Конституциямизнинг янги таҳририга ҳибсга, қамоққа олишга ва қамоқда сақлашга фақат суднинг қарорига кўра йўл қўйилиши ва шахс суднинг қарорисиз қирқ саккиз соатдан ортиқ муддат ушлаб турилиши мумкин эмаслиги бўйича ҳам алоҳида норма киритилди.
Мазкур нормаларнинг бевосита Конституцияда акс этиши мамлакатимизда инсон қадри устуворлиги ва қийноқ ҳолатларига қарши кураш борасида Ўзбекистон ўз қатъий позициясига эгалигини кўрсатади. Бу жараёнда ҳукумат тизимни ислоҳ қилиш билан бирга, улар устидан жамоатчилик назорати ўрнатилишини мақсад қилган.
Аслини олганда қийноқларга қарши курашиш масаласи дунё миқёсидаги энг оғриқли муаммолардан саналади. Шу сабабли дунё ҳамжамияти ушбу иллатга қарши курашда кучларни бирлаштириш, халқаро миқёсда бажарилиши мажбурий бўлган нормаларни ишлаб чиқиш йўлидан бормоқда.
Маълумки, 2002 йил 18 декабрда БМТ Бош Ассамблеясининг тегишли резолюцияси билан Қийноқлар ҳамда муомала ва жазолашнинг бошқа шафқатсиз, ғайриинсоний ёки қадр-қимматни камситадиган турларига қарши конвенцияга доир факультатив протоколида миллий превентив механизм (МПМ) ташкил этилиши назарда тутилган.
МПМ – ҳар қандай қийноқ кўринишлари олдини олиш мақсадида мустақил халқаро ва миллий органларнинг озодликдан маҳрум этилган шахслар сақланадиган жойларга мунтазам ташрифлари тизимини яратишдир.
Сир эмас, озодликда бўлган инсонларга нисбатан ҳаракатланиш эркинлиги чекланган муассасаларда сақланаётган шахсларнинг ҳуқуқ ва манфаатларини таъминлаш бироз мураккаб жараён эди. Чунки, авваллари ёпиқ муассасаларда бўлаётган ҳодисалар доим ҳам жамоатчилик назоратида бўлавермасди.
2019 йилда Омбудсман ҳузурида илғор халқаро тажрибаларга асосланган қийноққа солиш ва бошқа шафқатсиз, ғайриинсоний ёки қадр-қимматни камситувчи муомала ҳамда жазо турларининг олдини олиш бўйича миллий превентив механизм йўлга қўйилганидан сўнг пенитенциар муассасалар Омбудсман ва жамоатчилик вакилларининг доимий назоратида бўладиган объектларга айланди. “Омбудсман плюс” модели асосида ташкил этилган МПМ ҳаракатланиш эркинлиги чекланган ёпиқ муассасаларга Омбудсман ва жамоатчилик вакилларининг мунтазам равишда кириши ва у ерда сақланаётган фуқаролар шароитларини ўрганиши, улар билан мулоқот қилишига замин яратди.
Ташрифларда ҳаракатланиш эркинлиги чекланган шахсларни сақлаш шароитлари, хусусан яшаш ва овқатланиш, меҳнат қилиш, тиббий ёрдам кўрсатиш ҳолати ва сифати, маънавий-маърифий ишлар ҳамда таълим-тарбия бериш ва бошқа шу каби ҳолатлар ўрганилмоқда. Аҳамиятли томони, мониторинг ташрифларида ОАВ ходимлари ҳам иштирок этиб, уларга пенитенциар муассасалардаги шароитларни ўз кўзи билан кўриш, маҳкум ҳамда маҳбуслар билан мулоқот қилиш учун имконият яратилди. Мониторинг ташрифлари давомида аниқланаётган камчиликлар юзасидан таҳлилий маълумот ва ахборотлар, хулоса ва тақдимномалар ҳамда талабномалар тайёрланиб, мутасадди вазирлик ва идораларга кўриб чиқиш учун юборилмоқда.
Биргина 2022 йил якуни бўйича 381 маротаба мониторинг ташрифи амалга оширилган бўлса, 2023 йилнинг биринчи ярим йиллигида бу кўрсаткич 348 тани ташкил этди. Рақамлардан ҳам маълумки, Омбудсман жамоатчилик гуруҳлари билан биргаликда маҳкум ва маҳбусларга қонунчиликда белгиланган шароитларни ўрганиш ва қийноқ ҳолатларини аниқлаш ҳамда бартараф этиш бўйича фаолиятини кучайтириб бормоқда. Натижада қийноққа солиш ҳолатларининг олдини олиш бўйича парламент ва жамоатчилик назорати ўрнатилишига эришилди. 2019 йилдан то ҳозирга қадар 25 мингдан ортиқ маҳкум ва маҳбуслар билан жамоавий, уларнинг 6 мингга яқини билан якка тартибда суҳбатлар ўтказилган.
