Қорақалпоғистон Республикасини комплекс ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш ва аҳоли бандлигини таъминлаш чора-тадбирлари сенаторлар назоратида
Жорий йил 28 февраль куни бўлиб ўтган Сенатнинг Оролбўйи минтақасини ривожлантириш масалалари ва экология қўмитаси навбатдаги мажлисида бир қатор муҳим масалалар кўриб чиқилди.
Дастлаб Қорақалпоғистон Республикасини комплекс ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш ва аҳоли бандлигини таъминлаш чора-тадбирлари ижроси устидан парламент назоратини олиб бориш масаласи муҳокама қилинди.
Таъкидланганидек, Қорақалпоғистонда аҳоли бандлигини таъминлаш, қулай агробизнес муҳитини яратиш, инсон капиталини ривожлантириш, ижтимоий ҳимоя тизимини такомиллаштириш бўйича кенг қамровли лойиҳалар амалга оширилаётганлиги қайд этилди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2024 йил 9 февралдаги “Қорақалпоғистон Республикасини комплекс ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш ва аҳоли бандлигини таъминлашнинг қўшимча чора-тадбирлари тўғрисида”ги қарори билан ҳудудда жорий йилда 120 мингдан ортиқ аҳолининг доимий, мавсумий ва вақтинчалик ишларда бандлигини таъминлаш, қиймати 6,5 трлн сўмлик 421 та инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш кўзда тутилган.
Шунингдек, аҳолини бизнесга жалб қилиш, йўл бўйи инфратузилмасини ривожлантириш мақсадида ер участкаларини аукцион савдоларига чиқариш, аҳолини касбга тайёрлаш, қайта тайёрлаш, норуда фойдали қазилма конлари ва участкаларидан фойдаланиш ҳуқуқини аукцион савдоларига чиқариш бўйича манзилли дастурлар тасдиқланди.
Қўмита мажлисида биохилмахилликни асраш, муҳофаза этиладиган табиий ҳудудларнинг ҳимоя қилиш борасида амалга оширилаётган ишлари ҳам кўриб чиқилди.
Таъкидланганидек, амалга оширилган ишлар натижасида республикада муҳофаза этиладиган табиий ҳудудлар умумий майдони 6,321 млн гектарга етказилиб, мамлакат ҳудудининг 14,08 фоизини ташкил этмоқда.
Сенаторлар томонидан келгусида биохилмахилликни асраш, шунингдек, муҳофаза этиладиган табиий ҳимоя қилишни янги босқичга олиб чиқиш, атроф муҳитни муҳофаза қилиш ва умуман экологик вазиятни яхшилашда жамоатчилик иштироки фаоллигини ошириш, соҳада жамоатчилик назоратини кучайтириш юзасидан тегишли таклиф ва тавсиялар берилди.
Мазкур масала муҳокамаси якунида Қорақалпоғистон Республикасини комплекс ижтимоий-иқтисодий ривожлантириш ва аҳоли бандлигини таъминлаш чора-тадбирлари ижроси устидан парламент назоратини амалга оширишнинг асосий йўналишлари белгилаб олинди.
Шунингдек, Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакилининг (омбудсман) 2023 йилдаги фаолияти тўғрисидаги ҳисоботи таҳлил қилинди.
2023 йилда Омбудсманга келиб тушган мурожаатлар 18622 тани ташкил этиб, 316 таси экологик ҳуқуқ мурожаатларни ташкил этган.
Таъкидланганидек, бугунги кунда экология ва атроф муҳитни муҳофаза қилиш ҳамда табиий ресурслардан оқилона ва самарали фойдаланиш давлат сиёсатининг муҳим йўналишларидан бирига айланди.
Экологик ҳуқуқ ва эркинликларини таъминлаш йўналишидаги 316 та мурожаатнинг 128 таси назоратга олиниб, ўрганиб чиқилган.
Мурожаатларнинг 137 таси шаҳарсозлик норма ва қоидалар бузилиши, 89 таси санитария-эпидемиология қоидаларига риоя этмаслик, 85 таси тоза атроф муҳитга бўлган ҳуқуқ, 5 таси экологик ҳуқуқларни суд орқали ҳимоя қилиши билан боғлиқдир.
Жумладан, Тошкент шаҳридан келиб тушган 75 та мурожаатнинг 57 таси шаҳарсозлик норма ва қоидаларининг бузилиши, 10 таси тоза атроф муҳитга бўлган ҳуқуқнинг таъминланмаганлиги, 8 таси санитария-эпидемиология қоидаларига риоя этилмаслик ҳолатларига тўғри келган.
