Омбудсман соғлиқни сақлаш соҳаси бўйича юборилаётган мурожаатларни очиқлади
Жорий йилнинг 23 декабрь куни Олий Мажлис Қонунчилик палатаси Фуқароларнинг соғлиғини сақлаш масалалари қўмитасининг йиғилиши бўлиб ўтди. Унда Соғлиқни сақлаш вазирлигининг “Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикасининг Миллий стратегияси ҳамда “Йўл харитаси”нинг тегишли бандлари ижроси юзасидан амалга оширилган ишлар тўғрисида”ги ахбороти эшитилди.
Тадбирда таъкидланишича, давлат ва жамият тараққиёти, халқ фаровонлигини таъминлашда соғлиқни сақлаш соҳаси ҳал қилувчи ўрин тутади. Бугунги кунда юртимизда тиббиёт соҳаси, унинг фаолият мазмуни тубдан ўзгармоқда. Энг аввало, бирламчи тиббий-санитария ёрдами кўрсатиш сифати ва самарадорлиги, соғлом турмуш тарзи янги босқичга кўтарилди. Кўп тармоқли поликлиника ва касалхоналарнинг моддий-техник базаси, кадрлар салоҳияти мустаҳкамланмоқда.
Инсон ҳуқуқлари бўйича Ўзбекистон Республикасининг Миллий стратегияси ва уни амалга ошириш бўйича “Йўл харитаси”нинг ижросида Омбудсман институтининг роли ҳам ошиб бормоқда.
Йиғилишда Асосий қонунимиз билан кафолатланган ҳар бир фуқаронинг ўз саломатлигини муҳофаза қилиш бўйича ҳуқуқларидан фойдаланиш ҳолати юзасидан Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (Омбудсман)нинг маърузаси ҳам тингланди.
Омбудсман сўзларига кўра, пандемия оқибатида халқимиз ўз саломатлигига янада эътиборли бўлишни ўрганди. Буни Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакилига келиб тушаётган мурожаатлар таҳлилидан ҳам кўриш мумкин. Жорий йилда фуқаролардан келган мурожаатлар асосан, малакали тиббий ёрдам кўрсатилиши ҳамда кафолатланган тиббий хизмат кўрсатишда вужудга келган муаммолар, фуқароларга тиббий муолажа кўрсатилгандан сўнг соғлиғини ёмонлашиши, нотўғри қўйилган ташхис ва ундан сўнг бемор соғлиғининг ёмонлашиши ва бошқа ҳолатлар бўйича йўлланган ҳамда соғлиқни сақлаш тизими фаолияти самарадорлигини ошириш бўйича таклифлар илгари сурилган.
Олий Мажлиснинг Инсон ҳуқуқлари бўйича вакили (Омбудсман) ўз сўзида мазкур мурожаатлар назоратга олиниб, тегишли ташкилотлар билан бирга ўрганиб чиқилаётгани, лекин, баъзи мурожаатларнинг соғлиқни сақлаш тизимидаги қуйи органлари томонидан масалалар холисона ўрганилмай асослантирилмаган маълумот тақдим этиш ҳолатлари учраётгани сабабли, Омбудсман Соғлиқни сақлаш вазирлигига фуқароларнинг бузилган ҳуқуқларини тиклаш бўйича тақдимномалар киритишга мажбур бўлаётганини танқид қилди.
Йиғилишда депутатлар томонидан қайд этилдики, аҳолини хавфсиз, самарали ва арзон дори-дармон воситалари билан таъминлашда қатор муаммолар мавжуд. Шунингдек, оналар ва болалар саломатлигини муҳофаза қилиш тиббиётнинг энг муҳим вазифаси, деб эътироф этилишига қарамай, бугунги кунда оналар ва болалар ўртасида кузатилаётган ўлим ҳолатлари соҳада жиддий ўзгаришларни талаб қилади.
Депутатлар соҳада учраётган муаммоларни ўртага ташлар экан, уларнинг ечими бўйича ўз вақтида аниқ чора-тадбирлар кўрилиши лозимлигини билдирди.

На заседании заслушан отчет Министерства здравоохранения Республики Узбекистан «О проделанной работе по реализации Национальной стратегии Республики Узбекистан по правам человека и соответствующих пунктов «Дорожной карты».
Как было отмечено на мероприятии, сектор здравоохранения играет ключевую роль в развитии государства и общества, а также в обеспечении благополучия народа. Сегодня медицинская сфера в нашей стране и содержание ее деятельности кардинально меняется.
Прежде всего, на новый уровень вышли качество и эффективность первичной медико-санитарной помощи и здорового образа жизни.
Усиливается материально-техническая база многопрофильных поликлиник и больниц, кадровый потенциал. Также, возрастает роль института Омбудсмана в реализации Национальной стратегии Республики Узбекистан по правам человека и Дорожной карты по ее реализации.
На встрече также был заслушан отчет Уполномоченного Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсмана) о реализации прав каждого гражданина на охрану здоровья, гарантированных Конституцией.
По словам Омбудсмана, в результате пандемии наши люди научились больше внимания уделять своему здоровью. Об этом свидетельствует анализ обращений, поступающих к Уполномоченному Олий Мажлиса по правам человека. В этом году жалобы граждан касались в основном оказания квалифицированной медицинской помощи и проблем с предоставлением гарантированных медицинских услуг, ухудшения самочувствия после лечения, постановки неправильного диагноза и последующего ухудшения здоровья пациента и других случаев, а также повышения эффективности системы здравоохранения.
В своем выступлении Уполномоченный Олий Мажлиса по правам человека (Омбудсман) сообщила, что эти обращения были изучены совместно с соответствующими организациями, наряду с этим также отметила о случаях, когда некоторые обращения не были обоснованы нижестоящими органами системы здравоохранения, вследствие чего Омбудсман была вынуждена подавать ходатайства о восстановлении нарушенных прав граждан.
На заседании депутаты отметили, что существует ряд проблем в обеспечении населения безопасными, эффективными и доступными лекарствами. Кроме того, несмотря на признание того, что охрана здоровья матери и ребенка является важнейшей задачей медицины, наблюдаемые сегодня уровни смертности среди матерей и детей требуют значительных изменений в этой области.
Затрагивая проблемы, встречающиеся в этой сфере, депутаты отметили о необходимости своевременного принятия конкретных мер по их решению.