Омбудсман Навоийдаги жазони ижро этиш колониясидаги маҳкумдан мурожаат олди
Жорий йилнинг 9 сентябрь куни Омбудсман, унинг ходимлари ва Жамоатчилик гуруҳлари ҳамда Олий Мажлиснинг Қонунчилик палатаси депутатлари томонидан Навоий вилоятидаги 11-сон Жазони ижро этиш колониясига амалга оширилган мониторинг ташрифи чоғида ушбу колонияда жазо муддатини ўтаётган маҳкум Даулетмурат Тажимуратов билан қонунчиликда белгиланган тартибда учрашилиб, суҳбатлашилди.
Суҳбат давомида Д.Тажимуратовнинг маълум қилишича, колонияда озиқ-овқат таъминоти, тиббий хизмат кўрсатиш ва бадиий адабиётлар билан таъминлаш ҳолатлари ижобий томонга ўзгариб бормоқда. Шунингдек, у ўзига нисбатан қийноқ ёки тазйиқ ўтказиш ҳолатлари қўлланилмаётганлигини маълум қилди ҳамда унинг ташқи кўринишида ҳам мазкур ҳолатларнинг белгилари аниқланмади.
Суҳбат якунида Д.Тажимуратов Омбудсман номига ўзига нисбатан чиқарилган суд ҳукмидан норозилиги ҳақида ва айрим ҳуқуқлари таъминланиши масаласи юзасидан ёзма равишда мурожаат тақдим этди. Унинг ушбу мурожаати Омбудсман томонидан назоратга олинган ҳолда Омбудсман ходимлари томонидан ўрганилиб, амалдаги қонунларга асосан кўриб чиқишлик учун Бош прокуратурага Омбудсманнинг назорат хати билан юборилди.
Колония раҳбарияти билан ўтказилган суҳбатларга ва амалга оширилган ўрганишларга кўра, Д.Тажимуратов қонунчиликда белгиланган тартибда жазо муддатини ўтамоқда. Унинг Жиноят ижроия кодексида белгиланган ҳуқуқлари таъминламоқда ва ушбу Кодексда белгиланган мажбуриятлар татбиқ этилмоқда. Алоҳида чекловлар ўрнатилмаган ёки имтиёзлар тақдим этилмаган.

The Commissioner for Human Rights (Ombudsman) received a complaint from a convict from Navoi prison
On September 9 this year, during a monitoring visit to penal colony No. 11 in Navoi region, the Ombudsman, his office, public groups and deputies of the Legislative Chamber of Oliy Majlis met and talked with convict Dauletmurat Tadjimuratov.
During the conversation, D. Tadzhimuratov said that the conditions of food supply, medical care and literature in the colony were improving in a positive direction. He also stated that he was not tortured or harassed. There were also no signs of abuse in his appearance.
Following the conversation, D. Tadzhimuratov submitted a written appeal on behalf of the Ombudsman about his dissatisfaction with the court decision and issues of ensuring his rights and legitimate interests. His appeal was reviewed by the Ombudsman, studied by the Ombudsman’s office and sent to the Prosecutor General’s Office with the Ombudsman’s control letter for consideration in accordance with current legislation.
According to the conversations with the colony's management and the conducted studies, D.Tajimuratov is serving his sentence in accordance with the law. It ensures its rights defined in the Criminal Executive Code and implements the obligations defined in this Code. No special restrictions or benefits are provided.