Инсон ҳуқуқлари ва эркинликларининг ишончли ҳимояси борасида ўзаро ҳамкорлик
Жорий йилнинг 23 февраль куни Самарқанд шаҳри “Silk Road Samarkand” мажмуаси Конгресс-марказида Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) институтига асос солинганлигининг 28 йиллиги муносабати билан “Инсон ҳуқуқлари ва эркинликларининг ишончли ҳимояси борасида ўзаро ҳамкорлик” мавзусида халқаро конференция ўтказилди.
Омбудсманнинг 28 йиллигига бағишланган тадбирни ташкил этишдан кўзланган асосий мақсад инсон ҳуқуқ ва эркинликларини таъминлашда хорижий давлатлар Омбудсманлари, миллий институтлари, ваколатли давлат органлари ва халқаро ташкилотлар билан ўзаро тажриба алмашиш ва чет давлатларида меҳнат қилаётган ҳамюртларимиз манфаатларини ҳимоя қилишда ҳамкорликни кучайтиришдан иборат.
Шунингдек, ёшлар, аёллар, ногиронлиги бўлган шахслар ҳамда жазони ижро этиш муассасаларида сақланаётган шахслар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва рағбатлантириш юзасидан мамлакатимизда олиб борилаётган кенг қамровли ислоҳотлар мазмун-моҳиятини халқаро ҳамжамиятга етказиш мақсад қилинган.
Конференция Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман), Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилотининг Ўзбекистондаги лойиҳалари мувофиқлаштирувчиси, АҚШ халқаро тараққиёт агентлигининг (USAID) ҳуқуқий ислоҳотлар дастури билан ҳамкорлигида ташкил этилди. Унда 20га яқин хорижий мамлакатларнинг инсон ҳуқуқ ва эркинликларини ҳимоя қилувчи ваколатли органлари ҳамда халқаро бирлашма вакиллари, жумладан, Португалия, Сербия, Венгрия, Туркия, Озарбайжон, Россия, Таиланд, Марокаш қироллиги, Қозоғистон, Тожикистон, Қирғизистон давлатлари Омбудсманлари ҳамда халқаро ташкилотлар ва дипломатик корпус вакиллари иштирок этишди. Шунингдек, тадбирда Олий Мажлис Сенати аъзолари ва Қонунчилик палатаси депутатлари, Конституциявий суд, Олий суд, Бош прокуратура, Ташқи ишлар вазирлиги, Ички ишлар вазирлиги, Адлия вазирлиги, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази ҳамда қатор давлат ташкилотлари вакиллари, Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) ҳузуридаги комиссия аъзолари, фуқаролик жамияти институти вакиллари ҳамда ОАВ иштирок этишди.
Омбудсман сўзи – бутун дунёда «инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилувчи» сифатида тушунилади. Омбудсманларнинг асосий вазифаси фуқаролар мурожаатлари таҳлилидан келиб чиқиб, жамиятда қандай муаммолар борлиги ҳақида ҳукуматни хабардор қилишдан иборат. Тегишли ташкилотлар эса Омбудсман тавсияларидан келиб чиқиб, тизимдаги камчиликларни  бартараф этиш орқали фаолият самарадорлигини оширади. Ҳозирги вақтда дунёнинг 180 га яқин мамлакатларида Омбудсман институтлари жорий этилган.
1995 йил 23 февралида Омбудсман институти МДҲ давлатлари орасидан Ўзбекистонда биринчилардан бўлиб жорий этилди. Ўтган давр мобайнида Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) кўплаб фуқароларнинг жумладан ҳаракатланиш эркинлиги чекланган ёпиқ муассасаларда сақланаётган шахсларнинг ҳуқуқ ва эркинликларини ҳимоя қилишда ўзининг муносиб ўрнига эга бўлди. Бир қанча хорижий мамлакатларнинг инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтлари билан ўзаро ҳамкорлик тўғрисида 20 дан ортиқ меморандумлар имзоланди. Халқаро Омбудсман институти, Европа Омбудсман институти, Осиё Омбудсманлар Ассоциацияси, Туркий тилли давлатлар ва Инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтлар Ассоциацияси ҳамда Евроосиё Омбудсманлари Альянси каби халқаро бирлашмаларнинг тўла қонли аъзосига айланди.
