Ота-онасидан эрта маҳрум бўлган ва ҳозирда акаси қарамоғида яшаётган фуқаро 2021 йилнинг 3 майида Олтинсой туман Аҳоли бандлигига кўмаклашиш маркази йўлланмаси асосида 3 ойлик қисқа муддатли тикувчилик курсини тамомлаган. Мурожаат муаллифининг маълум қилишича, Г.Ш.нинг чин етимлиги ва шароити оғирлиги ҳисобга олинмасдан 3 ойдан бери стипендия ва тикув машинаси берилмаган.
Ушбу мурожаат Омбудсман назоратига олиниб, Сурхондарё вилояти бандлик бош бошқармасига юборилган. Лекин мурожаат ушбу бошқарма томонидан атрофлича ўрганилмаган, хусусан, мурожаатда кўрсатилган масалалар Олтинсой тумани Аҳоли бандлигига кўмаклашиш маркази яъни, қарорлари, ҳаракатлари (ҳаракатсизлиги) устидан шикоят қилинаётган ташкилот ва унинг мансабдор шахслари томонидан кўриб чиқилган. Шунингдек, жавоб хати юзаки ва умумий маънода ёзилган унда муаммони ҳал этиш чоралари кўрилмаган ва қачон ҳал этилиши ва бошқа масалалар очиқ қолган.
Юқоридагиларни инобатга олган ҳолда Омбудсман томонидан Бандлик ва меҳнат муносабатлари вазирлигига тақдимнома киритилди.

3 мая 2021 года гражданин, рано потерявший родителей и проживающий сейчас с братом, прошел 3-х месячный краткосрочный курс шитья на основании направления Центра помощи трудоустройству Алтынсайского района. По словам заявителя, стипендия и швейная машинка не выдаются в течение 3 месяцев, несмотря на то что он является сиротой и тяжести его положения.
Обращение взято на контроль Уполномоченного по правам человека и отправлено в Главное управление занятости населения Сурхандарьинской области. Однако обращение не было досконально изучено данным управлением, в частности, указанные в обращении вопросы были рассмотрены Алтынсайским районным центром содействия занятости населения, то есть организацией и ее должностными лицами, решения, действия (бездействие) которой обжалуются в этом же обращении. Кроме того, ответное письмо было написано поверхностно и в общих чертах в котором не было никаких данных о предпринятых действиях для решения проблемы, и когда она будет решена, и другие вопросы остались открытыми.
С учетом вышеизложенного Омбудсманом было внесено представление в Министерство занятости и трудовых отношений.