Аниқланишича, ушбу муассасада сақланадиган жами 400 га яқин маҳбус ва маҳкумларнинг 32 нафари аёлларни ташкил этади. Ҳибсхонада аёллар сақланадиган камералар алоҳида ажратилган бўлиб, улар аёл ходимлар томонидан қўриқланади.
Мазкур камералар кўздан кечирилганда бир қанча маҳбуслар илтимосига кўра, улар Омбудсман томонидан шахсан қабул қилинди. Яккама-якка тартибда ўтказилган қабулларда қамоқ эҳтиёт чорасини ўзгартириш, судда Омбудсман ходимлари иштирокини таъминлаш ҳамда маҳбус ва маҳкумларнинг оила аъзоларига моддий ёрдам кўрсатиш ва бошқа масалалар бўйича ёрдам сўралди.
Омбудсман вакилларидан иборат гуруҳ қисқа муддатли учрашув, телефон сўзлашув ҳоналари, ошхона, кутубхона ва судларда онлайн иштирок этиш имконини берувчи онлайн конферения хоналарини кўздан кечирди ва бир қатор камчиликларни бартараф этиш бўйича кўрсатмалар берди
Кейинги манзил Самарқанд вилояти Пастдарғом туманидаги 39-сон Манзил-колонияси бўлди. Ушбу объектда маҳкум ва маҳкумалар учун яратилган шароитларни ўрганиш мақсадида улар билан суҳбатлашилганда мазкур муассаса ҳақида фақат ижобий фикрлар билдирилди. Маҳкум ва маҳкумаларнинг сўзларига кўра, манзил-колонияда кўпроқ уларни касбга ўргатиш ва янги адабиётлар билан таъминлаш орқали сақланаётган шахсларнинг маънавий ва ҳуқуқий салоҳиятини оширишга эътибор қаратилади. Нисбатан эркин, махсус формада юриш талаб этилмайдиган, телефондан фойдаланиш имконияти мавжуд бўлган муассасада маҳкум ва маҳкумаларнинг яқин қариндошларининг учрашиши учун барча шарт-шароитлар яратилган. Ҳудудда болалар майдончаси ҳам қурилган. Маҳкумларнинг ўзлари ҳам шароитлар йилдан йилга яхшиланаётганини билдиришди. Кутубҳонада ишловчи ҳомиладор маҳкума билан сўзлашилганда иши оғир эмаслиги ва ҳар ойда 2 маротаба поликлиникада шифокор кўригидан ўтишини қайд этди.
Манзил колонияда кекса ёшдаги ва бемор маҳкум ва маҳкумалар ишга жалб қилинмайди. Қолганлар эса шартнома асосида завод ва фабрикаларга бориб ишлашлари мумкин.
Шу куннинг ўзида Каттақўрғон шаҳри ва Тайлоқ туманидаги ИИБ вақтинча сақлаш ҳибсхоналарига ҳам мониторинг ташрифлари амалга оширилди. Икки кунлик хизмат сафари давомида 20 га яқин муассасалар кўздан кечирилган бўлса, аниқланган камчиликларни бартараф этилишини назоратга олиш Омбудсманнинг Самарқанддаги минтақавий вакили Илҳом Тўхтасиновга юклатилди.
Қайд этиш лозимки, Омбудсман томонидан қийноқларни олдини олиш бўйича ўтказилган мониторинг натижалари Вакилнинг Олий Мажлис палаталарига 2022 йилнинг март ойида тақдим этадиган йиллик ахборотида акс этади.

Второй день визита в Самаркандскую область
На второй день мониторингового визита в Самаркандскую область Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмена) и общественной группы по выявлению и предупреждению случаев пыток в рамках национального превентивного механизма, был произведен осмотр СИЗО № 7.
Выяснилось, что из в общей сложности около 400 заключенных и 32 сокамерников, содержащихся в этом учреждении, 32 были женщинами. В центре заключения есть отдельные камеры, где содержатся женщины, которые охраняются женским персоналом. По просьбе нескольких задержанных во время осмотра этих камер их лично принял омбудсмен.
Во время индивидуальных приемов была запрошена помощь в изменении меры пресечения, обеспечении участия сотрудников Омбудсмена в суде, оказании финансовой помощи семьям заключенных и осужденных и по другим вопросам.
Группа, состоящая из представителей Омбудсмена проинспектировала комнаты для коротких встреч, телефонные будки, кухни, библиотеки и онлайн-конференц-залы, которые позволяют онлайн-участию в судах, и дала рекомендации по устранению ряда недостатков.
Следующим адресом была колония поселения № 39 в Пастдаргомском районе Самаркандской области. Когда были проведены беседы с заключеными, с целью изучения условий, созданных для них, об этом учреждении были высказаны только положительные отзывы. По словам осужденных, в колонии уделяется большое внимание повышению духовной и правовой дееспособности заключенных, посредством предоставления им профессиональной подготовки и новой литературы.
В учреждении, которое является относительно свободным, не требуется ношение специальной формы, имеется доступ к телефону, созданы все условия для встреч заключенных и их близких родственников.
На территории также построена детская игровая площадка. По словам самих заключенных, условия содержания с каждым годом улучшаются. Беременная осужденная, работающая в библиотеке, рассказала, что ее работа несложная и что она два раза в месяц посещает врача в поликлинике.
Престарелые и больные осужденные в колонии не принуждаются к труду. Остальные могут пойти работать на фабрики и заводы по контракту.
В этот же день были осуществлены мониторинговые визиты в изоляторы временного содержания МВД в Каттакурганском и Тайлакском районах. В ходе двухдневного визита было проинспектировано около 20 учреждений, а региональному представителю Уполномоченного по правам человека в Самарканде Ильхому Тухтасинову было поручено проконтролировать устранение выявленных недостатков.
Следует отметить, что результаты проведенного Уполномоченным по правам человека мониторинга по предупреждению пыток будут отражены в годовом отчете Уполномоченного, который предоставят палатам Олий Мажлиса в марте 2022 года.