Тадбирда Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) Феруза Эшматова ҳам иштирок этди.
Комиссия йиғилишида МДҲ доирасида Инсон ҳуқуқлари ва асосий эркинликлари тўғрисидаги Конвенция қабул қилинганининг 30 йиллиги ҳамда фашизм устидан қозонилган ғалабанинг 80 йиллиги муносабати билан махсус баёнотлар қабул қилинди.
Йиғилиш кун тартибидан жами 17 та масала ўрин олди. Жумладан:
• Пенитенциар тизимда инсон ҳуқуқлари соҳасидаги халқаро стандартларни миллий қонунчиликка имплементация қилиниши ҳолати;
• Иккинчи жаҳон уруши қатнашчиларининг ҳуқуқларининг таъминланиши устидан мониторинг натижалари;
• Ёпиқ муассасаларда сақланаётган шахсларнинг ҳуқуқ ва эркинликларини таъминлаш бўйича ҳамкорликни мустаҳкамлаш масалалари муҳокама этилди.
Ўзбекистон Парламенти Омбудсмани Феруза Эшматованинг чиқиши ёшлар ҳуқуқларига риоя этилиши масаласига бағишланди. У ўз нутқида ёшлар ҳуқуқлари масаласи Ўзбекистонда инсон ҳуқуқлари соҳасидаги устувор йўналишлардан бири эканини таъкидлаб, мазкур соҳада амалга оширилаётган чора-тадбирлар, қонунчиликдаги ўзгаришлар ва жамоатчилик назоратининг кенгайиб бораётганига эътибор қаратди.
Шунингдек, йиғилишда Қозоғистон, Беларусь, Тожикистон, Қирғизистон, Туркманистон ва Россия Омбудсманлари иштирокида инсон ҳуқуқларини таъминлашга оид илғор тажрибалар бўйича фикр алмашилди.

В мероприятии приняла участие Уполномоченный Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (Омбудсман) Феруза Эшматова.
В ходе заседания были приняты специальные заявления, по случаю 30-летия со дня принятия Конвенции СНГ о правах и основных свободах человека и по случаю 80-летия Победы над фашизмом.
Повестка заседания включала 17 вопросов, в том числе:
- Вопросы имплементации международных стандартов в пенитенциарной системе в национальное законодательство государств;
- О результатах мониторинга соблюдения прав ветеранов Великой Отечественной войны в государствах.
- Укрепление сотрудничества в обеспечении прав и свобод лиц, содержащихся в местах принудительного содержания.
Выступление Омбудсмана Парламента Узбекистана Ферузы Эшматовой было посвящено вопросу соблюдения прав молодёжи. В своём выступлении она подчеркнула, что защита прав молодёжи является одним из приоритетных направлений в области прав человека в Узбекистане, и обратила внимание на проводимые реформы, изменения в законодательстве и расширение общественного контроля в данной сфере.
Также в заседании приняли участие Омбудсманы Казахстана, Беларуси, Таджикистана, Кыргызстана, Туркменистана и России, с которыми был проведён обмен опытом по вопросам обеспечения прав человека.