Конституциямизнинг янги таҳририга ҳибсга, қамоққа олишга ва қамоқда сақлашга фақат суднинг қарорига кўра йўл қўйилиши ва шахс суднинг қарорисиз қирқ саккиз соатдан ортиқ муддат ушлаб турилиши мумкин эмаслиги бўйича ҳам алоҳида норма киритилди.
Мазкур нормаларнинг бевосита Конституцияда акс этиши мамлакатимизда инсон қадри устуворлиги ва қийноқ ҳолатларига қарши кураш борасида Ўзбекистон ўз қатъий позициясига эгалигини кўрсатади. Бу жараёнда ҳукумат тизимни ислоҳ қилиш билан бирга, улар устидан жамоатчилик назорати ўрнатилишини мақсад қилган.
Аслини олганда қийноқларга қарши курашиш масаласи дунё миқёсидаги энг оғриқли муаммолардан саналади. Шу сабабли дунё ҳамжамияти ушбу иллатга қарши курашда кучларни бирлаштириш, халқаро миқёсда бажарилиши мажбурий бўлган нормаларни ишлаб чиқиш йўлидан бормоқда.
Маълумки, 2002 йил 18 декабрда БМТ Бош Ассамблеясининг тегишли резолюцияси билан Қийноқлар ҳамда муомала ва жазолашнинг бошқа шафқатсиз, ғайриинсоний ёки қадр-қимматни камситадиган турларига қарши конвенцияга доир факультатив протоколида миллий превентив механизм (МПМ) ташкил этилиши назарда тутилган.
МПМ – ҳар қандай қийноқ кўринишлари олдини олиш мақсадида мустақил халқаро ва миллий органларнинг озодликдан маҳрум этилган шахслар сақланадиган жойларга мунтазам ташрифлари тизимини яратишдир.
Сир эмас, озодликда бўлган инсонларга нисбатан ҳаракатланиш эркинлиги чекланган муассасаларда сақланаётган шахсларнинг ҳуқуқ ва манфаатларини таъминлаш бироз мураккаб жараён эди. Чунки, авваллари ёпиқ муассасаларда бўлаётган ҳодисалар доим ҳам жамоатчилик назоратида бўлавермасди.
2019 йилда Омбудсман ҳузурида илғор халқаро тажрибаларга асосланган қийноққа солиш ва бошқа шафқатсиз, ғайриинсоний ёки қадр-қимматни камситувчи муомала ҳамда жазо турларининг олдини олиш бўйича миллий превентив механизм йўлга қўйилганидан сўнг пенитенциар муассасалар Омбудсман ва жамоатчилик вакилларининг доимий назоратида бўладиган объектларга айланди. “Омбудсман плюс” модели асосида ташкил этилган МПМ ҳаракатланиш эркинлиги чекланган ёпиқ муассасаларга Омбудсман ва жамоатчилик вакилларининг мунтазам равишда кириши ва у ерда сақланаётган фуқаролар шароитларини ўрганиши, улар билан мулоқот қилишига замин яратди.
Ташрифларда ҳаракатланиш эркинлиги чекланган шахсларни сақлаш шароитлари, хусусан яшаш ва овқатланиш, меҳнат қилиш, тиббий ёрдам кўрсатиш ҳолати ва сифати, маънавий-маърифий ишлар ҳамда таълим-тарбия бериш ва бошқа шу каби ҳолатлар ўрганилмоқда. Аҳамиятли томони, мониторинг ташрифларида ОАВ ходимлари ҳам иштирок этиб, уларга пенитенциар муассасалардаги шароитларни ўз кўзи билан кўриш, маҳкум ҳамда маҳбуслар билан мулоқот қилиш учун имконият яратилди. Мониторинг ташрифлари давомида аниқланаётган камчиликлар юзасидан таҳлилий маълумот ва ахборотлар, хулоса ва тақдимномалар ҳамда талабномалар тайёрланиб, мутасадди вазирлик ва идораларга кўриб чиқиш учун юборилмоқда.
