Нукусдаги тартибсизликлар бўйича судланган 44 нафар шахсларнинг оила аъзолари томонидан юборилган мурожаат ижобий ҳал этилди
Аввал хабар берганимиздек, Мустақил комиссияга 22 ва 39 нафар шахсларнинг оила аъзолари ва яқинлари судланганлар билан қўшимча қисқа муддатли учрашувларни ташкил этишда амалий ёрдам сўраб мурожаат қилишган эди.
Нукусдаги тартибсизликлар бўйича Бухоро вилоятида бўлиб ўтган суд жараёнларида жами 61 нафар судланган бўлса, улардан 16 нафари суд залидан озод қилинган, бир нафари эса вафот этган эди.
44 нафар судланганларнинг яқинлари томонидан юборилган мазкур мурожаат Қорақалпоғистон Республикасида юз берган ҳолат ва воқеаларни ўрганиш бўйича комиссия аъзолари томонидан ўрганиб чиқилди ва мурожаатни ижобий ҳал этиш бўйича Олий судга илтимоснома киритилди. Инсонпарварлик тамойиллари асосида илтимоснома қаноатлантирилди.
Шундан сўнг, Бухоро вилоятидаги тергов ҳибсхонасида сақланаётган  судланганларнинг оила аъзолари билан учрашувларини ташкиллаштириш, йўл харажатларини қоплаш масаласида Жўқорғи Кенесга ҳамда қисқа муддатли учрашувлар учун керакли шароитларни ҳозирлаш бўйича Ички ишлар вазирлиги Жазони ижро этиш департаменти тергов ҳибсхонасига  мурожаат қилинди.
Натижада 2023 йилнинг 30 март куни 39 нафар тергов ҳибсхонада сақланаётган судланган шахсларнинг 77 нафар оила аъзолари ва яқинлари билан қисқа муддатли учрашувлари ташкил этилди. Қолган 5 нафар судланган шахсларнинг яқинлари учрашувларда иштирок этмаслигини билдирган.

Всего в ходе судебных процессов, прошедших в Бухарской области по делу о беспорядках в Нукусе, был осужден 61 человек, 16 из них были освобождены из зала суда, один человек погиб.
Данное обращение, направленное родственниками 44 осужденных, было изучено членами Комиссии по независимому расследованию обстоятельств и событий, произошедших в Республике Каракалпакстан, и в Верховный Суд было направлено ходатайство о положительном разрешении обращения. На основе принципа гуманизма ходатайство было удовлетворено.
После этого Комиссия обратилась в Жокаргы Кенес Республики Каракалпакстан по организации встреч с членами семей осужденных, содержащихся в следственном изоляторе Бухарской области и для покрытия командировочных расходов, а также в следственный изолятор Департамента исполнения наказаний Министерства внутренних дел подготовить необходимые условия для краткосрочных встреч.
В результате 30 марта 2023 года были организованы краткосрочные встречи с 77 членами семей и родственниками 39 осужденных, содержащихся в следственных изоляторах. Родственники остальных 5 осужденных заявили, что не будут участвовать во встречах.