Ҳаракатланиш эркинлиги чекланган муассасаларда сақланаётган шахслар ҳамда уларнинг яқин қариндошлари ва ҳимоячилари (адвокатлари) томонидан 2019-2022 йиллар ва 2023 йилнинг биринчи ярим йиллигида 10 мингдан ортиқ мурожаат келиб тушган ва назоратга олинган. Ушбу рақамлар маҳкум ва маҳбусларнинг Омбудсманга мурожаат қилиш ҳуқуқлари таъминланаётганини кўрсатади.
Шу ўринда жазони ижро этиш муассасалари ва тергов ҳибсхоналарига ўрнатилган “Омбудсман қути”лари ва уларнинг аҳамиятига тўхталиш зарур. Ушбу қутилар маҳкум ва маҳбуслар мурожаат ташлаши учун қулай жойларга ўрнатилади ва уларни фақатгина Омбудсман вакили очиш ҳуқуқига эга. Бу мурожаат ва аризалар ҳар икки ҳафтада кўриб чиқиш учун олиб кетилади.
2022 йилдан эътиборан Омбудсманнинг ҳудудларда доимий асосда ишловчи минтақавий вакиллари иш бошлаши ҳам пенитенциар муассасаларга амалга ошириладиган мониторинг ташрифлари қамровини янада кенгайтирди.
Кейинги йилларда ижтимоий тармоқларда эълон қилинган қийноққа оид хабарлар ҳам тезда назоратга олиниб, жойига чиқиб ўрганиляпти ва тегишли чоралар кўрилмоқда.
Қайд этиш лозимки, Президентимизнинг 2021 йил 26 июндаги “Қийноққа солиш ҳолатларини аниқлаш ва уларнинг олдини олиш тизимини такомиллаштиришга доир қўшимча чора-тадбирлар тўғрисида”ги қарори билан Омбудсман ҳузуридаги МПМ фаолияти янада кучайтирилди. Жумладан, Омбудсман ҳузуридаги эксперт гуруҳи негизида Омбудсман ҳузуридаги Қийноқ ҳолатларини аниқлаш ва уларнинг олдини олиш бўйича жамоатчилик гуруҳлари ташкил этилди. Улар зиммасига қийноққа солиш ҳолатларини аниқлаш ҳамда уларни тезкор бартараф этиш бўйича талабномаларни тегишли давлат органига тақдим қилиш, қийноққа солиш ҳолатлари тўғрисидаги мурожаатларни кўриб чиқишда иштирок этиш каби вазифалар юкланди.
Ўзбекистонда қийноқ ҳолатларига йўл қўйган ходимларга нисбатан жазо чоралари оғирлаштирилиб, ҳаттоки, уларга нисбатан афв қўлланилмаслиги мумкинлиги ҳам қатъий белгилаб қўйилганини қайд этиш лозим. Қолаверса, мансабдор шахсларни ноқонуний ҳаракатлари учун жавобгарликка тортиш мақсадида қонунчиликка алоҳида модда киритилган ва қийноқни қўллаган шахсга нисбатан оғирлаштирувчи нормалар қўлланилиши белгиланган. Жиноят кодексида қийноққа солиш ва бошқа шафқатсиз, ғайриинсоний ёки қадр-қимматни камситувчи муомала ҳамда жазо турларини қўллаш учун жиноий жавобгарлик назарда тутилган. Бу каби нормалар кўплаб давлатлар қонунчилигида мавжуд эмас.
Президентимизнинг 2019 йил 2 августдаги қарори билан Қорақалпоғистондаги Жаслиқ қўрғонида жойлашган жазони ижро этиш колонияси тугатилиши ҳам қийноқ ҳолатларини бартараф этиш борасидаги муҳим қадам бўлди.
Умуман олганда, ҳаракатланиш эркинлиги чекланган ёпиқ муассасалардаги шароитларни ҳозирги ва 5 йил аввалгиси билан солиштирадиган бўлсак, жуда катта ўзгаришларга гувоҳ бўламиз. Ушбу ўзгаришлар, албатта, тизимдаги ислоҳотлар ва жамоатчилик назоратининг ўрнатилиши мевасидир.
