Омбудсман ижтимоий тармоқларда тарқалган “Турмада қийноқлар” номли видео мурожаатга муносабат билдирди
2024 йил 21 февраль куни ижтимоий тармоқларда “Бухоро вилояти Отбозор турмасида маҳбусларга нисбатан қийноқлар амал қилади” мазмунида видеохабар эълон қилинди. Унда турмада маҳкумларнинг сочлари тақир калга олиниши, уларга "тефаль" ва нос киритилмаслиги, кўникма марказлари ва тинтувга оид норозиликлар билдирилган.
Ўрганиш жараёнида видео хабарда Бухоро шаҳридаги 4-сон Тергов ҳибсхонаси (ТҲ) ҳақида сўз боргани аниқланди. Мурожаат зудлик билан Омбудсман назоратига олиниб, унинг вилоятдаги минтақавий вакили томонидан жойига бориб ўрганилди.
Мониторинг давомида, ҳибсхонада сақланаётган маҳбуслар билан учрашилиб, хабарда келтирилган ҳолатлар юзасидан сўралганда, улар қайнатилган сув сўралган заҳотиёқ берилаётганлиги, сочлари эса фақат машинкада енгиллаштирилган ҳолда олиниши, ҳар ҳафта ювинишга етарли вақт берилаётганлиги, посилка ва бандероллар ҳамда йўқловлар орқали тамаки маҳсулотлари олаётганликларини билдиришди.
Маҳбуслар билан суҳбат давомида Омбудсман минтақавий вакилига қийноқ ҳолати бўйича мурожаатлар келиб тушмади.
“Жиноят ишини юритиш чоғида қамоқда сақлаш тўғрисида”ги Қонуннинг 26-моддасига кўра, ушлаб турилганлар ва қамоққа олинганларга қонунчиликда белгиланган санитария, гигиена ҳамда ёнғин хавфсизлиги талабларига жавоб берадиган маиший шароитлар яратилади.
ТҲда хавфсизлик нуқтаи назаридан тергов ҳибсхонасида сақланаётган шахслар учун яқин қариндошлари томонидан электрон чойнак берилиши тақиқланган. Мониторингда ҳибсхона маъмурияти томонидан ТҲда сақланаётган шахсларни доимий равишда қайнатилган сув ва иссиқ чой билан таъминлаш мақсадида сув қайнаткич ўрнатилгани аниқланди.
Қайд этиш лозимки, “нос” тамаки маҳсулоти расмий рўйхатдан ўтказилмаганлиги, маҳсулот нимадан иборатлиги номаълум бўлганлиги сабабли, “нос” тамаки маҳсулотлари тергов ҳибсхонада сақланаётган шахсларга берилишига ҳибсхона раҳбарияти томонидан чеклов қўйилгани аниқланди.
Маълумот учун: ТҲда сақланаётган шахсларни шахсий тинтувдан ўтказиш ИИВнинг 2012 йил 29 декабрдаги “Ўзбекистон Республикаси ИИВ тергов ҳибсхоналари ички тартиб қоидаларини тасдиқлаш тўғрисида”ги буйруғининг 36-бандига мувофиқ амалга оширилади.
Тергов ҳибсхонасига олиб келинган шахсларни 10 кун давомида кўникма марказига жойлаштириш ҳолатига аниқлик киритиш бўйича Ички ишлар вазирлигига Омбудсман назорат хати киритилди.
Таъкидлаш жоиз, Омбудсман минтақавий вакили 2024 йилнинг январь ва февраль ойларида ушбу ҳибсхонага жами 5 маротаба мониторинг ташрифини амалга оширган ва “Омбудсман қути”ларидаги мурожаатларни қабул қилган.
2023 йил якунларига кўра, Омбудсман ва унинг ҳузуридаги Жамоатчилик гуруҳлари томонидан ҳаракатланиш эркинлиги чекланган шахслар сақланадиган жойларга 603 маротаба мониторинг ташрифи амалга оширилган.

В ходе изучения установлено, что в видеообращении говорилось о следственном изоляторе (СИЗО) № 4, а не о тюрьме, которая находится в Бухаре. Обращение было незамедлительно взято Омбудсманом на контроль и изучено его региональным представителем в Бухарской области.
Во время мониторинга осуществлены встречи с заключенными, находящимися под стражей, которые при беседе по данному факту сообщили, что кипяченая вода при надобности предоставляется сразу, стрижка производится непринужденно на машинке, еженедельно дается достаточное время для мытья, табачные изделия получают через посылки и бандероли.
В ходе беседы с заключенными к региональному представителю Омбудсмана обращений по факту пыток не поступило.
Согласно статье 26 Закона ”О содержании под стражей при производстве по уголовному делу", задержанным и заключенным создаются бытовые условия, отвечающие установленным законодательством требованиям санитарии, гигиены и пожарной безопасности.
С точки зрения безопасности для лиц, находящимся под стражей в СИЗО, запрещено близким родственникам передавать электронный чайник. В ходе мониторинга было установлено, что администрацией СИЗО лицам, содержащимся под стражей, установлен водонагреватель для постоянного обеспечения кипяченой воды и горячего чая.
Следует отметить, что в связи с тем, что табачная продукция “насвай" официально не зарегистрирована и неизвестен состав данного продукта, руководством тюрьмы наложено ограничение на получение лицами, содержащимся под стражей, этого табачного изделия.
Для информации: личный обыск лиц, содержащихся в СИЗО, проводится в соответствии с пунктом 36 приказа МВД от 29 декабря 2012 года “Об утверждении Правил внутреннего распорядка СИЗО МВД Республики Узбекистан”.
По факту помещения на 10 дней в центр навыков лиц, доставленных в СИЗО, Омбудсманом в целях уточнения направлен запрос в МВД.
Необходимо отметить, что региональный представитель Омбудсмана в январе и феврале 2024 года совершил в данное место содержания под стражей 5 мониторинговых посещений, в ходе которого получены из “Ящиков Омбудсмана” обращения.
По итогам 2023 года Омбудсманои и его Общественными группами совершено 603 мониторинговых визита в места содержания лиц с ограниченной свободой передвижения.