Омбудсман ва ЕХҲТнинг Ўзбекистондаги лойиҳалари координатори ўртасидаги ҳамкорлик йўналишлари муҳокама қилинди
2024 йилнинг 2 декабрь куни Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) Феруза Эшматова ЕХҲТнинг Ўзбекистондаги лойиҳалари координатори Антти Карттунен билан учрашди.
ЕХҲТнинг Ўзбекистондаги лойиҳалари координатори Антти Карттунен Омбудсманнинг асосий фаолият йўналишларига қизиқиш билдирар экан, яқинда қабул қилинган "Омбудсман тўғрисида"ги Қонуннинг аҳамиятини алоҳида таъкидлади. Ушбу Қонун инсон ҳуқуқларини ҳимоя қилишни кучайтиришга қаратилган янги нормаларни ўз ичига олади. Шунингдек, Қонун Конституцияга мувофиқлаштирилган бўлиб, фуқароларнинг ҳуқуқ ва эркинликларини янада мустаҳкамлашни назарда тутувчи ўзгаришларни ўзида жамлаганлиги қайд этилди. Бу эса Глобал альянс томонидан Омбудсманга  Париж принципларига мувофиқлиги бўйича “А” мақомини берилишига хизмат қилади.
Учрашувда 2025-2026 йиллардаги ўзаро ҳамкорликни мустаҳкамлаш бўйича  режалар, ходимлар малакасини оширишга қаратилган лойиҳалар, Омбудсман фаолиятига техник кўмак кўрсатиш йўналишлари муҳокама қилинди.

Обсуждены направления сотрудничества между Омбудсманом и Координатором проектов ОБСЕ в Узбекистане
2 декабря 2024 года Уполномоченный Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (Омбудсман) Феруза Эшматова провела встречу с Координатором проектов ОБСЕ в Узбекистане Антти Карттуненом.
Координатор проектов ОБСЕ в Узбекистане Антти Карттунен выразил интерес к основным направлениям деятельности Омбудсмана, особо отметив важность недавно принятого Закона «Об Уполномоченном Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (Омбудсмане)». Было подчеркнуто, что данный Закон включает новые нормы, направленные на усиление защиты прав человека, а также приведен в соответствие с Конституцией, что предусматривает изменения, укрепляющие права и свободы граждан. Это, в свою очередь, способствует присвоению Омбудсману статуса «А» в соответствии с Парижскими принципами Глобального альянса.
В ходе встречи обсуждались планы по укреплению сотрудничества на 2025–2026 годы, проекты, направленные на повышение квалификации сотрудников, а также предоставление технической помощи для деятельности Омбудсмана.