Сурхондарё, Хоразм ва Тошкент вилоятларининг чекка ҳудудларида яшовчи фуқаролар мурожаатлари ўрганилди
Ҳозирда Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (Омбудсман) топшириғига асосан унинг ҳудудлардаги минтақавий вакиллари томонидан республикамизнинг чекка ҳудудларида яшовчи фуқаролар билан учрашилиб, улар мурожаатларини тизимли равишда ўрганишга алоҳида эътибор қаратилмоқда. Шу нуқатаи назардан, “Омбудсман мактаби” лойиҳаси доирасида маҳаллалар кесимида мунтазам равишда сайёр қабуллар ташкил этилмоқда.
Омбудсманнинг ҳудудлардаги минтақавий вакиллари томонидан фуқаролар учун навбатдаги сайёр қабуллар Хоразм вилоятининг Ҳазорасп туманида, Сурхондарё вилоятининг Сариосиё туманида ҳамда Тошкент вилоятининг Чиноз ва Оққўрғон туманларида ўтказилди.
Мазкур қабулларда минтақавий вакиллар томонидан 30 нафарга яқин фуқаролардан уй-жой, коммунал хизмат, ишга жойлашиш, соғлиқни сақлаш ва таълим соҳасига оид мурожаатлар қабул қилинди.
Омбудсманга юборилаётган мурожаатлар мунтазам равишда ҳудудлар кесимида таҳлил қилиниб, аҳолининг ҳуқуқий хабардорлигини ошириш зарурати бўлган ва ҳудуд учун долзарб бўлган масалалар танлаб олинади. Мазкур масалалар асосида тегишли давлат ташкилотлари ва идоралари вакиллари жалб этилган ҳолда “Омбудсман мактаби” тадбирлари ташкил этилади.
Сайёр қабуллардан сўнг, Хоразм вилоятининг Ҳазорасп туманидаги “Бўстон”, Сурхондарё вилоятининг Сариосиё туманидаги “Кончилар” ва Тошкент вилоятининг Чиноз туманидаги “Бирлик” ҳамда  Оққўрғон туманидаги “Толовул”, ”Уста Нормат”, “ХонободМФЙ ҳудудларида  фуқароларнинг ҳуқуқий билимларини оширишга қаратилган “Омбудсман мактаби” тадбирлари ҳам ташкил этилди.
Жами 300 нафардан ортиқ фуқаролар қамраб олинган тадбирларда дастлаб “Ўзбекистон – 2030” стратегиясининг мазмун-моҳияти ва  аҳамиятига тўхталди. Шунингдек, фуқароларнинг аҳолига сифатли ижтимоий хизмат ва ёрдам кўрсатиш борасидаги имконият ҳамда  имтиёзлар, ёшлар бандлигини таъминлаш, уларни ишга жойлаштириш ҳамда замонавий касб-ҳунар ва тадбиркорликка жалб қилиш борасида аҳоли хабардорлиги оширилди.

Citizens' Complaints from Remote Areas of Khorezm, Surkhandarya, and Tashkent Regions Studied
At present, regional representatives of the Ombudsman, have been mandated by Authorised person for Human Rights of the Oliy Majlis (Ombudsman) to conduct meetings with citizens living in remote areas of the republic, paying special attention to systematically investigating their complaints. In this regard, within the framework of the "Ombudsman Maktabi" project, regular field receptions are organized at the mahalla level.
Recent field receptions of citizens were conducted by regional representatives of the Ombudsman in Hazorasp district of Khorezm region, Sariosiyo district of Surkhandarya region and in Chinaz and Akkurgan districts of Tashkent region. During these receptions, almost 30 complaints from citizens related to spheres of housing, utilities, employment, healthcare, and education were received by regional representatives.
The complaints addressed to the Ombudsman are regularly analyzed in territories, and several vital issues in areas which require an increase in legal awareness among the population are selected in this field. Based on these issues, "Ombudsman Maktabi" events are organized with the involvement of representatives of relevant state organizations and agencies.
After receptions of citizens, "Ombudsman Maktabi" events were organized to rise citizens' legal knowledge in the "Bustan" SGTM of Hazorasp district, Khorezm region, "Konchilar" of Sariosiyo district, Surkhandarya region, "Birlik" of Chinaz district, and "Tolovul", "Usta Normat", "Khanabad" of Akkurgan district, Tashkent region.
During the events, which covered attendance of more than 300 citizens, the content and significance of the "Uzbekistan 2030" strategy were initially discussed. Citizens' awareness of the opportunities and benefits of providing quality of social services and assistance to the population in the frame of ensuring youth with appropriate jobs, and engagement in modern professions and entrepreneurship, was also elevated.