Инсон ҳуқуқлари ва эркинликларининг ишончли ҳимояси борасида ўзаро ҳамкорлик
Жорий йилнинг 23 февраль куни Самарқанд шаҳри “Silk Road Samarkand” мажмуаси Конгресс-марказида Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) институтига асос солинганлигининг 28 йиллиги муносабати билан “Инсон ҳуқуқлари ва эркинликларининг ишончли ҳимояси борасида ўзаро ҳамкорлик” мавзусида халқаро конференция ўтказилди.
Омбудсманнинг 28 йиллигига бағишланган тадбирни ташкил этишдан кўзланган асосий мақсад инсон ҳуқуқ ва эркинликларини таъминлашда хорижий давлатлар Омбудсманлари, миллий институтлари, ваколатли давлат органлари ва халқаро ташкилотлар билан ўзаро тажриба алмашиш ва чет давлатларида меҳнат қилаётган ҳамюртларимиз манфаатларини ҳимоя қилишда ҳамкорликни кучайтиришдан иборат.
Шунингдек, ёшлар, аёллар, ногиронлиги бўлган шахслар ҳамда жазони ижро этиш муассасаларида сақланаётган шахслар ҳуқуқларини ҳимоя қилиш ва рағбатлантириш юзасидан мамлакатимизда олиб борилаётган кенг қамровли ислоҳотлар мазмун-моҳиятини халқаро ҳамжамиятга етказиш мақсад қилинган.
Конференция Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман), Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилотининг Ўзбекистондаги лойиҳалари мувофиқлаштирувчиси, АҚШ халқаро тараққиёт агентлигининг (USAID) ҳуқуқий ислоҳотлар дастури билан ҳамкорлигида ташкил этилди. Унда 20га яқин хорижий мамлакатларнинг инсон ҳуқуқ ва эркинликларини ҳимоя қилувчи ваколатли органлари ҳамда халқаро бирлашма вакиллари, жумладан, Португалия, Сербия, Венгрия, Туркия, Озарбайжон, Россия, Таиланд, Марокаш қироллиги, Қозоғистон, Тожикистон, Қирғизистон давлатлари Омбудсманлари ҳамда халқаро ташкилотлар ва дипломатик корпус вакиллари иштирок этишди. Шунингдек, тадбирда Олий Мажлис Сенати аъзолари ва Қонунчилик палатаси депутатлари, Конституциявий суд, Олий суд, Бош прокуратура, Ташқи ишлар вазирлиги, Ички ишлар вазирлиги, Адлия вазирлиги, Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикаси Миллий маркази ҳамда қатор давлат ташкилотлари вакиллари, Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) ҳузуридаги комиссия аъзолари, фуқаролик жамияти институти вакиллари ҳамда ОАВ иштирок этишди.
Омбудсман сўзи – бутун дунёда «инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилувчи» сифатида тушунилади. Омбудсманларнинг асосий вазифаси фуқаролар мурожаатлари таҳлилидан келиб чиқиб, жамиятда қандай муаммолар борлиги ҳақида ҳукуматни хабардор қилишдан иборат. Тегишли ташкилотлар эса Омбудсман тавсияларидан келиб чиқиб, тизимдаги камчиликларни  бартараф этиш орқали фаолият самарадорлигини оширади. Ҳозирги вақтда дунёнинг 180 га яқин мамлакатларида Омбудсман институтлари жорий этилган.
1995 йил 23 февралида Омбудсман институти МДҲ давлатлари орасидан Ўзбекистонда биринчилардан бўлиб жорий этилди. Ўтган давр мобайнида Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) кўплаб фуқароларнинг жумладан ҳаракатланиш эркинлиги чекланган ёпиқ муассасаларда сақланаётган шахсларнинг ҳуқуқ ва эркинликларини ҳимоя қилишда ўзининг муносиб ўрнига эга бўлди. Бир қанча хорижий мамлакатларнинг инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтлари билан ўзаро ҳамкорлик тўғрисида 20 дан ортиқ меморандумлар имзоланди. Халқаро Омбудсман институти, Европа Омбудсман институти, Осиё Омбудсманлар Ассоциацияси, Туркий тилли давлатлар ва Инсон ҳуқуқлари бўйича миллий институтлар Ассоциацияси ҳамда Евроосиё Омбудсманлари Альянси каби халқаро бирлашмаларнинг тўла қонли аъзосига айланди.
Қолаверса, 2022 йилдан Ўзбекистон Республикаси Президентининг тегишли Фармонига мувофиқ, Омбудсманнинг ҳудудларда доимий асосда ишловчи минтақавий вакиллари иш бошлади. Бу эса фуқаролар ҳимоясини тезлик билан таъминлаш, уларнинг марказга келиш вақтлари ва ҳаражатларини тежаш, мурожаатларни тезлик билан жойига чиқиб ўрганиш, мониторинг ташрифлари қамровини кенгайтириш имконини берди.
Халқаро конференция ўз ишини сессияларга бўлинган ҳолда олиб борди. Унда хотин-қизлар ва ёшлар, ногиронлиги бўлган шахслар ҳамда жазони ижро этиш муассасаларида сақланаётган шахслар ҳуқуқларини ҳимоя қилишнинг долзарб жиҳатлари ҳамда Омбудсманнинг давлат идоралари ҳамда фуқаролик жамияти вакиллари билан ўзаро ҳамкорлиги масалаларини муҳокама қилинди ва ўзаро тажриба алмашилди.
Илк сессияда халқаро тадбир иштирокчилари хотин-қизлар ҳамда ёшлар ҳуқуқларига риоя этилиши ва улар манфаатларини таъминлашдаги илғор тажрибалар билан танишишди.