Биргина 2022 йил якуни бўйича 381 маротаба мониторинг ташрифи амалга оширилган бўлса, 2023 йилнинг биринчи ярим йиллигида бу кўрсаткич 348 тани ташкил этди. Рақамлардан ҳам маълумки, Омбудсман жамоатчилик гуруҳлари билан биргаликда маҳкум ва маҳбусларга қонунчиликда белгиланган шароитларни ўрганиш ва қийноқ ҳолатларини аниқлаш ҳамда бартараф этиш бўйича фаолиятини кучайтириб бормоқда. Натижада қийноққа солиш ҳолатларининг олдини олиш бўйича парламент ва жамоатчилик назорати ўрнатилишига эришилди. 2019 йилдан то ҳозирга қадар 25 мингдан ортиқ маҳкум ва маҳбуслар билан жамоавий, уларнинг 6 мингга яқини билан якка тартибда суҳбатлар ўтказилган.
Ҳаракатланиш эркинлиги чекланган муассасаларда сақланаётган шахслар ҳамда уларнинг яқин қариндошлари ва ҳимоячилари (адвокатлари) томонидан 2019-2022 йиллар ва 2023 йилнинг биринчи ярим йиллигида 10 мингдан ортиқ мурожаат келиб тушган ва назоратга олинган. Ушбу рақамлар маҳкум ва маҳбусларнинг Омбудсманга мурожаат қилиш ҳуқуқлари таъминланаётганини кўрсатади.
Шу ўринда жазони ижро этиш муассасалари ва тергов ҳибсхоналарига ўрнатилган “Омбудсман қути”лари ва уларнинг аҳамиятига тўхталиш зарур. Ушбу қутилар маҳкум ва маҳбуслар мурожаат ташлаши учун қулай жойларга ўрнатилади ва уларни фақатгина Омбудсман вакили очиш ҳуқуқига эга. Бу мурожаат ва аризалар ҳар икки ҳафтада кўриб чиқиш учун олиб кетилади.
2022 йилдан эътиборан Омбудсманнинг ҳудудларда доимий асосда ишловчи минтақавий вакиллари иш бошлаши ҳам пенитенциар муассасаларга амалга ошириладиган мониторинг ташрифлари қамровини янада кенгайтирди.
Кейинги йилларда ижтимоий тармоқларда эълон қилинган қийноққа оид хабарлар ҳам тезда назоратга олиниб, жойига чиқиб ўрганиляпти ва тегишли чоралар кўрилмоқда.
Қайд этиш лозимки, Президентимизнинг 2021 йил 26 июндаги “Қийноққа солиш ҳолатларини аниқлаш ва уларнинг олдини олиш тизимини такомиллаштиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарори билан Омбудсман ҳузуридаги МПМ фаолияти янада кучайтирилди. Жумладан, Омбудсман ҳузуридаги эксперт гуруҳи негизида Омбудсман ҳузуридаги Қийноқ ҳолатларини аниқлаш ва уларнинг олдини олиш бўйича жамоатчилик гуруҳлари ташкил этилди. Улар зиммасига қийноққа солиш ҳолатларини аниқлаш ҳамда уларни тезкор бартараф этиш бўйича талабномаларни тегишли давлат органига тақдим қилиш, қийноққа солиш ҳолатлари тўғрисидаги мурожаатларни кўриб чиқишда иштирок этиш каби вазифалар юкланди.
Ўзбекистонда қийноқ ҳолатларига йўл қўйган ходимларга нисбатан жазо чоралари оғирлаштирилиб, ҳаттоки, уларга нисбатан афв қўлланилмаслиги мумкинлиги ҳам қатъий белгилаб қўйилганини қайд этиш лозим. Қолаверса, мансабдор шахсларни ноқонуний ҳаракатлари учун жавобгарликка тортиш мақсадида қонунчиликка алоҳида модда киритилган ва қийноқни қўллаган шахсга нисбатан оғирлаштирувчи нормалар қўлланилиши белгиланган. Жиноят кодексида қийноққа солиш ва бошқа шафқатсиз, ғайриинсоний ёки қадр-қимматни камситувчи муомала ҳамда жазо турларини қўллаш учун жиноий жавобгарлик назарда тутилган. Бу каби нормалар кўплаб давлатлар қонунчилигида мавжуд эмас.
