ЕХҲТ Демократик институтлар ва инсон ҳуқуқлари бўйича бюроси аъзоларидан иборат делегация аъзолари Нукус шаҳрида бўлишди
2023 йилнинг 12 ноябрь куни Европада хавфсизлик ва ҳамкорлик ташкилотининг (ЕХҲТ) Демократик институтлар ва инсон ҳуқуқлари бўйича бюроси (ДИИҲБ) директори Маттео Мекаччи бошчилигидаги делегация аъзолари Ўзбекистонга ташрифи давомида Қорақалпоғистон Республикасининг Нукус шаҳрида ҳам бўлишди. Ташриф чоғида Омбудсманнинг Қорақалпоғистон Республикасидаги минтақавий вакили идорасига ҳам ташриф буюришди.
Таъкидлаш лозимки, Давлат раҳбарининг 2021 йил 10 сентябрдаги “Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) фаолиятини такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Фармони билан Омбудсманнинг ҳудудлардаги минтақавий вакиллари доимий асосда ишлайдиган бўлди ва уларнинг асосий вазифалари белгиланди.
Омбудсманнинг Қорақалпоғистон Республикасидаги минтақавий вакили меҳмонларни ўз фаолияти билан таништириб, уларнинг барча саволларига жавоб берди.

Members of the delegation of the Office for Democratic Institutions and Human Rights of the OSCE visited Nukus
On 12 November 2023, within their visit to Uzbekistan, members of a delegation led by Matteo Mecacci, Director of the Office for Democratic Institutions and Human Rights (ODIHR) of the Organization for Security and Cooperation in Europe (OSCE)visited Nukus. During the trip, they also went to see the office of the Regional Representative of the Ombudsman in the Republic of Karakalpakstan.
It should be noted that, by theDecree of the President of the Republic of Uzbekistan as of 10 September, 2021 “On measures to improve the work of the Authorized Person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman)”, regional representatives of the Ombudsman began to work on a permanent basis across the regions and their main tasks were defined.
The Regional Representative of the Ombudsman in the Republic of Karakalpakstaninformed the guests about his activities and responded to all their questions.