Кейинги етти йилда маҳкумларнинг қонуний ҳуқуқ ва эркинликларини таъминлашга қаратилган 5 та қонун, Президентнинг 1 та фармони, 6 та қарори, ҳукуматнинг 11 та қарори ва фармойиши, 15 дан ортиқ бошқа норматив-ҳуқуқий ҳужжатлар қабул қилинган. Буларнинг барчаси Инсон ҳуқуқлари умумжаҳон декларацияси принципларини тўлақонли амалга ошириш учун хизмат қилади, албатта.
БМТ Бош Ассамблеясининг 2015 йил 17 декабрдаги резолюцияси асосида қабул қилинган Маҳкумлар билан муомала қилишнинг минимал стандартлари қоидалари 2019 йилда миллий қонунчилигимизга имплементация қилинди. Унга кўра, маҳкумларга психологик ёрдам олиш ҳуқуқи берилди, тиббий ёрдамга муҳтож маҳкумларни соғлиқни сақлаш муассасаларига жойлаштириш, oғup касалликка чалинганларига телефон орқали қўшимча сўзлашишга, шифокорнинг рухсати бўлса, яқинлари билан учрашишга рухсат берилди, руҳий ҳолати бузилган вақтда маҳкум томонидан содир этилган тартиббузарлик учун интизомий жазо чораларини қўллаш бекор қилинди.
2019 йилдан маҳкумларнинг иш ҳақидан ижтимоий суғурта ажратилмаслиги белгиланиб, пенсия таъминотига эга бўлиши таъминланди ҳамда ёпиқ турдаги колониялардаги маҳкумларнинг телефон сўзлашуви, йўқлов ва учрашувлар олиш сони қарийб икки баробарга кўпайтирилди.
Қонунчиликка 2023 йилда киритилган ўзгартириш ва қўшимчаларга кўра, маҳкумларнинг муассасада ишлаган даврини умумий меҳнат стажига қўшиш орқали уларга келгусида пенсия олиш имконияти яратилди. Шу билан бирга, Жиноят-ижроия кодексига киритилган тегишли ўзгартиш ва қўшимчаларга кўра, маҳкумларнинг ҳуқуқларини халқаро стандартларга мувофиқлаштириб, уларга сурдотаржимон хизматидан фойдаланиш ҳуқуқи берилди ҳамда I ва II гуруҳ ногиронлиги бўлган маҳкумларнинг яшаш майдони 2,5 квадрат метрдан 3 квадрат метргача оширилди ва улар учун мўлжалланган умумий турар жойлар махсус воситалар ва мосламалар билан жиҳозланиши белгиланди.
Озодликдан маҳрум этишга ҳукм қилинган шахслар жинси, ёши, соғлиғи ҳолати, меҳнат қобилияти ва ихтисослигини ҳисобга олган ҳолда ишлашининг белгиланиши ҳам инсонпарварлик тамойилининг ёрқин ифодасидир.
Сайлов кодексига мувофиқ, ижтимоий хавфи катта ва унча оғир бўлмаган жинояти учун жазо ўтаётган маҳкумларга сайлов ҳуқуқи берилиб, уларнинг давлат бошқарувида иштирок этишига замин яратилди. Маълумотларга кўра, жорий йил 9 июлдаги Президент сайловида пенитенциар муассасаларда сақланаётган 34 мингга яқин шахс иштирок этди.
Жазони ижро этиш тизими фаолиятига рақамли технологияларни, жумладан, интеллектуал “Smart” камералар, видеорегистратор, рентген-сканер қурилмаси, электрон дўконлар жорий этиш, “онлайн” видеоучрашув хизматини йўлга қўйиш борасида ҳам қатор ишлар амалга оширилди. Албатта, тизим фаолиятининг рақамлаштирилиши пенитенциар муассасаларда ишловчи ходимлар ишини енгиллаштириши билан бирга улар масъулиятини ҳам оширади. Пировардида, қийноқ ҳолатларининг олдини олиш орқали инсон ҳуқуқлари таъминланишига замин яратилади.

Обеспечение прав осужденных и заключенных: совершенствование законодательства и установление общественного контроля
Вопрос обеспечения прав человека не теряет своей актуальности независимо от того, находится ли человек на свободе или отбывает наказание. Осужденные и заключенные также имеют определенные права, установленные законом. В частности, статья 28 Конституции Республики Узбекистан устанавливает, что лица, лишенные свободы, имеют право на гуманное обращение и уважение чести и достоинства, присущих человеческой личности.
