Навоийда ўз жонига қасд қилган маҳкум ҳақидаги хабарлар ўрганилмоқда
ОАВда Навоий вилоятининг Навоий шаҳрида 25 декабр куни соат 14:40ларда 11-сонли жазони ижро этиш колониясида жазо муддатини ўтаётган маҳкум ўз жонига қасд қилгани ҳақида хабарлар тарқалди. Унда маҳкум чойшабдан сиртмоқ ясаб, камера деразасига ўрнатилган темир панжарага ўзини осиши оқибатида вафот этгани қайд этилган.
Мазкур ҳолат Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (Омбудсман) томонидан назоратга олиниб, ишга тааллуқли маълумотлар сўраб олинди.
Аниқланишича, 24 ёшли маҳкум Самарқанд вилояти Тойлоқ тумани судининг 2021 йил 10 ноябрдаги ҳукмига кура, Жиноят кодексининг 97-моддаси 1-қисми (қасддан одам ўлдириш) ва 60-моддаси (бир неча ҳукм юзасидан жазо тайинлаш) билан 14 йил 6 ой муддатга озодликдан маҳрум этилган.
Омбудсманга тақдим қилинган маълумотларга кўра, марҳум Ф.Қ. муқаддам руҳиятнинг ўзгариши билан боғлиқ бошқа касалликларга мойиллиги бўлган маҳкумлар рўйхатида турган. Маҳкум Ф.Қ. жазо муддатини ўташи давомида 23-сон маҳкумларга мўлжалланган ихтисослаштирилган касалхонанинг психиатрия бўлимида 2 маротаба даволанган.
Марҳумнинг оила аъзолари унинг жазо муддатини ўташи давомида қисқа ва узоқ муддатли учрашувга келишмагани, фақатгина маҳкум Ф.Қ. улар билан 6 маротаба телефон орқали суҳбатлашгани аниқланди.
Шунингдек, марҳумнинг ноодатий хатти-ҳаракатлари сабабли муассасадаги бошқа маҳкумлар у билан бир камерада ўтиришни истамаганлиги сабабли маҳкум Ф.Қ. 2023 йил 24 декабрь кунидан буён алоҳида сақланган.
Ҳозирда ҳолат юзасидан махсус прокуратура томонидан суриштирув ишлари олиб бормоқда.
Омбудсман юқорида қайд этилган хабарлар юзасидан текширув ҳар томонлама, тўлиқ ва қонуний ўтказилишини назорат қилади.

Расследуюся сообщения о самоубийстве осужденного в Навои
СМИ сообщили, что 25 декабря в 14:40 в Навоийской области в городе Навои исправительной колонии №11 покончил жизнь самоубийством осужденный, отбывающий наказание. Было зафиксировано, что заключенный сделал петлю из простыни и повесился на железной решетке окна камеры.
Эта ситуация была взята на контроль Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмана), также была запрошена информация, касающаяся данного дела.
Выяснилось, что 24-летний заключенный был приговорен к 14 годам и 6 месяцам лишения свободы по решению Тойлокского районного суда Самаркандской области 10 ноября 2021 года в соответствии 1 частью, 97 статьи (умышленное убийство) и статье 60 (назначение наказании по нескольким приговорам) Уголовного кодекса.
Согласно информации, представленной Oмбудсману, осужденный Ф.К. ранее состоял в списке лиц со склонностью к психическим расстройствам. Осужденный Ф.К. за время отбывания наказания 2 раза проходил лечение в психиатрическом отделении специализированной больницы для осужденных № 23.
Члены семьи покойного за время отбывания назначенного наказания не приходили на краткосрочные и долгосрочные встречи, только осужденный Ф.К. 6 раз общался с ними по телефону.
Также, из-за странного поведения покойного, другие заключенные в учреждении не хотели сидеть с ним в одной камере, заключенный Ф.К. содержался отдельно с 24 декабря 2023 года.