Мазкур хабар Омбудсман томонидан назоратга олиниб, зудлик билан Омбудсман Котибияти ходимлари томонидан Жазони ижро этиш департаментининг Марказий ҳибсхонасига мониторинг ташрифи амалга оширилган ҳолда ўрганилди.
Мониторинг давомида, ушбу ҳибсхонада сақланаётган 50 дан ортиқ маҳбуслар билан учрашилиб, хабарда келтирилган ҳолатлар юзасидан сўралганда, улар сув билан боғлиқ муаммолар мавжуд эмаслиги, белгиланган тартибга кўра ҳафтада бир маротаба чўмилишлари ҳамда кўрсатилаётган тиббий хизматдан шикоятлари йўқлигини билдирдилар.
Шу билан бирга, мониторингда ҳибсхонада сақланаётган шахсларнинг яшаши, овқатланиши, тиббий ёрдам кўрсатиш ҳолати ва сифати ҳамда санитария-гигиена талабларига риоя этилиши ҳолатлари ўрганилди.
Мониторингда ҳибсхона маъмурияти томонидан у ерда сақланаётган шахсларни доимий равишда сув билан таъминлаш мақсадида унинг ҳудудида сув етказиш учун 2,5 атмосферали қўшимча 12 та артезиан электр насослари ўрнатилганлиги ва барчаси соз ҳолдалиги маълум бўлди.
Қайд этиш жоизки, ҳибсхонада белгиланган меъёрдан ортиқ маҳбуслар сақланишига йўл қўйилиши ҳолатлари юзасидан Ички ишлар вазирлиги ва бошқа масъул идораларга муқаддам Омбудсманнинг хулосаси киритилган. Унга кўра, ҳозирги кунда ҳибсхона ҳудудида қўшимча бино қуриш режалаштирилган ва амалий ишлар бошланган.
Шунга кўра, Омбудсман томонидан ҳибсхона ҳудудида қўшимча бино қурилиши ишларини тез орада бошлаш ва сифатли якунлаш зарурати юзасидан мурожаат киритилади.
Эслатиб ўтиш жоизки, жорий йилнинг 7 ойи мобайнида Омбудсман ва унинг ҳузуридаги жамоатчилик гуруҳлари томонидан ушбу ҳибсхонага амалга оширилган мониторинг ташрифларида ҳамда “Омбудсман қути”ларидан келиб тушган мурожаатларда сув таъминоти, тиббий хизмат ва меъёрдан ортиқ маҳбуслар сақланишидаги муаммолар масаласида мурожаатлар келиб тушмаган.

This report was taken under control by the Ombudsman and immediately examined by the staff of the Ombudsman Secretariat during a monitoring visit to the central office of the Department of Corrections.
During the monitoring more than 50 meetings with prisoners in this detention center were held. When asked about the condition mentioned in the report, they reported that there are no problems with water, they bathe once a week according to the established procedure and have no complaints about medical care.
In addition, as part of the monitoring, the condition of accommodation, food, medical care and compliance with sanitary and hygienic norms for persons held in the detention center was studied. It turned out that the administration of the institution had installed 12 additional artesian electric pumps with a pressure of 2.5 atmospheres for the constant supply of water to the detainees on the territory of the detention facility, and all of them are in good working condition.
It should be noted that the Ombudsman had previously sent an opinion to the Ministry of Internal Affairs and other responsible bodies on the fact of detention of prisoners in the detention center in excess of the established norm. In this regard, the construction of an additional building on the territory of the detention center is currently being planned, and practical work has begun.
In this regard, the Ombudsman will address the need to start the construction and qualitative completion of an additional building on the territory of the detention center as soon as possible.
It should be reminded that during the monitoring visits of the Ombudsman and public groups under him to this detention center during 7 months of the current year, as well as according to the appeals received through the “Ombudsman's boxes”, there were no complaints about problems with water supply, medical care and detention of prisoners in excess of the established norm.