Таъкидлаш лозимки, “Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) тўғрисида”ги Қонуни 1997 йил 24 апрелда қабул қилинган. Шундан сўнг, 2004 ва 2017 йилларда янада такомиллаштирилган.
Маълумки, Янги Ўзбекистонда инсон ҳуқуқлари ва эркинликларига эътибор мутлақо янги босқичга кўтарилди. Мазкур ислоҳотларга ҳамоҳанг тарзда Омбудсман институтининг фаолият йўналишлари ҳам такомиллашиб бормоқда.
Маълумки, ўтган йиллар мобайнида Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) фаолиятини янада такомиллаштиришга қаратилган қатор муҳим ҳужжатлар қабул қилинди. Хусусан, 2021 йилнинг 26 июнида қабул қилинган “Қийноққа солиш ҳолатларини аниқлаш ва уларнинг олдини олиш тизимини такомиллаштиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги Ўзбекистон Республикаси Президентининг Қарори билан Омбудсман ҳузурида Жамоатчилик гуруҳларини тузиш ва уларга ёпиқ муассасаларда қийноққа солишнинг олдини олиш бўйича мониторинг ташрифларини мунтазам равишда амалга ошириш вазифаси юклатилди.
Ўзбекистон Республикаси Президентининг 2021 йил 10 сентябрдаги Фармонига мувофиқ 2022 йилдан Омбудсманнинг ҳудудлардаги минтақавий вакиллари доимий асосда фаолият юрита бошлади, мурожаатлар билан ишлаш тизими рақамлаштирилиб, фуқароларга қўшимча имкониятлар яратилди. Конституция асосида Омбудсманга қонунчилик таклифларини қонунчилик ташаббуси тартибида парламент қуйи палатасига киритиш ҳуқуқи берилди.
Ўз-ўзидан ушбу ислоҳотлар “Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (Омбудсман) тўғрисида”ги қонунни, юқоридаги ҳужжатлар асосида янада такомиллаштириш заруратини юзага келтирди.
Қонунчилик палатасининг бир гуруҳ депутатлари томонидан қонунчилик ташаббуси ҳуқуқи асосида ишлаб чиқилган қонун лойиҳаси 9 боб, 56 моддадан иборат. Қонун лойиҳаси билан Омбудсманнинг институционал асосларини мустаҳкамлаш мақсадида халқаро тажрибани ўрганган ҳолда унда Омбудсман ўз олдида турган вазифаларини монеликсиз ва самарали амалга ошириши учун қўшимча кафолатлар белгиланмоқда.

Закон «Об Уполномоченном Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (Омбудсмане)» был первоначально принят 24 апреля 1997 года, с последующими улучшениями в 2004 и 2017 годах. В новом Узбекистане внимание к правам и свободам человека значительно возросло, что потребовало совершенствования направлений деятельности института Омбудсмана.
В последние годы было принято несколько важных документов, направленных на улучшение работы Омбудсмана. В частности, Постановлением Президента Республики Узбекистан «О дополнительных мерах по совершенствованию системы выявления и предупреждения случаев пыток» от 26 июня 2021 года на Омбудсмана была возложена обязанность по созданию общественных групп и проведению регулярных мониторинговых посещений для предупреждения пыток в закрытых учреждениях.
Согласно Указу Президента Республики Узбекистан от 10 сентября 2021 года, региональные представители Омбудсмана начали работать на постоянной основе с 2022 года, система работы с обращениями была оцифрована, что предоставило гражданам дополнительные возможности для обращения. Конституция также наделила Омбудсмана правом законодательной инициативы, позволяющим вносить предложения в нижнюю палату парламента.
Необходимость дальнейшего совершенствования закона «Об Уполномоченном Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (Омбудсмане)» была обусловлена важностью продолжающихся реформ. Законопроект, разработанный группой депутатов Законодательного собрания, состоит из 9 глав и 56 статей. С целью укрепления институциональных основ Омбудсмана, проект закона включает дополнительные гарантии для эффективного выполнения Омбудсманом своих обязанностей, основываясь на международном опыте.
Также предусмотрено, что доклад о деятельности Омбудсмана будет ежегодно заслушиваться на заседаниях палат. Уточнен порядок предоставления Омбудсманом информации Президенту Республики Узбекистан и палатам Олий Мажлиса о соблюдении законодательства о защите прав, свобод и законных интересов человека государственными органами, включая правоохранительные и контрольные органы.