджана с 20-летием и выразила готовность к дальнейшему укреплению взаимного сотрудничества.
Также Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсман) акцентировала внимание на проводимых в нашей стране реформах в сфере защиты прав человека, мерах воздействия и механизмах, используемых Омбудсманом для эффективной защиты прав и интересов граждан, поделилась опытом проведения мониторинговых визитов в пенитенциарные учреждения и рассказала о проделанной работе по обеспечению гласности деятельности учреждения.