ОМБУДСМАН БАРЧА ИШ БЕРУВЧИЛАРНИ МЕҲНАТ ҚОНУНЧИЛИГИГА РИОЯ ҚИЛИШГА ЧАҚИРАДИ
Маълумки, ўтган 2020 йилда каронавирус инфекциясининг дунё бўйлаб кенг тарқалиши сабаб қатъий карантин талаблари ўрнатилди. Кўплаб ташкилотлар, тадбиркорлик субьектларида ходимларнинг масофадан туриб ишлашига имконият яратилди.
Баъзи ҳолларда эса ходимларни асоссиз ишдан бўшатиш, ҳоллари ҳам кузатилди. Рақамларга мурожаат қиладиган бўлсак, 2020 йил давомида фуқароларнинг меҳнат ҳуқуқларини таъминлаш юзасидан Омбудсманга 1000 дан ортиқ мурожаат келиб тушди.
Мурожаатлар бўйича давлат органлари ва идораларга Вакил хулосаси ва тақдимномалар киритилди. Натижада 439 млн сўмга яқин ойлик иш ҳақи ундирилди. Асоссиз равишда ишдан бўшатилган 13 нафар фуқаро иш жойига қайта тикланди, 12 нафар фуқаро ишга жойлаштирилди, 14 нафар болали оилаларга 31 млн сўмдан ортиқ нафақа ёки моддий ёрдам пуллари тайинланди, 5 нафар фуқарога ишсизлик нафақаси тайинланди.
Таъкидлаш лозимки, меҳнат қонунчилиги бузилгани юзасидан Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман)га келиб тушаётган мурожаатлар оқими ҳали ҳам катта.
Давлат раҳбари пандемия шароитида юқоридаги салбий ҳолатларнинг олдини олиш, фуқароларнинг бандлигини таъминлаш орқали улар даромадларини ошириш мақсадида қатор фармон ва қарорларга имзо чекди. Жумладан, 2020 йил 19 март кунги “Коронавирус пандемияси ва глобал инқироз ҳолатларининг иқтисодиёт тармоқларига салбий таъсирини юмшатиш бўйича биринчи навбатдаги чора-тадбирлар тўғрисида”ги Фармони билан, асосан коронавирус инфекцияси билан зарарланган ёки карантинга жойлаштирилган 14 ёшга тўлмаган боланинг ота-онаси, васийлари, ҳомийлари билан меҳнат шартномаларини иш берувчининг ташаббуси билан бекор қилиниши таъқиқланди.
Шунингдек, Меҳнат кодексининг 111-моддасида ҳам “Меҳнат шартномаси ғайриқонуний равишда бекор қилинган ёки ходим ғайриқонуний равишда бошқа ишга ўтказилган ҳолларда, у иш берувчининг ўзи, суд ёки бошқа ваколатли орган томонидан аввалги ишига тикланиши лозим.” эканлиги белгилаб қўйилган.
Шундай экан, амалдаги меҳнат қонунчилигига кўра, ассоссиз равишда ишдан бўшатилган ходимлар, бузилган ҳуқуқларини тиклаш бўйича Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлигига, Касаба уюшмасига, Бош Прокуратурага, судга қолаверса, Парламент ва Омбудсманга мурожаат қилиш ҳуқуқларига эга.
Шу нуқтаи назардан, жорий йил бошида Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман)га Самарқанд вилоятида яшовчи фуқаро Х.Ш. ишга қайта тиклаш масаласида мурожаат қилган эди.
Мазкур мурожаатни ўрганиш жараёнида аниқланишича, собиқ ходим 2013 йил 4 декабрдан буён Самарқанд вилояти Пастдарғом тумани ҳокимлиги молия бўлими юристконсульт лавозимида ишлаб келган. Пандемия шароитида Молия вазирининг 2020 йил 14 сентябрдаги туман (шаҳар) молия бўлимларидаги юристконсульт штат бирликларини қисқартиришга оид буйруғига асосан 2020 йилнинг 6 октябрь куни Х.Ш. билан тузилган меҳнат шартномаси бекор қилинган. Орадан бир ойдан ошиқроқ вақт ўтгач эса Молия вазирининг юқоридаги буйруғига ўзгартириш киритилиб, туман (шаҳар) молия бўлими юристконсульт ходимлари ишга қайта тикланган. Афсуски, Самарқанд вилояти Пастдарғом тумани ҳокимлиги собиқ юристконсульти Х.Ш.ни 2021 йилда ҳам ишга тикламаган.
