Уй-жойга тўлов қилиб, ҳам уйсиз ҳам пулсиз қолган фуқаро мурожаати ижобий ҳал этилди
Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман)нинг Хоразм вилоятидаги минтақавий вакилига фуқаро Р.П.  уй-жой сотиб олиш бўйича тузилган шартнома шартлари бажарилмагани бўйича мурожаат қилди.
Мурожаатчининг сўзларига кўра, 3 йил аввал Урганчдаги қурилиш МЧЖ билан кўп қаватли уйлардан хонадон сотиб олиш бўйича шартнома тузган ва 75 млн сўм тўлаган.
Шартнома шартларига кўра, қурувчи объектни 2023 йил 6 январга қадар эгасига топширилиши керак бўлган уй ҳозирга қадар қуриб битказилмаган. Фуқаро Р.П. МЧЖ директорига шартномани бекор қилиш ва тўлаган пулларини қайтаришини сўраб бир неча марта мурожаат қилишига қарамай натижа бўлмаган.
Ушбу мурожаатга илова қилинган ҳужжатлар ўрганилиб, МЧЖ эгасига шартнома шартларининг қўпол равишда бузилгани ва унинг ҳуқуқий оқибатлари ҳамда мурожаатчининг ижтимоий ҳимоя муҳтож эканлиги тушунтирилди.
Иш судгача етиб бормай мурожаатчининг қурувчига тўлаган 75 млн сўм пули қисқа муддатда тўлиқ қайтариб берилди.

The application of a citizen who was left without housing and without money after paying for housing was positively considered
Citizen R.P. appealed to the regional representative of the Authorized person of the Oliy Majlis for Human Rights (Ombudsman) in the Khorezm region with a complaint about the non-fulfilment of the terms of a housing sale and purchase agreement.
According to the applicant, 3 years ago he had concluded a contract with a construction company in Urgench for the purchase of apartment buildings and paid 75 million soum.
Under the terms of the contract, the house, which the developer was supposed to hand over to the owner by January 6, 2023, has not yet been completed. Despite repeated appeals of citizen R.P. to the director of the construction company with a request to terminate the contract and return the money paid, there were no positive results.
The attached documents on the case were studied, the owner of the LLC was explained to the gross violations of the terms of the contract and its legal consequences, and it was noted about the need to ensure social protection of the applicant.
Without bringing the case to court, 75 million soums paid by the applicant to the developer were fully returned to the applicant as soon as possible.