Аниқланишича, Даулетмурат Тажимуратов Конституцияга киритилаётган тегишли ўзгартиришлар бўйича норозилик митингини ўтказиш бўйича Жўқорғи Кенгесига расман мурожаат қилган. Унинг мурожаатига асосан митинг 5 июль куни ўтказилиши керак бўлган.
Суд мажлисида гувоҳ ва айбланувчиларнинг кўрсатмалари ва намойишлар бўлиб ўтган кунларда тасвирга олинган видеоматериаллар таҳлил қилинмоқда. Хусусан, оммани тинчлантириш мақсадида ишлатилган қуроллар ва уларнинг таъсир кучи ҳамда қуролларни қўллашдан олдин омманинг огоҳлантирилганига оид ҳолатлар ҳам ўрганилмоқда.
Нукус воқелари бўйича судда прокурор Тажимуратовга 18 йил, Қаллихановага 11 йил, Спортчи Азамат Турдановга 8 йилга озодликдан маҳрум этиш жазоси тайинланишини сўради
Ахмет Сметуллаевни 8 йилга, Даўлетмурат Жиемуратовни — 9 йилга, Бахтиёр Қадирбергеновни — 8 йилга, Байрам Сейтниязовни — 7 йилга, Аллабай Токимбетовни — 9 йилга, Қаҳарман Сейтимовни — 6 йилга озодликдан маҳрум этиш сўралган.
Азамат Нуратдиновга давлат айбловчиси 7 йил, Саидабулла Медетовга — 7 йил, Нурлан Найиповга — 7 йил, Пўлат Шамшетовга — 7 йил, Разбек Бекмуратовга — 8 йил, Султанбек Каиповга — 8 йил озодликдан маҳрум этиш жазоси тайинланишини суддан сўраган.
Пўлат Нурниязовни айблов томони 6 йилга, Сайипназар Калимовни — 7 йилга, Нурлан Султамуратовни — 5 йилга, Арислан Темирхановни — 7 йилга ва Амирбек Адилбековни — 7 йилга озодликдан маҳрум этиш сўралган.
Саламат Калилаев ва Бердах Генжебаевга айблов томони 3 йилдан озодликни чеклаш жазоси тайинланишини сўраган.
Суд мажлисида Қорақалпоғистон Республикасида юз берган ҳолат ва воқеаларни ўрганиш бўйича комиссия аъзолари иштирок этишмоқда. Олинган маълумотларга кўра, жараёнлар белгиланган талабларга мувофиқ олиб борилмоқда.
Комиссия аъзоларининг кўмаги билан суд жараёнларини “Америка овози” мультимедиа ахборот воситаси мухбир ва муҳаррири Навбаҳор Имомова ҳам кузатиб бормоқда.

Выяснилось, что Даулетмурат Таджимуратов официально обратился в Жокаргы Кенес с просьбой провести митинг против соответствующих поправок в Конституцию. На основании его обращения митинг должен был состояться 5 июля.
На судебном заседании изучаются показания свидетелей и подсудимых, а также видеоматериалы, записанные в дни демонстраций. В частности, также изучается оружие, используемое для усмирения населения, и его сила воздействия, а также случаи предупреждения населения перед применением оружия.
В суде по данному делу прокурор просил приговорить Таджимуратова к 18 годам, Каллиханову к 11 годам, а спортсмена Азамата Турданова к 8 годам лишения свободы.
Также прокурор просил суд приговорить Ахмета Сметуллаева – к 9 годам, Даолетмурата Жиемуратова – к 9 годам, Бахтиёра Кадырбергенова – к 8 годам, Байрама Сейтниязова – к 7 годам, Аллабайа Токимбетова – к 9 годам, Кахарман Сейтимов – к 6 годам лишения свободы.
Государственный обвинитель просил суд назначить 7 лет лишения свободы Азамату Нуратдинову, 7 годам Сайдабуллу Медетову, 7 годам Нурлана Найипову, 7 годам Полата Шамшетову, 8 годам Разбеку Бекмуратову и 8 годам Султанбека Каипову.
Обвинение просило лишить свободы Полата Нурниязова на 6 лет, Сайыпназара Калимова на 7 лет, Нурлана Султамуратова на 5 лет, Арислана Темирханова на 7 лет, Амирбека Адилбекова на 7 лет.
Сторона обвинения просила для Саламата Калилаева и Бердаха Генжебаева 3 года ограничения свободы.
В судебном заседании принимают участие члены комиссии по изучению обстоятельств и событий, произошедших в Республике Каракалпакстан. По полученным данным, судебный процесс ведется в соответствии с установленными требованиями.
При поддержке членов комиссии за судебными процессами следит корреспондент и редактор мультимедийного СМИ "Голос Америки" Навбахор Имомова.