Омбудсман Туркия Буюк Миллат Мажлиси (Парламент) Аёллар ва эркаклар учун тенг имкониятлар қўмитаси раиси билан учрашди
2023 йилнинг 8 июль куни Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) Феруза Эшматова Туркия Буюк Миллат Мажлиси (Парламент) Аёллар ва эркаклар учун тенг имкониятлар қўмитаси раиси Чигдем Эрдоган Атабек билан учрашди.
Муддатидан илгари ўтказилаётган Ўзбекистон Президенти сайлови жараёнини кузатиш мақсадида мамлакатимизга ташриф буюрган меҳмонга сўнгги йилларда инсон ҳуқуқ ва эркинликларини ҳимоя қилиш, гендер тенглигини таъминлаш борасида олиб борилаётган ислоҳотлар ҳақида маълумот берилди. Хусусан жорий йилнинг 30 апрель куни Ўзбекистон тарихида биринчи марта референдум асосида олий ҳуқуқий ҳужжат - Янги Конституция қабул қилинганлиги, унда инсон ҳуқуқлари тамойиллари энг олий қадрият даражасига кўтарилганлиги, ушбу ҳужжат гендер тенглиги ҳамда хотин-қизлар ҳуқуқларини таъминланишига оид қатор янги нормалар билан бойитилганига урғу берилди.
Қолаверса, Янги Конституциянинг қабул қилинишида Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) томонидан инсон ҳуқуқ ва манфаатларининг таъминланиши бўйича берган таклифларининг аксарияти қабул қилинганлиги муҳим аҳамиятига эга экани таъкидланди.
Шунингдек, суҳбат давомида, Омбудсман институтининг фуқаролар мурожаатлари билан ишлаш, қийноқларнинг олдини олиш бўйича ҳаракатланиш эркинлиги чекланган ёпиқ муассасаларга амалга оширилаётган мониторинг ташрифлари ва фуқаролик жамияти институтлари ҳамда нодавлат нотижорат ташкилотлари вакиллари билан йўлга қўйилган ҳамкорлик ҳақида ўзаро фикр алмашилди.
Туркия Буюк Миллат Мажлиси (Парламент) Аёллар ва эркаклар учун тенг имкониятлар қўмитаси раиси мамлакатимизда олиб борилаётган кенг қамровли ислоҳотларни, жумладан гендер тенглигини таъминлаш борасидаги қадамларни юқори баҳолади. Айниқса Ўзбекистон ва Туркия Республикалари Президентлари ўртасидаги дўстона муносабатлар икки давлат ўртасидаги барча соҳалардаги ҳамкорликнинг мустаҳкамланишига замин яратаётганини айтиб ўтди.
Шунингдек, меҳмон Омбудсман фаолияти жуда кенг қамровли экани, айниқса, Ўзбекистон Республикаси Конституциясида Омбудсман институти қонунчилик таклифларини қонунчилик ташаббуси тартибида Парламент Қуйи палатасига киритишга хақли экани белгилаб қўйилгани Омбудсман ваколатлари кенгайиб бораётганидан далолат эканини қайд этди.

The Ombudsman met with the Chairman of the Committee on Equal Opportunities for Women and Men of the Grand National Assembly (Parliament) of Turkey
On July 8, 2023, Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) Feruza Eshmatova met with the Chairman of the Committee on Equal Opportunities for Women and Men of the Turkish Grand National Assembly (Parliament) Chigdem Erdogan Atabek.
The guest, who visited our country to observe the process of early presidential elections in Uzbekistan, was informed about the reforms carried out in recent years to protect human rights and freedoms and ensure gender equality. In particular, it was emphasized that on April 30 this year, for the first time in the history of Uzbekistan, on the basis of a referendum, the highest legal document, the New Constitution, was adopted, in which the principles of human rights were raised to the highest value and this document was enriched with a number of new norms related to gender equality and ensuring women's rights.
In addition, it was noted that most of the proposals of the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) to ensure human rights and interests were accepted when the New Constitution was adopted.
Also during the conversation, an exchange of views took place on the work of the Ombudsman Institute with citizens' appeals, monitoring visits to closed institutions with limited freedom of movement to prevent torture, cooperation with representatives of civil society institutions and non-governmental non-profit organizations.
The Chairman of the Committee on Equal Opportunities for Women and Men of the Turkish Grand National Assembly (Parliament) highly appreciated the comprehensive reforms being carried out in our country, including steps to ensure gender equality. She said that the friendly relations between the Presidents of the Republics of Uzbekistan and Turkey lay the foundation for strengthening cooperation in all areas between the two countries.
The guest also noted that the activities of the Ombudsman are very extensive, especially since the Constitution of the Republic of Uzbekistan stipulates that the institution of the Ombudsman has the right to make legislative proposals to the lower house of parliament as a legislative initiative, which is a sign of expanding the powers of the Ombudsman.