Ҳолат Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман)нинг Сирдарёдаги минтақавий вакили томонидан жойига бориб ўрганилди.
Аниқланишича, аёлни мазах қилган ходималар ушбу муассасага аутсорсинг асосида хизмат кўрсатадиган тадбиркорлик субъектида ишлаган. Улар муассаса ҳудудида эркин сайр қилиб юрган Я.С.ни шифокор, ҳамшира ва кичик тиббий ходимлар (энага) рухсатисиз ошхона биносига олиб кириб, руҳий ҳолатини била туриб мазах қилишган. Мазкур олинган видео тасвир ошхонада ишловчи ходимларнинг телеграм группасига ташлаган.
С.Я.да ақли заифликнинг оғир даражаси сабабли хулқ атвор бузилиши билан кечувчи руҳий ҳолат тез-тез кузатилади. (Яъни доимий равишда яқин қариндошларини эслаб уйимга жўнатинг ёки чақириб беринг деб йиғлаш ҳолатлари юзага келади.)
2024 йил 17 май куни Сирдарё “Мурувват” ногиронлиги бўлган шахслар учун аёллар интернат уйи раҳбари Сирдарё тумани Ички ишлар бўлимига мурожаат қилиб, Х.М. ва Ш.О.ларнинг хатти-ҳаракатига Ўзбекистон Республикасининг “Ногиронлиги бўлган шахсларнинг ҳуқуқлари тўғрисидаги” Қонунинг 3 ва 4-моддалари юзасидан қонуний чора кўришлик бўйича мурожаат қилган.
Маълум қилинишича, ходималар билан тузилган меҳнат шартномаси бекор қилинган ва улар вазифасидан озод қилинган.
Ҳозирги кунда Сирдарё тумани ИИБ томонидан ҳолат юзасидан суриштирув ишларини олиб бормоқда.
Омбудсман минтақавий вакили С.Я. ва унинг шифокори билан суҳбатлашганда кайфияти ва руҳий ҳолати яхши экани маълум бўлди.
Эслатиб ўтамиз, инсон шаъни ва қадр-қиммати олий қадрият. Ҳеч кимни уни топташга ва поймол қилишга ҳаққи йўқ!

Ситуацию изучил на месте региональный представитель Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (омбудсмана) в Сырдарье.
Выяснилось, что сотрудники, которые издевались над женщиной, работали на хозяйствующем субъекте, который обслуживал это учреждение на аутсорсинговой основе. С.Я., которая свободно гуляла по территории учреждения, без разрешения врача, медсестры и младшего медицинского персонала (няни) была доставлена в здание кухни и сознательно издевались над ее психическим состоянием. Это видео было передано в телеграм-группу сотрудников, работающих на кухне.
С.Я. часто наблюдается психическое расстройство, вызванное тяжелой степенью умственной отсталости. (То есть постоянно возникают ситуации, когда она плачет, чтобы отправили ее домой или приехали к ней её близкие родственники.)
17 мая 2024 года руководитель Сырдарьинского дома-интерната для лиц с инвалидностью «Мурувват» обратился в отдел внутренних дел Сырдарьинского района с просьбой о принятии законных мер по статьям 3 и 4 Закона Республики Узбекистан «О правах лиц с инвалидностью» в отношении действий Х.М. и Ш.А.
Сообщается, что трудовой договор с работниками был расторгнут, и они были освобождены от своих обязанностей. В настоящее время УВД Сырдарьинского района проводит расследование по данному факту.
В беседе с региональным представителем Омбудсмана С.Я. и ее врачом выяснилось, что данное время у них хорошее настроение и психическое состояние.
Следует отметить, что человеческая честь и достоинство - это высшая ценность. Никто не имеет права топтать и оскорблять его!