Статья 26 Основного закона Узбекистана гласит: «Честь и достоинство человека неприкосновенны. Ничто не может быть основанием для их умаления. Никто не может быть подвергнут пыткам, насилию, другому жестокому, бесчеловечному или унижающему достоинство человека обращению либо наказанию.…»
В Конституцию страны в новой редакции также включено специальное положение о том, что аресты, задержания допускаются только по решению суда и что лицо не может быть задержано более чем на 48 часов без решения суда. Также в международных документах по правам человека отражено правило Миранды, то есть при задержании лица необходимо разъяснить ему его права и причины его задержания.
Тот факт, что эти нормы прямо отражены в Конституции, свидетельствует о твердой позиции Узбекистана в отношении верховенства человеческого достоинства и борьбы с пытками в стране. В этих процессах наряду с реформированием системы государство стремится установить общественный контроль над ними.
На самом деле, вопрос борьбы с пытками является одной из самых болезненных проблем во всем мире. Поэтому мировое сообщество находится на пути объединения усилий в борьбе с этим явлением, выработки норм, которым необходимо следовать на международном уровне.
Известно, что 18 декабря 2002 года Резолюцией 57/199 Генеральной Ассамблеи ООН Факультативным протоколом к Конвенции против пыток и других жестоких, бесчеловечных или унижающих достоинство видов обращения и наказания предусмотрено учреждение Национального превентивного механизма (НПМ).
Национальный превентивный механизм - это создание системы регулярных посещений независимыми международными и национальными органами мест содержания лиц, лишенных свободы, с целью предупреждения всех форм пыток.
Обеспечение прав и интересов людей в учреждениях с ограниченной свободой передвижения, представляет собой довольно важный процесс. Ранее факты в закрытых учреждениях не всегда находились под пристальным вниманием общественности. В 2019 году после создания национального превентивного механизма по предупреждению пыток и других жестоких, бесчеловечных или унижающих достоинство видов обращения и наказания, основанного на передовом международном опыте, пенитенциарные учреждения стали объектами постоянного надзора Омбудсмана и представителей общественности. НПМ при Омбудсмане, создан на основе модели «Омбудсмен плюс», воплотил основу для регулярного доступа Омбудсмана и представителей общественности в закрытые учреждения с ограниченной свободой передвижения, для изучения условий содержания лиц и общения с ними.
В процессе посещений закрытых учреждений изучаются условия содержания лиц с ограниченной свободой передвижения, в частности, состояния и качества проживания и питания, труда, оказания медицинской помощи, духовно-просветительской работы для лиц с ограниченной свободой передвижения, санитарно-гигиенических требований, в том числе в период пандемии коронавируса и другие условия. Важно отметить, что в этих мониторинговых визитах также участвуют представители СМИ, что дает им возможность своими глазами увидеть условия в пенитенциарных учреждениях и лично пообщаться с осужденными и заключенными. По результатам мониторинговых визитов по выявленным недостаткам готовятся и направляются на рассмотрение в соответствующие министерства и ведомства аналитическая информация, заключения и презентации, а также соответствующие заявления.
Важно отметить, что в 2019 году мониторинговые визиты проводились 46 раз, в 2020-м - 71, в 2021-м - 177, в 2022-м - 381, а за полугодие 2023 года этот показатель составил 348 раз. Из цифр также можно сделать вывод, что Омбудсман совместно с общественными группами повышает эффективность своей деятельности по изучению условий, установленных законодательством для осужденных и заключенных, а также по выявлению и устранению случаев пыток. В результате этих реформ установлен парламентский и общественный контроль за предотвращением пыток. С 2019 года по настоящее время были проведены коллективные беседы с более 25 тысячами и индивидуальные беседы с почти шестью тысячами осужденных и заключенных.
Кроме того, за 2019-2022 гг. и первое полугодие 2023 года принято и взято под контроль более 10 000 обращений лиц, содержащихся в учреждениях с ограниченной свободой передвижения, и их близких родственников и защитников (адвокатов). Эти цифры свидетельствуют о том, что права осужденных и заключенных на обращение к Омбудсману обеспечиваются.
Здесь необходимо отдельно остановиться на «ящиках Омбудсмана», установленных во всех учреждениях исполнения наказаний и следственных изоляторах нашей республики, и их значении. Эти ящики размещены в удобных для осужденных и заключенных местах для подачи обращений, а открывать их имеет право только представитель Омбудсмана. Указанные обращения каждые две недели забираются на рассмотрение.
С 2022 года приступили к работе региональные представители Уполномоченного по правам человека, работающие в регионах на постоянной основе, а также расширен объем мониторинговых посещений всех действующих пенитенциарных учреждений республики. При этом оперативно отслеживаются и расследуются сообщения о пытках, размещаемые в социальных сетях. По ним принимаются соответствующие меры.
