Омбудсман ташрифидан кўзланган мақсад - мусофирчиликда ўзга юртларда меҳнат қилаётган ҳамюртларимиз яшаётган ва ишлаётган объектларга бориб, улар билан суҳбатлашиб, ўзбекистонликларнинг яшаш, ишлаш ва тиббий хизматдан фойдаланиш ҳолатларини ўрганишдан иборат.
Жорий йилнинг 17 май куни Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) Феруза Эшматова ҳамда Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Миллий маркази директори Акмал Саидовлар Россия Федерацияси Президенти маслаҳатчиси, Президент ҳузуридаги Инсон ҳуқуқлари ва фуқаролик жамиятини ривожлантириш Кенгаши раиси Валерий Фадеев ҳамда Россия Федерациясининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили Татяна Москалковалар билан учрашиб, ташқи мигрантлар ҳуқуқларини таъминлаш, уларга қўшимча қулайликлар яратиш борасида истиқболдаги ҳамкорликнинг асосий йўналишларини белгилаб олишди.
Шундан сўнг, Ўзбекистон ва Россия Омбудсманлари ўртасида имзоланган ҳамкорлик Меморандуми доирасида Россия Ички ишлар вазирлигининг Москва шаҳридаги мигрантларни вақтинча сақлаш маркази, шунингдек, Сахарово қишлоғида жойлашган "Москва кўпфункцияли миграция маркази"да бўлиб, ўзбекистонлик мигрантлар қабулини ўтказишди. Ҳамкорликда ташкил этилган қабул жараёнида 20 нафардан ортиқ меҳнат мигрантларининг мурожаатлари қабул қилинди ва зарур ҳолларда уларнинг ҳуқуқларини таъминлаш борасида ҳуқуқий маслаҳатлар берилди.
Қайд этиш лозимки, Феруза Эшматова Россияга амалий ташрифи давомида Ўзбекистон Республикаси фуқароларининг Россия Федерациясидаги ҳуқуқлари: меҳнат мигрантлари ва уларнинг оила аъзолари" мавзусидаги Ўзбекистон - Россия форумида ҳам иштирок этади.

Целью визита Уполномоченного по правам человека является посещение объектов, в которых живут и работают наши соотечественники, проживающие и работающие в зарубежных странах, пообщаться с ними и изучить условия жизни и работы узбекистанцев, а также медицинских услуг, предоставляемых им.
17 мая Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмен) Феруза Эшматова и директор национального центра по правам человека Республики Узбекистан Акмал Саидов встретились с советником Президента Российской Федерации, председателем Совета при Президенте РФ по правам человека и развитию гражданского общества Валерием Фадеевым и с Уполномоченным Российской Федерации по правам человека Татьяной Москальковой и определили ключевые направления будущего сотрудничества в обеспечении прав мигрантов, создании для них дополнительных возможностей.
После этого, в рамках Меморандума о сотрудничестве, подписанного между Уполномоченными по правам человека в Узбекистане и России, они посетили Центр содержания мигрантов МВД России в Москве, а также Московский многофункциональный миграционный центр в Сахарово. В ходе совместного приема было получено более 20 обращений трудовых мигрантов и, при необходимости, предоставлены юридические консультации для обеспечения их прав.
Отметим, что в рамках рабочего визита в Россию Феруза Эшматова также примет участие в узбекско-российском форуме «Права граждан Республики Узбекистан в Российской Федерации: трудовые мигранты и их семьи».