Тадбирда қайд этилишича, инсоннинг ҳуқуқ ва эркинликларини амалга оширишда имкониятлар тенглигини таъминлаш ногиронлиги бўлган шахсларга етарли шароитлар яратиш долзарб масалалардан ҳисобланади. Омбудсман ўз фаолияти давомида имконияти чекланган шахслар томонидан юборилаётган мурожаатларга алоҳида эътибор қаратади. Мурожаатлар таҳлили асосида 2022 йилда Омбудсман ташаббуси билан жамоат жойларида ногиронлиги бўлган шахслар учун яратилган шароитлар ҳамда ногиронлиги туфайли эркин ҳаракатлана олмайдиган маҳкумларнинг (маҳбусларнинг) ҳуқуқлари таъминланиши бўйича республика бўйлаб мониторинг ўрганишлари олиб борилган ва аниқланган камчиликлар бўйича парламент ва тегишли давлат идораларига ахборот киритилган.
2022 йилда Омбудсман ва унинг ҳузуридаги Жамоатчилик гуруҳлари томонидан ҳаракатланиш эркинлиги чекланган шахслар сақланадиган жойларга 381 та (2020 йилда 76 та, 2021 йилда 177 та) мониторинг ташрифлари амалга оширилди. Уларда 6,0 мингдан ортиқ маҳкум (маҳбус) билан жамоавий ва 1657 нафар маҳкум (маҳбус) билан якка тартибда суҳбатлар ўтказилган. Ушбу мониторингларда жамоатчилик вакиллари ва ОАВ иштирок этишган.
Тадбир доирасида Венгрия ва Сербия давлатлари Омбудсманлари билан Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) ўртасида икки томонлама ҳамкорлик меморандумлари имзоланди.

The main purpose of the event dedicated to the 28th anniversary of the Ombudsman is to exchange experience with the Ombudsmen of foreign countries, national institutions, competent state bodies and international organizations in ensuring human rights and freedoms, strengthening cooperation in protecting the interests of our compatriots working in foreign countries.
The conference was organized by the Authorized Person for Human Rights of the Oliy Majlis (Ombudsman) in collaboration with OSCE Project Coordinator in Uzbekistan, USAID Legal Reform Program. The conference was attended by representatives of national human rights institutions, international associations and the diplomatic corps of about 20 foreign countries, including the ombudsmen of Portugal, Serbia, Hungary, Turkey, Azerbaijan, Russia, Thailand, the Kingdom of Morocco, Kazakhstan, Tajikistan, Kyrgyzstan. The event was also attended by members of the Senate of the Oliy Majlis and deputies of the Legislative Chamber, representatives of the Constitutional Court, the Supreme Court, the Prosecutor General's Office, the Ministry of Foreign Affairs, the Ministry of Internal Affairs, the Ministry of Justice, the National Center of the Republic of Uzbekistan for Human Rights and a number of state organizations, members of the commission under the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (ombudsman), representatives of civil society institutions, as well as the media.
The word ombudsman is understood all over the world as a "defender of human rights". The main task of the ombudsmen is to inform the government about the problems that exist in society in the field of human rights, based on the analysis of citizens' appeals. The relevant organizations, following the recommendations of the Ombudsman, increase the efficiency of their activities by eliminating shortcomings in the system. At present, ombudsman institutions have been introduced in almost 180 countries of the world.
On February 23, 1995, the Ombudsman institution was introduced in Uzbekistan as one of the first among the CIS countries. Over the past period, the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (ombudsman) has taken a worthy place in protecting the rights and freedoms of citizens, including those held in closed institutions with limited freedom of movement. More than 20 memorandums of cooperation have been signed with national human rights institutions in a number of foreign countries. The Ombudsman has become amember of such international associations as the International Ombudsman Institute, the European Ombudsman Institute, the Asian Ombudsman Association, the Association of Turkic Speaking Countries and National Human Rights Institutions, and the Eurasian Ombudsman Alliance.
In addition, since 2022, in accordance with the relevant Decree of the President of the Republic of Uzbekistan, regional representatives of the Ombudsman have begun their activities on an ongoing basis. This made it possible to quickly ensure the protection of citizens, save time and costs for their arrival at the center, promptly study applications on the spot, and increase the number of monitoring visits.
The international conference was divided into sessions. Topical aspects of protecting the rights of women and youth, persons with disabilities and persons held in penitentiary institutions, as well as issues of mutual cooperation of the Ombudsman with state bodies and representatives of civil society were discussed.
In the first session, the participants of the international event got acquainted with the best practices for respecting the rights of women, youth and ensuring their interests.
It was noted that ensuring equal opportunities in the exercise of human rights and freedoms, creating sufficient conditions for persons with disabilities is one of the topical issues. In the course of its activities, the Ombudsman pays special attention to the appeals of persons with disabilities. Based on the analysis of appeals, in 2022, at the initiative of the Authorized Person monitoring studies of the conditions created for persons with disabilities in public places and ensuring the rights of prisoners (convicts) who cannot move freely due to their disability were studied, parliament and relevant state authorities were provided with information on the identified shortcomings.
In 2022, the Ombudsman and public groups made 381 (in 2020 - 76, in 2021 - 177) monitoring visits to places of detention of persons with limited freedom of movement. They conducted collective and individual interviews with more than 6,000 convicts (prisoners) and 1,657 convicts (prisoners),respectively. Representatives of the public and the media participated in these monitoring visitsas well.
As part of the event, memorandums on bilateral cooperation were signed between the Ombudsmen of Hungary, Serbia and the Authorized Personof the OliyMajlisfor Human Rights (ombudsman).