Омбудсман мурожаатлар билан ишлашда йўл қўйилаётган хатоларга тўхталди
Жорий йилнинг 18 октябрь куни Олий Мажлис Сенатининг Суд-ҳуқуқ масалалари ва коррупцияга қарши курашиш қўмитасининг навбатдаги мажлиси бўлиб ўтди. Унда Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман)нинг фуқаролар мурожаатлари асосида давлат идораларига юбораётган мурожаатларининг ижро ҳолати таҳлил қилинди.
Йиғилишда Омбудсман томонидан мамлакатимизда инсон ҳуқуқ, эркинликлари ва қонуний манфаатларини таъминлаш, ушбу соҳанинг ҳуқуқий асосларини такомиллаштириш борасида қабул қилинган “Ўзбекистон Республикаси Олий Мажлисининг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (омбудсман) фаолиятини такомиллаштириш чора-тадбирлари тўғрисида”ги Фармон билан белгиланган янги тартибларни амалга ошириш бўйича қилинган ишлар таҳлилига тўхталиб ўтилди.
Мазкур Фармон билан давлат органлари ва ташкилотлари, шу жумладан ҳуқуқни муҳофаза қилувчи ва назорат қилувчи органлар томонидан инсон ҳуқуқлари, эркинликлари ва қонуний манфаатлари тўғрисидаги қонунчиликка риоя этилиши устидан таъсирчан парламент назоратини амалга ошириш Омбудсманнинг устувор вазифаси сифатида белгиланди.
Шунингдек, Омбудсманга ҳам қонунчилик ташаббуси ҳуқуқи берилиб, аҳолидан келиб тушаётган мурожаатлар таҳлили асосида қонун ҳужжатларидаги бўшлиқларни тўлдиришга имкон берилиши таъкидланди.
Йиғилишда қайд этилишича, 2021 йил 9 ойи давомида Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили номига мамлакатимиз ва хорижий давлатлар фуқаролари, омбудсманлари, фуқаролиги бўлмаган шахслар, жамоат ташкилотлари ва бошқа юридик шахслардан жами 13 689 та мурожаат келиб тушган.
Таҳлилларга кўра, парламент назорати субъекти сифатида Омбудсман томонидан 7028 та мурожаат ўз иш юритувига олинди. Қолган мурожаатлар Омбудсман томонидан назоратга олиниб, тегишли ташкилотларга юборилган.
Инсон ҳуқуқлари бўйича вакил аҳоли мурожаатлари, уларни қийнаётган масалаларга тўхталар экан, амалдаги қонун ва қонун ости нормаларини такомиллаштириш бўйича ўз таклифларини ҳам билдирди.
Йиғилишда алимент қарздорлиги, хусусий мулк дахлсизлиги, аҳолини ижтимоий ҳимоя қилиш бўйича мавжуд камчиликлари сенаторлар томонидан алоҳида таъкидланди. Шунингдек, баъзи мансабдор шахсларнинг қабул қилинаётган янги нормалардан етарли даражада хабардор эмаслиги сабабли, фуқаролар Омбудсманга мурожаат қилишга мажбур бўлаётгани хусусида ҳам танқидий фикрлар билдирилди.
Муҳокама натижалари юзасидан қўмита томонидан мутасадди идораларга тегишли кўрсатмалар ва тавсиялар берилиб, қарорда акс эттирилди.

Омбудсман указал на ошибки, при работе с обращениями
18 октября состоялось очередное заседание Комитета Сената по судебно-правовым вопросам и противодействию коррупции. В ходе заседания проанализировано состояние исполнения обращений Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (омбудсмана) в государственные органы на основании обращений граждан.
На заседании сделан акцент на анализе работы по обеспечению в стране прав, свобод и законных интересов человека, реализации новых процедур, определенных в Указе Президента «О мерах по совершенствованию деятельности Уполномоченного Олий Мажлиса Республики Узбекистан по правам человека (омбудсмана)».
В настоящем Указе приоритетной задачей Омбудсмана определено осуществление действенного парламентского контроля за соблюдением государственными органами и организациями, в том числе правоохранительными и контролирующими органами законодательства о правах, свободах и законных интересах человека.
Кроме того отмечалось, что Омбудсману предоставлено право законодательной инициативы и восполнения пробелов в актах законодательства на основе анализа поступающих обращений населения.
На заседании отмечалось, что за 9 месяцев 2021 года  на имя Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека поступило 13 689 обращений граждан нашей страны и зарубежных государств, омбудсманов, лиц без гражданства, общественных организаций и других юридических лиц.
Согласно анализу, Омбудсманом в качестве субъекта парламентского контроля принято к производству 7028 обращений. Остальные обращения были взяты на контроль  Омбудсманом и направлены в соответствующие организации.
Уполномоченный по правам человека также остановился на обращениях населения, волнующих его проблемах и высказал свои предложения по совершенствованию норм действующих законов и подзаконных актов.
На заседании сенаторы подчеркнули имеющиеся недостатки по задолженности по алиментам, неприкосновенности частной собственности, социальной защите населения. Кроме того, высказаны критические мнения относительно того, что граждане вынуждены обращаться к Омбудсману, так как некоторые должностные лица в недостаточной мере осведомлены о принимаемых новых нормах.
По результатам обсуждения Комитет даны поручения и рекомендации соответствующим ведомствам, которые нашли отражение в его решении.