Омбудсман БМТнинг Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари билан учрашди
Хабарингиз бор, 2023 йилнинг 13 март куни  Бирлашган Миллатлар Ташкилотининг Инсон ҳуқуқлари бўйича Олий комиссари Фолькер Тюрк бошчилигидаги делегация аъзолари Ўзбекистонга ташриф буюришган эди.
Шу куни делегация аъзолари Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) Феруза Эшматова билан ҳам учрашишди.
Учрашувда меҳмонлар Омбудсман институтининг асосий фаолият йўналишлари, жумладан мурожаатлар билан ишлаш, фуқаролик жамияти институтлари билан ҳамкорлик, ҳаракатланиш эркинлиги чекланган ёпиқ муассасаларга амалга оширилаётган мониторинг ташрифлари, халқаро ҳамкорлик ҳамда жамоатчилик билан алоқалар бўйича фаолияти билан таништирилди. Хусусан, Омбудсман БМТнинг тегишли Қўмиталарига халқаро Конвенциялар ижроси бўйича муқобил маърузалар киритиб бориши ва 2023 йилда мазкур йўналишдаги ишлар янада кучайтирилиши таъкидланди.
Шунингдек, Ф.Эшматова Конституциявий ислоҳотларга тўхталар экан, лойиҳада Омбудсманга қонунчилик ташаббуси ҳуқуқининг берилиши назарда тутилгани, бу эса фуқаролар мурожаатларини ўрганиш давомида қонун ҳужжатларида аниқланган бўшлиқларни тўлдиришга хизмат қилишини қайд этди.
Ўзаро мулоқот давомида Ўзбекистон ҳамда БМТ ва унинг тузилмалари ўртасида инсон ҳуқуқларини таъминлаш соҳасидаги ҳамкорликни янада мустаҳкамлаш масалалари муҳокама этилди.

Омбудсмен встретился с Верховным комиссаром ООН по правам человека
Как известно, 13 марта 2023 года Узбекистан посетили члены делегации во главе с Верховным комиссаром ООН по правам человека Фолькером Тюрком.
В этот же день члены делегации также встретились с Уполномоченным Олий Мажлиса по правам человека (омбудсманом) Ферузой Эшматовой.
На встрече гости были ознакомлены с основными направлениями деятельности Института омбудсмана, включая работу с обращениями, сотрудничество с институтами гражданского общества, мониторинговые посещения закрытых учреждений с ограниченной свободой передвижения, международное сотрудничество и деятельность по связям с общественностью. В частности, было отмечено, что Омбудсмен будет представляет альтернативные доклады о выполнении международных конвенций в соответствующие комитеты ООН и что работа в этом направлении будет дополнительно усилена в 2023 году.
Также Ф.Эшматова, касаясь конституционных реформ, отметила, что проект предусматривает наделение Омбудсмана правом законодательной инициативы, что послужит восполнению пробелов, выявленных в законодательстве в ходе изучения обращений граждан.
В ходе диалога обсуждены вопросы дальнейшего укрепления сотрудничества Узбекистана с ООН и ее структурами в сфере защиты прав человека.