ЕХҲТ Демократик институтлар ва инсон ҳуқуқлари бўйича бюроси аъзоларидан иборат делегация аъзолари Нукус шаҳрида бўлишди
2023 йилнинг 12 ноябрь куни Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилотининг (ЕХҲТ) Демократик институтлар ва инсон ҳуқуқлари бўйича бюроси (ДИИҲБ) директори Маттео Мекаччи бошчилигидаги делегация аъзолари Ўзбекистонга ташрифи давомида Қорақалпоғистон Республикасининг Нукус шаҳрида ҳам бўлишди. Ташриф чоғида Омбудсманнинг Қорақалпоғистон Республикасидаги минтақавий вакили идорасига ҳам ташриф буюришди.
Таъкидлаш лозимки, Давлат раҳбарининг 2021 йил 10 сентябрдаги “Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) фаолиятини такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Фармони билан Омбудсманнинг ҳудудлардаги минтақавий вакиллари доимий асосда ишлайдиган бўлди ва уларнинг асосий вазифалари белгиланди.
Омбудсманнинг Қорақалпоғистон Республикасидаги минтақавий вакили меҳмонларни ўз фаолияти билан таништириб, уларнинг барча саволларига жавоб берди.

Члены делегации Бюро по демократическим институтам и правам человека ОБСЕ посетили город Нукус
12 ноября 2023 года в ходе визита в Республику Узбекистанa члены делегации во главе с директором Бюро по демократическим институтам и правам человека (БДИПЧ) Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе (ОБСЕ)Маттео Мекаччи посетили город Нукус. В ходе визита они также посетили офис регионального представителя Омбудсмaна в Республике Каракалпакстан.
Следует отметить, что Указом Главы государства от 10 сентября, 2021 года «О мерах по совершенствованию деятельности Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (омбудсмана) Республики Узбекистан» на постоянной основе начали свою работу региональные представители Омбудсмaна в регионахи были определены их основные задачи.
Региональный представитель Омбудсмaна в Республике Каракалпакстан ознакомил гостей со своей деятельностью и ответил на все интересующие их вопросы.