Наманган вилояти Наманган шаҳри Давлатобод туманида яшовчи фуқароларнинг мурожаатида “Наманган-Истиқлол Боғи” МЧЖга тегишли бўлган “Темир-бетон ишлаб чиқариш” корхонаси атроф муҳитга ва фуқаролар соғлиғига зарар етказаётганлиги, Наманган туманлараро иқтисодий судининг 2022 йил 3 ноябрда МЧЖ фаолиятини тўхтатиш бўйича қарори бўлса-да, корхона фаолиятини 2023 йилнинг куз ойларигача давом эттириб келганлиги қайд этилган.
Мурожаат Омбудсман томонидан ўрганилганда “Темир-бетон ишлаб чиқариш” корхонасига экологик экспертиза хулосаси берилмаганлиги аниқланган.
Ушбу масала Сенатининг Оролбўйи минтақасини ривожлантириш масалалари ва экология қўмитаси ҳамкорликда ҳар томонлама ўрганилган ҳамда ечимини топган.

На контроле сенаторов меры по обеспечению комплексного социально-экономического развития и занятости населения Республики Каракалпакстан
На очередном заседании Комитета Сената по вопросам развития региона Приаралья и экологии, состоявшемся 28 февраля этого года, рассмотрен ряд важных вопросов.
Сначала обсуждался вопрос осуществления парламентского контроля за выполнением мер по комплексному социально-экономическому развитию и обеспечению занятости населения Республики Каракалпакстан.
Отмечалось, что в Каракалпакстане реализуются масштабные проекты по обеспечению занятости населения, созданию благоприятной среды для агробизнеса, развитию человеческого капитала, совершенствованию системы социальной защиты.
Постановлением Президента Республики Узбекистан от 9 февраля 2024 года «О дополнительных мерах по комплексному социально-экономическому развитию и обеспечению занятости населения Республики Каракалпакстан» предусмотрено обеспечение занятости на постоянных, сезонных и временных работах более 120 тысяч жителей региона в текущем году, реализация 421 инвестиционного проекта стоимостью 6,5 трлн сумов.
Также утверждены адресные программы по выставлению земельных участков на аукцион, профессиональной подготовке, переподготовке населения, выставлению на аукционные торги права пользования месторождениями и участками нерудных полезных ископаемых в целях привлечения населения к бизнесу, развития придорожной инфраструктуры.
На заседании Комитета также рассмотрена работа по сохранению биоразнообразия, охране охраняемых природных территорий.
Отмечалось, что в результате проведенных работ общая площадь охраняемых природных территорий республики увеличилась до 6,321 млн га, что составляет 14,08% территории страны.
Сенаторы внесли соответствующие предложения и рекомендации по дальнейшему сохранению биоразнообразия, а также по выведению на новый уровень работы по охране природной среды, повышению активности участия общественности в охране окружающей среды и улучшении экологической ситуации в целом, усилению общественного контроля в сфере.
По итогам обсуждения определены основные направления осуществления парламентского контроля за выполнением мер по комплексному социально-экономическому развитию и обеспечению занятости населения Республики Каракалпакстан.
Также проанализирован отчет о деятельности Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (омбудсмана) в 2023 году.
В 2023 году количество обращений к Омбудсману составило 18 622, экологического права касались 316 обращений.
Как уже отмечалось, сегодня экология и охрана окружающей среды, а также рациональное и эффективное использование природных ресурсов стали одними из важнейших направлений государственной политики.
Взяты на контроль и изучены 128 из 316 обращений, направленных на обеспечение экологических прав и свобод человека.
137 обращений касаются нарушения градостроительных норм и правил, 89 – несоблюдения санитарно-эпидемиологических правил, 85 – права на чистую окружающую среду, 5 – судебной защиты экологических прав.
В частности, 57 из 75 обращений, поступивших из города Ташкента, касались нарушений градостроительных норм и правил, 10 – необеспечения права на чистую окружающую среду, 8 – несоблюдения санитарно-эпидемиологических правил.
В обращении граждан, проживающих в Давлетабадском районе города Наманган Наманганской области, отмечалось, что предприятие «Темир-бетон ишлаб чикариш», принадлежащее ООО «Наманган-Истиклол Боги», наносит вред окружающей среде и здоровью граждан, предприятие продолжало работать до осени 2023 года хотя принято решение Наманганского межрайонного экономического суда о прекращении деятельности ООО 3 ноября 2022 года.
При изучении обращения Омбудсманом установлено, что предприятию «Темир-бетон ишлаб чикариш» не выдавалось заключение экологической экспертизы.
Данный вопрос был всесторонне изучен и решен совместно Комитетом Сената по вопросам развития региона Приаралья и экологии.