Мурожаатда қайд этилишича, фуқаро Т.Р.га тегишли бўлган ер майдони 7 сотихни ташкил этиб, у кўчанинг ташқи томонига 1 хонали уй қурган. Ушбу уйга 2021 йилдан буён кадастр ҳужжатларини расмийлаштира олмаган. Унинг ёзишича, кадастр бўлимларига қилган мурожаатлари ижобий ҳал этилмаган.
Мурожаат Омбудсман назоратига олиниб, ҳолат унинг Андижон вилоятидаги минтақавий вакили томонидан тегишли давлат ташкилотларидан ишчи гуруҳ тузилган ҳолда жойига чиқиб ўрганилди.
Ўрганишлар давомида мурожаатчи уйи жойлашган ер майдонидан катта кучланишдаги симлар ўтгани, ер майдонидан фақатгина экин экиб фойдаланишга рухсат берилгани ва кадастр ҳужжатлари расмийлаштириш мумкин эмаслиги аниқланди.
Натижада фуқаро T.Р.гa унинг уйига яқин ва ҳозирда фойдаланилмаётган ҳудуднинг маълум қисмини қонуний йўл билан сотиб олиб, уй-жой қуриш юзасидан тавсиялар берилди.
Эслатиб ўтамиз, Омбудсман фуқароларнинг давлат органлари ва ташкилотлари ходимлари устидан келиб тушган мурожаатларини ўз ваколатлари ва қонунчилик доирасида кўриб чиқади.

В обращении отмечается, что земельный участок, принадлежащий гражданке Т.Р., составляет 7 соток. На внешней стороне улицы она построила однокомнатный дом. С 2021 года кадастровые документы на этот дом оформить не удалось. Она также указала, что её обращения в кадастровые департаменты не получили положительного решения.
Обращение было взято на контроль Омбудсманом и изучено на месте его региональным представителем в Андижанской области, которая создала рабочую группу из представителей соответствующих государственных организаций.
В ходе изучений было установлено, что через земельный участок, где расположен дом заявительницы, проходят провода высокого напряжения. Земельный участок предназначен только для сельскохозяйственных посевов, поэтому кадастровая документация не может быть оформлена.
В результате, гражданке Т.Р. были предложены рекомендации по законному приобретению определённой части территории для строительства жилья.
Напомним, что Омбудсман рассматривает обращения граждан в отношении работников государственных органов и организаций в пределах своей компетенции и законодательства.