Президентимизнинг 2019 йил 2 августдаги қарори билан Қорақалпоғистондаги Жаслиқ қўрғонида жойлашган жазони ижро этиш колонияси тугатилиши ҳам қийноқ ҳолатларини бартараф этиш борасидаги муҳим қадам бўлди.
Умуман олганда, ҳаракатланиш эркинлиги чекланган ёпиқ муассасалардаги шароитларни ҳозирги ва 5 йил аввалгиси билан солиштирадиган бўлсак, жуда катта ўзгаришларга гувоҳ бўламиз. Ушбу ўзгаришлар, албатта, тизимдаги ислоҳотлар ва жамоатчилик назоратининг ўрнатилиши мевасидир.
Кейинги етти йилда маҳкумларнинг қонуний ҳуқуқ ва эркинликларини таъминлашга қаратилган 5 та қонун, Президентнинг 1 та фармони, 6 та қарори, ҳукуматнинг 11 та қарори ва фармойиши, 15 дан ортиқ бошқа норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар қабул қилинган. Буларнинг барчаси Инсон ҳуқуқлари умумжаҳон декларацияси принципларини тўлақонли амалга ошириш учун хизмат қилади, албатта.
БМТ Бош Ассамблеясининг 2015 йил 17 декабрдаги резолюцияси асосида қабул қилинган Маҳкумлар билан муомала қилишнинг минимал стандартлари қоидалари 2019 йилда миллий қонунчилигимизга имплементация қилинди. Унга кўра, маҳкумларга психологик ёрдам олиш ҳуқуқи берилди, тиббий ёрдамга муҳтож маҳкумларни соғлиқни сақлаш муассасаларига жойлаштириш, oғup касалликка чалинганларига телефон орқали қўшимча сўзлашишга, шифокорнинг рухсати бўлса, яқинлари билан учрашишга рухсат берилди, руҳий ҳолати бузилган вақтда маҳкум томонидан содир этилган тартиббузарлик учун интизомий жазо чораларини қўллаш бекор қилинди.
2019 йилдан маҳкумларнинг иш ҳақидан ижтимоий суғурта ажратилмаслиги белгиланиб, пенсия таъминотига эга бўлиши таъминланди ҳамда ёпиқ турдаги колониялардаги маҳкумларнинг телефон сўзлашуви, йўқлов ва учрашувлар олиш сони қарийб икки баробарга кўпайтирилди.
Қонунчиликка 2023 йилда киритилган ўзгартириш ва қўшимчаларга кўра, маҳкумларнинг муассасада ишлаган даврини умумий меҳнат стажига қўшиш орқали уларга келгусида пенсия олиш имконияти яратилди. Шу билан бирга, Жиноят-ижроия кодексига киритилган тегишли ўзгартиш ва қўшимчаларга кўра, маҳкумларнинг ҳуқуқларини халқаро стандартларга мувофиқлаштириб, уларга сурдотаржимон хизматидан фойдаланиш ҳуқуқи берилди ҳамда I ва II гуруҳ ногиронлиги бўлган маҳкумларнинг яшаш майдони 2,5 квадрат метрдан 3 квадрат метргача оширилди ва улар учун мўлжалланган умумий турар жойлар махсус воситалар ва мосламалар билан жиҳозланиши белгиланди.
Озодликдан маҳрум этишга ҳукм қилинган шахслар жинси, ёши, соғлиғи ҳолати, меҳнат қобилияти ва ихтисослигини ҳисобга олган ҳолда ишлашининг белгиланиши ҳам инсонпарварлик тамойилининг ёрқин ифодасидир.
Сайлов кодексига мувофиқ, ижтимоий хавфи катта ва унча оғир бўлмаган жинояти учун жазо ўтаётган маҳкумларга сайлов ҳуқуқи берилиб, уларнинг давлат бошқарувида иштирок этишига замин яратилди. Маълумотларга кўра, жорий йил 9 июлдаги Президент сайловида пенитенциар муассасаларда сақланаётган 34 мингга яқин шахс иштирок этди.
