Уй-жойга тўлов қилиб, ҳам уйсиз ҳам пулсиз қолган фуқаро мурожаати ижобий ҳал этилди
Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман)нинг Хоразм вилоятидаги минтақавий вакилига фуқаро Р.П.  уй-жой сотиб олиш бўйича тузилган шартнома шартлари бажарилмагани бўйича мурожаат қилди.
Мурожаатчининг сўзларига кўра, 3 йил аввал Урганчдаги қурилиш МЧЖ билан кўп қаватли уйлардан хонадон сотиб олиш бўйича шартнома тузган ва 75 млн сўм тўлаган.
Шартнома шартларига кўра, қурувчи объектни 2023 йил 6 январга қадар эгасига топширилиши керак бўлган уй ҳозирга қадар қуриб битказилмаган. Фуқаро Р.П. МЧЖ директорига шартномани бекор қилиш ва тўлаган пулларини қайтаришини сўраб бир неча марта мурожаат қилишига қарамай натижа бўлмаган.
Ушбу мурожаатга илова қилинган ҳужжатлар ўрганилиб, МЧЖ эгасига шартнома шартларининг қўпол равишда бузилгани ва унинг ҳуқуқий оқибатлари ҳамда мурожаатчининг ижтимоий ҳимоя муҳтож эканлиги тушунтирилди.
Иш судгача етиб бормай мурожаатчининг қурувчига тўлаган 75 млн сўм пули қисқа муддатда тўлиқ қайтариб берилди.

Положительно рассмотрено заявления гражданина, оставшегося без жилья и без денег после оплаты за жильё
К региональному представителю Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (омбудсмана) в Хорезмской области обратился гражданин Р.П с заявлением о неисполнении условий договора о купле-продаже.
По словам заявителя, 3 года назад он заключил договор со строительной компанией в Ургенче на приобретение квартир в многоквартирных домах и выплатил 75 млн сумов.
По условиям договора дом, который застройщик должен был передать собственнику до 6 января 2023 года, еще не достроен. Несмотря на неоднократные обращения гражданина Р.П. к директору строительной компании с просьбой расторгнуть договор и возвратить выплаченные деньги, положительных результатов не наблюдалось.
Изучены прилагаемые документы по данному делу, владельцу ООО разъяснены грубые нарушения условий договора и его правовые последствия, а также отмечено о необходимости обеспечения социальной защиты заявителя.
Без доведения до суда 75 млн сумов, выплаченных заявителем застройщику, были полностью возвращены заявителю в кратчайшие сроки.