Қолаверса, 2022 йилдан Ўзбекистон Республикаси Президентининг тегишли Фармонига мувофиқ, Омбудсманнинг ҳудудларда доимий асосда ишловчи минтақавий вакиллари иш бошлади. Бу эса фуқаролар ҳимоясини тезлик билан таъминлаш, уларнинг марказга келиш вақтлари ва ҳаражатларини тежаш, мурожаатларни тезлик билан жойига чиқиб ўрганиш, мониторинг ташрифлари қамровини кенгайтириш имконини берди.
Халқаро конференция ўз ишини сессияларга бўлинган ҳолда олиб борди. Унда хотин-қизлар ва ёшлар, ногиронлиги бўлган шахслар ҳамда жазони ижро этиш муассасаларида сақланаётган шахслар ҳуқуқларини ҳимоя қилишнинг долзарб жиҳатлари ҳамда Омбудсманнинг давлат идоралари ҳамда фуқаролик жамияти вакиллари билан ўзаро ҳамкорлиги масалаларини муҳокама қилинди ва ўзаро тажриба алмашилди.
Илк сессияда халқаро тадбир иштирокчилари хотин-қизлар ҳамда ёшлар ҳуқуқларига риоя этилиши ва улар манфаатларини таъминлашдаги илғор тажрибалар билан танишишди.
Тадбирда қайд этилишича, инсоннинг ҳуқуқ ва эркинликларини амалга оширишда имкониятлар тенглигини таъминлаш ногиронлиги бўлган шахсларга етарли шароитлар яратиш долзарб масалалардан ҳисобланади. Омбудсман ўз фаолияти давомида имконияти чекланган шахслар томонидан юборилаётган мурожаатларга алоҳида эътибор қаратади. Мурожаатлар таҳлили асосида 2022 йилда Омбудсман ташаббуси билан жамоат жойларида ногиронлиги бўлган шахслар учун яратилган шароитлар ҳамда ногиронлиги туфайли эркин ҳаракатлана олмайдиган маҳкумларнинг (маҳбусларнинг) ҳуқуқлари таъминланиши бўйича республика бўйлаб мониторинг ўрганишлари олиб борилган ва аниқланган камчиликлар бўйича парламент ва тегишли давлат идораларига ахборот киритилган.
2022 йилда Омбудсман ва унинг ҳузуридаги Жамоатчилик гуруҳлари томонидан ҳаракатланиш эркинлиги чекланган шахслар сақланадиган жойларга 381 та (2020 йилда 76 та, 2021 йилда 177 та) мониторинг ташрифлари амалга оширилди. Уларда 6,0 мингдан ортиқ маҳкум (маҳбус) билан жамоавий ва 1657 нафар маҳкум (маҳбус) билан якка тартибда суҳбатлар ўтказилган. Ушбу мониторингларда жамоатчилик вакиллари ва ОАВ иштирок этишган.
Тадбир доирасида Венгрия ва Сербия давлатлари Омбудсманлари билан Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) ўртасида икки томонлама ҳамкорлик меморандумлари имзоланди.

Взаимодействие и сотрудничество в области надёжной защиты прав и свобод человека
23 февраля текущего года состоялась международная конференция на тему «Взаимодействие и сотрудничество в области надёжной защиты прав и свобод человека» в связи с 28-летием создания института Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (омбудсмана) в конгресс-центре комплекса «Шелковый путь Самарканд» в городе Самарканд.
Основной целью проведения мероприятия, посвященного 28-летию Омбудсмана, является обмен опытом с Омбудсменами зарубежных стран, национальных учреждений, компетентных государственных органов и международных организаций в обеспечении прав и свобод человека, укрепление сотрудничества в области защиты интересов наших соотечественников, трудящихся в зарубежных странах.