Жазони ижро этиш тизими фаолиятига рақамли технологияларни, жумладан, интеллектуал “Smart” камералар, видеорегистратор, рентген-сканер қурилмаси, электрон дўконлар жорий этиш, “онлайн” видеоучрашув хизматини йўлга қўйиш борасида ҳам қатор ишлар амалга оширилди. Албатта, тизим фаолиятининг рақамлаштирилиши пенитенциар муассасаларда ишловчи ходимлар ишини енгиллаштириши билан бирга улар масъулиятини ҳам оширади. Пировардида, қийноқ ҳолатларининг олдини олиш орқали инсон ҳуқуқлари таъминланишига замин яратилади.

Also, international human rights documents reflect the Miranda rule, that is, when detaining a person, it is necessary to explain to him his rights and the reasons for his detention.
The amended Constitution also included a special provision that arrests and detentions are allowed only by a court decision and that a person cannot be detained for more than forty-eight hours without a court decision.
The fact that these norms are directly reflected in the Constitution testifies to the firm position of Uzbekistan regarding the supremacy of human dignity and the fight against torture in the country. In these processes, along with reforming the system, the state seeks to establish public control over them.
In fact, the issue of combating torture is one of the most painful problems in the world. Therefore, the world community is on the path of joining efforts in the fight against this disease, developing norms that must be followed at the international level.
It is known that on December 18, 2002, Resolution 57/199 of the UN General Assembly, the Optional Protocol to the Convention against Torture and Other Cruel, Inhuman or Degrading Treatment or Punishment, provided for the establishment of the National Preventive Mechanism (NPM).
The National Preventive Mechanism is the creation of a system of regular visits by independent international and national bodies to places of detention of persons deprived of their liberty in order to prevent all forms of torture.
Ensuring the rights and interests of persons in institutions where persons with limited freedom of movement are kept is a somewhat complex process. In the past, events in closed institutions were not always under the scrutiny of the public. In 2019, after the creation of the National Preventive Mechanism for the Prevention of Torture and Other Cruel, Inhuman or Degrading Treatment or Punishment, based on international best practices, penitentiaries became objects of constant supervision by the Ombudsman and members of the public. The NPM under the Ombudsman, created on the basis of the Ombudsman Plus model, created the basis for the regular access of the Ombudsman and members of the public to closed institutions with limited freedom of movement, to study the conditions of detention of persons and communicate with them.
During visits to closed institutions, the conditions of detention of persons with limited freedom of movement are studied, in particular, the condition and quality of accommodation and food, labor, medical care, spiritual and educational work for persons with limited freedom of movement, sanitary and hygienic requirements during the coronavirus pandemic and other conditions. It is important to note that media representatives also participate in these monitoring visits, which gave them the opportunity to see with their own eyes the conditions in penitentiary institutions and personally communicate with convicts and prisoners. Based on the results of monitoring visits on identified shortcomings, analytical information, conclusions and presentations, as well as relevant statements are prepared and sent for consideration to the relevant ministries and departments.
It is important to note that in 2019 monitoring visits were carried out 46 times, in 2020 - 71 times, in 2021 - 177 times, in 2022 - 381 times, and for the first half of 2023 this figure was 348 times. From the figures, one can also make a choice that the Ombudsman, together with public groups, increases the effectiveness of its activities in studying the conditions established by law for convicts and prisoners, as well as in identifying and eliminating cases of torture. As a result of these reforms, parliamentary and public control over the prevention of torture was established. From 2019 to the present, collective conversations have been held with more than 25 thousand and individual conversations with almost 6 thousand convicts and prisoners.
In addition, in 2019-2022 and the first half of 2023, more than 10,000 appeals from persons held in institutions with limited freedom of movement and their close relatives and defenders (lawyers) were accepted and taken under control. These figures indicate that the rights of convicts and prisoners to apply to the Ombudsman are ensured.
Here it is necessary to dwell on the "Ombudsman's boxes" installed in all institutions for the execution of sentences and pre-trial detention centers of our republic, and their significance. These boxes are placed in convenient places for convicts and prisoners to submit appeals, and only a representative of the Ombudsman has the right to open them. Applications dropped into the Ombudsman's boxes are taken for consideration every two weeks.
