Мазкур учрашувда дастлаб Ўзбекистонда инсон ҳуқуқларини таъминлаш борасида амалга оширилаётган ислоҳотлар, хусусан Омбудсман институти фаолияти, унинг қонунчилик базаси ва ваколатлари тўғрисида ватандошларга маълумот берилди.
Ўтказилган учрашув давомида ҳамюртларимиз таълим олиш, тиббий ёрдам кўрсатиш, фуқароликни расмийлаштириш, тил курсларини ташкил этиш каби масалаларда мурожаат қилишди. Учрашувда фуқароларга кўмак кўрсатилиши таъкидланди ва ушбу масалаларнинг барчаси Олий Мажлиснин Инсон ҳуқуқлари буйича вакили (омбудсман) ҳамда Ўзбекистоннинг Туркиядаги элчихонаси томонидан белгиланган тартибда ўрганиб чиқилиши билдирилди.
Эслатиб ўтамиз, 2021 йилда Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) ҳамда Туркия Парламентининг бош Омбудсмани билан ўзаро ҳамкорлик меморандуми имзоланган. Ушбу ҳужжат доирасида Туркияда яшаётган Ўзбекистон Республикаси фуқаролари мурожаатларини кўриб чиқиш ва уларнинг муаммоли масалаларини бартараф этиш чораларини кўриш масалалари ҳам белгилаб олинган.

На этой встрече соотечественников впервые проинформировали о проводимых в Узбекистане реформах в части обеспечения прав человека, в частности, о деятельности института омбудсмана, его нормативно-правовой базе и полномочиях.
В ходе встречи наши соотечественники поднимали такие вопросы, как образование, медицинское обслуживание, оформление гражданства, организация языковых курсов. На встрече было подчеркнуто, что гражданам будет оказана помощь, и все эти вопросы будут рассмотрены Уполномоченным Олий Мажлиса по правам человека (омбудсманом) и посольством Узбекистана в Турции.
Напоминаем, что в 2021 году был подписан меморандум о сотрудничестве с Уполномоченным по правам человека (омбудсманом) Олий Мажлиса и Главным омбудсманом Парламента Турции. В рамках данного документа также определены вопросы рассмотрения обращений граждан Республики Узбекистан, проживающих в Турции, и принятия мер по разрешению их проблемных вопросов.