Шундан сўнг Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) ишга тиклаш бўйича Ўзбекистон Республикаси Молия вазирлигига тақдимнома киритилган. Натижада ходим қайта лавозимига ишга тикланиб, унга етказилган маънавий зарар учун 1,5 млн сўм ҳамда мажбурий прогул учун 7 млн сўмдан ортиқ компенсация пуллари ундирилган.
Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) барча давлат ва нодавлат ташкилотлар раҳбарларини ўз ходимларнинг ҳуқуқ ва манфаатларини ҳурмат қилишга, Меҳнат кодекси билан иш берувчига юклатилган мажбуриятларни тўлиқ бажаришга чақиради.

В некоторых случаях наблюдались и необоснованные увольнения. Если говорить о цифрах, то в течение 2020 года в Офис Омбудсмена поступило более 1000 обращений по обеспечению трудовых прав граждан.
По обращениям в государственные органы и ведомства внесены заключения Уполномоченного. В результате было взыскано около 439 млн. сумов ежемесячной заработной платы, восстановлены на работе 13 необоснованно уволенных граждан, трудоустроены 12 граждан, 14 семей с детьми получили пособие на сумму более 31 миллиона сумов, пять человек получили пособие по безработице.
Следует отметить, что поток жалоб к Уполномоченному Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмену) по поводу нарушений трудового законодательства по-прежнему велик.
Глава государства подписал ряд указов и постановлений с целью предотвращения вышеуказанных негативных случаев в условиях пандемии, увеличения доходов граждан за счет обеспечения их работой. В частности, Указ от 19 марта 2020 года «О первоочередных мерах по смягчению негативного воздействия пандемии коронавируса и мирового кризиса на отрасли экономики» предусматривает прекращение трудовых договоров по инициативе работодателя.
Статья 111 Трудового кодекса также гласит, что «В случае незаконного прекращения трудового договора или незаконного перевода работника на другую работу он или она должны быть восстановлены на работе работодателем, судом или другим компетентным органом».
Таким образом, согласно действующему трудовому законодательству, сотрудники, которые были необоснованно уволены, имеют право обратиться в Министерство занятости и трудовых отношений, Профсоюз, Генеральную прокуратуру, суды, Парламент и Секретариат Уполномоченного по правам человека для восстановления своих нарушенных прав.
В связи с этим в начале этого года Уполномоченный Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (Омбудсмен) принял гражданина Самаркандской области Х.Ш., который подал заявление о восстановлении на работе.
В ходе расследования выяснилось, что бывший сотрудник работал юрисконсультом финансового отдела хокимията Пастдаргомского района Самаркандской области с 4 декабря 2013 года. В связи с пандемией в соответствии с указом Министра финансов от 14 сентября 2020 года о сокращении штата юридических консультантов в районных (городских) финансовых управлениях 6 октября 2020 года трудовой договор гражданина Х.Ш. был разорван. Не более чем через месяц в указанное распоряжение Министра финансов были внесены изменения и гражданин Х.Ш. был восстановлен в должности юрисконсульта районного (городского) финансового управления. К сожалению, хокимият Пастдаргомского района Самаркандской области не восстановил в 2021 году бывшего юрисконсульта Х.Ш.
После этого Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмен) внес в Министерство финансов Республики Узбекистан предложение о восстановлении гражданина в должности. В результате сотрудник был восстановлен на работе и получил компенсацию на 1,5 миллиона сумов морального вреда и более 7 миллионов сумов из-за принудительного отстранения.
Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмен) призывает руководителей всех государственных и негосударственных организаций уважать права и интересы своих сотрудников, полностью выполнять обязанности, возложенные на работодателя Трудовым кодексом.