Since 2022, regional representatives of the Commissioner for Human Rights have started working in the regions on a permanent basis, and the volume of monitoring visits to all existing penitentiary institutions of the republic has also been expanded. At the same time, reports of torture posted on social networks are also promptly monitored, investigated and appropriate measures are taken.
It should be noted that by the Decree of the Head of State of June 26, 2021 “On additional measures to improve the system for detecting and preventing cases of torture”, the activities of the NPM under the Ombudsman were further strengthened. In particular, on the basis of an expert group under the Ombudsman, public groups were created to identify and prevent cases of torture under the Ombudsman. They were entrusted with such tasks as identifying the facts of torture and submitting petitions for their prompt elimination to the relevant state body, participating in the consideration of appeals about the facts of torture.
At the same time, it should be noted that in recent years, punishment measures have been toughened in Uzbekistan against employees who have used torture, and it has been established that the institute of pardon cannot be applied to these persons. In addition, in order to hold officials accountable for illegal actions, a separate article was introduced into the legislation and it was established that aggravating measures would be applied to the person who used torture. Article 235 of the Criminal Code criminalizes torture and other cruel, inhuman or degrading treatment or punishment. There is no such rule in the legislation of many countries. An important step in the elimination of the facts of torture was the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan dated August 2, 2019, the closure of a specialized penal colony No. 19, located in the village of Jaslyk of the Republic of Karakalpakstan.
In general, if we compare the conditions in closed institutions with limited freedom of movement with the current and 5 years ago, we can see huge changes. These changes are the result of systemic reforms and the establishment of public control.
Over the past seven years (2017 - 2023), 5 laws, 1 decree of the Head of State, 6 resolutions, 11 resolutions and orders of the Government, as well as more than 15 other legal documents aimed at further improving the legal rights and freedoms of prisoners have been adopted.
In particular, in 2019, the “Standard Minimum Rules for the Treatment of Prisoners” (the Nelson Mandela Rules), adopted by a resolution of the UN General Assembly of December 17, 2015, were introduced into our national legislation. According to these rules, prisoners are granted the right to receive psychological assistance, and those in need of medical assistance are allowed to receive treatment in the regional institutions of the Ministry of Health, prisoners suffering from serious illnesses are allowed to additionally talk on the phone and meet with relatives with the permission of a doctor, the application of disciplinary sanctions is canceled for a violation committed by a convict in violation of the mental state.
Also, since 2019, it was decided that social insurance would not be deducted from the wages of convicts, and pensions for prisoners would be provided, and the number of phone calls, visits and meetings of prisoners in strict regime colonies was doubled.
According to the amendments and additions to the legislation made in 2023, the period during which convicts worked in the institution was included in the total length of service, which allowed them to receive a pension.
At the same time, in accordance with the relevant amendments and additions to the Penitentiary Code of the Republic of Uzbekistan, the rights of convicts have been brought into line with international standards, they have been granted the right to use the services of sign language interpreters, and the living space of prisoners with disabilities of groups I and II has been increased from 2.5 square meters up to 3 square meters, and it is determined that the common areas intended for them will be equipped with special facilities and devices (ramps).
A vivid expression of the humane attitude towards them is the definition of the work of persons sentenced to deprivation of liberty, taking into account gender, age, state of health, ability to work and specialty.
In accordance with the Electoral Code adopted in 2019, convicts serving sentences for less serious crimes or crimes that do not pose a great public danger are granted the right to vote, which lays the foundation for their participation in government. According to the data, 33,753 people held in penitentiaries took part in the presidential elections on July 9, 2023.
Work has been carried out to introduce digital technologies into the activities of the penitentiary system, including intelligent “smart” cameras, video recorders, X-ray scanners, electronic stores, and an online video meeting service. Of course, the digitalization of the functioning of the system will not only facilitate the work of employees of penitentiary institutions, but also increase their responsibility. In fact, by preventing cases of torture, the foundations for ensuring human rights are laid.