Аниқланишича, Даулетмурат Тажимуратов Конституцияга киритилаётган тегишли ўзгартиришлар бўйича норозилик митингини ўтказиш бўйича Жўқорғи Кенгесига расман мурожаат қилган. Унинг мурожаатига асосан митинг 5 июль куни ўтказилиши керак бўлган.
Суд мажлисида гувоҳ ва айбланувчиларнинг кўрсатмалари ва намойишлар бўлиб ўтган кунларда тасвирга олинган видеоматериаллар таҳлил қилинмоқда. Хусусан, оммани тинчлантириш мақсадида ишлатилган қуроллар ва уларнинг таъсир кучи ҳамда қуролларни қўллашдан олдин омманинг огоҳлантирилганига оид ҳолатлар ҳам ўрганилмоқда.
Нукус воқелари бўйича судда прокурор Тажимуратовга 18 йил, Қаллихановага 11 йил, Спортчи Азамат Турдановга 8 йилга озодликдан маҳрум этиш жазоси тайинланишини сўради
Ахмет Сметуллаевни 8 йилга, Даўлетмурат Жиемуратовни — 9 йилга, Бахтиёр Қадирбергеновни — 8 йилга, Байрам Сейтниязовни — 7 йилга, Аллабай Токимбетовни — 9 йилга, Қаҳарман Сейтимовни — 6 йилга озодликдан маҳрум этиш сўралган.
Азамат Нуратдиновга давлат айбловчиси 7 йил, Саидабулла Медетовга — 7 йил, Нурлан Найиповга — 7 йил, Пўлат Шамшетовга — 7 йил, Разбек Бекмуратовга — 8 йил, Султанбек Каиповга — 8 йил озодликдан маҳрум этиш жазоси тайинланишини суддан сўраган.
Пўлат Нурниязовни айблов томони 6 йилга, Сайипназар Калимовни — 7 йилга, Нурлан Султамуратовни — 5 йилга, Арислан Темирхановни — 7 йилга ва Амирбек Адилбековни — 7 йилга озодликдан маҳрум этиш сўралган.
Саламат Калилаев ва Бердах Генжебаевга айблов томони 3 йилдан озодликни чеклаш жазоси тайинланишини сўраган.
Суд мажлисида Қорақалпоғистон Республикасида юз берган ҳолат ва воқеаларни ўрганиш бўйича комиссия аъзолари иштирок этишмоқда. Олинган маълумотларга кўра, жараёнлар белгиланган талабларга мувофиқ олиб борилмоқда.
Комиссия аъзоларининг кўмаги билан суд жараёнларини “Америка овози” мультимедиа ахборот воситаси мухбир ва муҳаррири Навбаҳор Имомова ҳам кузатиб бормоқда.

It turned out that Dauletmurat Tadzhimuratov officially applied to Jokargy Kenes with a request to hold a rally against the relevant amendments to the Constitution. Based on his appeal, the rally was to take place on July 5.
At the court session, the testimonies of witnesses and defendants are studied, as well as video materials recorded during the days of demonstrations. In particular, the weapons used to pacify the population and their force of impact, as well as cases of warning the population before using weapons, are also being studied.
In court in this case, the prosecutor asked to sentence Tadzhimuratov to 18 years, Kallikhanova to 11 years, and athlete Azamat Turdanov to 8 years in prison.
The prosecutor also asked the court to sentence Akhmet Smetullaev to 9 years, Daolemurat Zhiemuratov to 9 years, Bakhtiyor Kadyrbergenov to 8 years, Bayram Seitniyazov to 7 years, Allabay Tokimbetov to 9 years, Kaharman Seitimov to 6 years in prison.
The public prosecutor asked the court to impose 7 years in prison for Azamat Nuratdinov, 7 years for Saidabullu Medetov, 7 years for Nurlan Nayipov, 7 years for Polat Shamshetov, 8 years for Razbek Bekmuratov and 8 years for Sultanbek Kaipov.
The prosecution asked to imprison Polat Nurniyazov for 6 years, Saiypnazar Kalimov for 7 years, Nurlan Sultamuratov for 5 years, Arislan Temirkhanov for 7 years, Amirbek Adilbekov for 7 years.
The prosecution asked for 3 years of restriction of freedom for Salamat Kalilaev and Berdakh Genzhebaev.
Members of the commission for studying the circumstances and events that occurred in the Republic of Karakalpakstan take part in the court session. According to the information received, the trial is being conducted in accordance with the established requirements.
With the support of members of the commission, Navbakhor Imomova, correspondent and editor of the Voice of America an international multimedia broadcaster, is following the trials.