Конференция была организована Уполномоченным Олий Мажлиса по правам человека (омбудсманом) в сотрудничестве с координатором проектов организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ) в Узбекистане, программой правовой реформы агентства США по международному развитию (USAID). В конференции приняли участие представители национальных правозащитных учреждений, международных объединений и дипломатического корпуса около 20 зарубежных стран, в том числе омбудсманы Португалии, Сербии, Венгрии, Турции, Азербайджана, России, Таиланда, Королевства Марокко, Казахстана, Таджикистана, Кыргызстана. На мероприятии также присутствовали члены Сената ОлийМажлиса и депутаты Законодательной палаты, представители Конституционного суда, Верховного суда, Генеральной прокуратуры, Министерства иностранных дел, Министерства внутренних дел, Министерства юстиции, Национального центра Республики Узбекистан по правам человека и ряда государственных организаций, члены комиссии при УполномоченномОлийМажлиса по правам человека (омбудсмана), представители институтовгражданского общества, а также СМИ.
Слово омбудсман - понимается во всем мире как «защитник прав человека». Основная задача омбудсменов - исходя из анализа обращений граждан информировать правительство о том, какие проблемы существуют в обществе в сфере прав человека.А соответствующие организации, следуя рекомендациям омбудсмана, повышают эффективность своей деятельности за счет устранения недостатков в системе. В настоящее время институты омбудсмана введены почти в 180 странах мира.
23 февраля 1995 года в Узбекистане одним из первых среди стран СНГ был введен институт омбудсмана. За истекший период Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (омбудсман) занял достойное место в защите прав и свобод граждан, в том числе содержащихся в закрытых учреждениях с ограничением свободы передвижения. Подписано более 20 меморандумов о сотрудничестве с национальными правозащитными учреждениями ряда зарубежных стран. Омбудсман стал полноправным членом таких международных объединений, как Международный институт омбудсмана, Европейский институт омбудсмана, Ассоциация омбудсменов Азии, Ассоциация тюркоязычных стран и национальных институтов по правам человека, Евразийских альянс омбудсменов.
Кроме того, с 2022 года согласно соответствующему Указу Президента Республики Узбекистан начали свою деятельность на постоянной основе региональные представители Омбудсмана. Это позволило оперативно обеспечить защиту граждан, сэкономить время и затраты на их приезд в центр, оперативно изучить обращения на месте, увеличить количество мониторинговых посещений.
Международная конференция была разделена на сессии. Обсуждены актуальные аспекты защиты прав женщин и молодежи, лиц с инвалидностью и лиц, содержащихся в учреждениях исполнения наказаний, а также вопросы взаимного сотрудничества Омбудсмена с государственными органами и представителями гражданского общества.
В первой сессии участники международного мероприятия ознакомились с лучшими практиками соблюдения прав женщин, молодежи и обеспечения их интересов.
На мероприятии отмечалось, что обеспечение равных возможностей в реализации прав и свобод человека, создание достаточных условий для лиц с инвалидностью является одним из актуальных вопросов. В ходе своей деятельности Омбудсман уделяет особое внимание обращениям лиц с ограниченными возможностями. На основании анализа обращений в 2022 году по инициативе Уполномоченного по республике проведены мониторинговые изучения условий, созданных для лиц с инвалидностью в общественных местах и ​​обеспечения прав заключенных (осужденных), которые не могут свободно передвигаться в связи с их инвалидностью, а в парламент и соответствующие государственные органы была представлена ​​информация о выявленных недостатках.
В 2022 году Омбудсманом и подведомственными ему общественными группами было совершено 381 (в 2020 году – 76, в 2021 году – 177) мониторинговых посещений мест содержания лиц с ограниченной свободой передвижения. Ими были проведены коллективные  и индивидуальныебеседы с более 6000 осужденными (заключенными) и 1657 осужденными (заключенными). В этих мониторинговых визитах участвовали представители общественности и СМИ.
В рамках мероприятия были подписаны меморандумы о двустороннем сотрудничестве между омбудсменами Венгрии, Сербии и Уполномоченным Олий Мажлиса по правам человека (омбудсманом).