Следует отметить, что постановлением Президента от 26 июня 2021 года «О дополнительных мерах по совершенствованию системы выявления и предупреждения случаев пыток» деятельность НПМ при Омбудсмане была дополнительно усилена. В частности, на базе экспертной группы при Омбудсмане созданы общественные группы по выявлению и предупреждению случаев пыток при Омбудсмане. На них были возложены такие задачи, как выявление фактов применения пыток и внесение ходатайств об их скорейшем устранении в соответствующий государственный орган, участие в рассмотрении обращений о фактах применения пыток.
При этом следует отметить, что в последние годы в Узбекистане ужесточены меры наказания в отношении сотрудников, применивших пытки. Установлено, что в отношении этих лиц не может быть применен институт помилования. Кроме того, для привлечения должностных лиц к ответственности за противоправные действия в законодательство внесена отдельная статья и установлено, что к лицу, применившему пытки, будут применяться отягчающие меры. Статья 235 Уголовного кодекса РУз предусматривает уголовную ответственность за пытки и другие жестокие, бесчеловечные или унижающие достоинство виды обращения и наказания. Такой нормы нет в законодательстве многих стран. Важным этапом в деле ликвидации фактов пыток стало закрытие специализированной колонии исполнения наказаний №19, расположенной в поселке Жаслык Республики Каракалпакстан в соответствии с постановлением Президента Республики Узбекистан от 2 августа 2019 года.
В целом, если сравнить условия в закрытых учреждениях с ограниченной свободой передвижения с нынешними и пятилетней давности, то можно увидеть огромные изменения, которыя являются результатом системных реформ и установления общественного контроля.
За последние семь лет (2017-2023 гг.) принято 5 законов, 1 указ и 6 постановлений главы государства, 11 постановлений и распоряжений правительства, а также более 15 других нормативно-правовых документов, направленных на дальнейшее совершенствование законных прав и свобод заключенных.
В частности, в 2019 году в национальное законодательство были внесены «Минимальные стандартные правила обращения с заключенными» (Правила Нельсона Манделы), принятые резолюцией Генеральной Ассамблеи ООН от 17 декабря 2015 года. Согласно этим правилам, заключенным предоставляется право на получение психологической помощи, и нуждающимся в медицинской помощи, разрешается получать лечение в областных учреждениях Министерства здравоохранения, заключенным, страдающим тяжелыми заболеваниями, разрешается дополнительно разговаривать по телефону и встречаться с разрешения врача с родными, отменяется применение дисциплинарных взысканий за нарушение, совершенное осужденным при нарушении психического состояния.
Также с 2019 года принято решение о том, что из заработной платы осужденных не будет отчисляться соцстрахование, и обеспечена пенсия заключенных, а количество телефонных звонков, свиданий и встреч заключенных в колониях строгого режима увеличено в два раза.
Согласно поправкам и дополнениям к законодательству, внесенным в 2023 году, период, в течение которого осужденные работали в учреждении, включается в общий трудовой стаж, что позволяет им получать пенсию.
Вместе с тем, согласно соответствующим изменениям и дополнениям в Уголовно-исполнительный кодекс Республики Узбекистан, права осужденных приведены в соответствие с международными стандартами. Предоставлено право пользоваться услугами сурдопереводчиков, а жилая площадь заключенных-инвалидов I и II групп увеличена с 2,5 квадратных метров до 3 квадратных метров. Также определено, что предназначенные для них места общего пользования будут оборудованы специальными средствами и приспособлениями (пандусами).
Ярким выражением гуманного отношения является и определение труда лиц, приговоренных к лишению свободы, с учетом пола, возраста, состояния здоровья, трудоспособности и специальности.
В соответствии с Избирательным кодексом Республики Узбекистан, принятым в 2019 году, осужденным, отбывающим наказание за менее тяжкие или не представляющим большой общественной опасности преступления, предоставляется избирательное право, что закладывает основу для их участия в управлении государством. Согласно данным, в президентских выборах 9 июля 2023 года приняли участие 33 753 человека, содержащихся в пенитенциарных учреждениях.
Проведена работа по внедрению цифровых технологий в деятельность системы исполнения наказаний, в том числе “умных” камер, видеорегистраторов, рентгеновских сканеров, электронных магазинов, онлайн-сервиса видеовстреч. Конечно, цифровизация функционирования системы не только облегчит работу сотрудников пенитенциарных учреждений, но и повысит их ответственность. Ведь предотвращая случаи пыток, мы закладываем основы для обеспечения прав человека.